02 Aralık 2020, Çarşamba 21:14

Nohut Mayası Nasıl Yapılır Nohuttan Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Nohut Mayası Nasıl Yapılır Nohuttan Yoğurt Mayası Nasıl Yapılır?

Evinizde kolaylıkla nohuttan yoğurt mayası yapmayı bu pratik tarifimiz ile öğreneceksiniz. Hazır yoğurt almak yerine, evinizde kendi yoğurdunuzu kendiniz hazırlamaya karar verdiniz. Her şey tamam, ev yapımı doğal yoğurdunuzu yapmaya hazırsınız. Ancak beklenmeyen bir sürpriz ile karşılaştınız: Mayanız tükenmiş! Halbuki sütünüz hazırdı. Ancak maya bulamıyorsunuz. Telaşa kapılmanıza gerek yok, yoğurt mayalamak için15-20 adet nohut tam bu noktada işinizi görecektir. Yazımızı okumaya devam ederek, ev yapımı doğal yoğurdunuz için nohut kullanıp nasıl maya hazırlayacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Hazırsanız tarifimize geçelim; adım adım anlatalım nohut ile yoğurt mayası nasıl elde edilir?

Nohut Mayası 1. Tarif İçin Malzemeler

  1. 200 gram süt
  2. 15-20 adet nohut

Nohut Mayası Tarifi Yapılışı

Öncelikle sütünüzü tencereye koyup ısıtın. Yeterli ısıya ulaşıp ulaşmadığını, serçe parmağınızı ocağa 10 saniye tutarak test edebilirsiniz. Eğer 10 saniye kadar parmağınızı ısıda tutabiliyor iseniz, süt yeterli sıcaklığa erişmiş demektir. Isıtma işleminin ardından, 15 adet organik nohudu bir kavanoza aktarın. Ardından, biraz önce kaynatmış olduğunuz ve ılımaya bıraktığınız sütü nohutun üzerine dökün. Bir parantez açarak şu dipnotu paylaşmakta da fayda var; kutu sütü kullanmamalısınız.

Yaptığınız bu işlemlerin ardından, bir bezi kavanoza iyice sarın ve mayalanırcasına 24 saat beklemeye bırakın. 1 gün sonra, bez ile sarmış olduğunuz kavanozu açarak koyduğunuz 15 adet nohudu alın ve kavanozu -yıkamadan- bu haliyle buzdolabına koyun.

Kavanozu 24 saat boyunca buzdolabında bekletin. Ertesi gün sürenin dolmasının ardından sütü buzdolabından alın ve bir tel süzgeçten geçirin. İşte, yapacağınız yoğurdun ilk mayası, tel süzgecin yüzeyinde birikenlerdir.

Son olarak, hazırladığınız bu mayaya 2 bardak ılık süte ilâve edin. Hepsi bu kadar! Nihayet hazırsınız; mayalanması için bir örtüyle sarın ve beklemeye bırakın.

Ev Yoğurdu (Nohutla Mayalama) Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 litre süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı şeker
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • 6 adet nohut

Ev Yoğurdu (Nohutla Mayalama) Tarifi Yapılışı

İlk önce sütünüzü tencereye alın ve serçe parmağınızı yakmayacak derecede sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtın.

Ardından, sütünüzün üzerine nohutları ilâve edin.

Daha sonra, 2 yemek kaşığı yoğurda, biraz şeker, biraz tuz ve ısıttığınız sütten 2 yemek kaşığı kadar ekleyip karıştırın.

Sonrasında bu karışımı tencereye alın ve karıştırmaya devam edin.

Son olarak, tencerenin kapağını kapatın ve soğuyuncaya dek mayalanması için fırına koyun. Fırını çalıştırmadan, 5 saat boyunca tencerenizi fırında bekletin.

Nohut Mayası 2.Tarif İçin Malzemeler

  • 51 adet nohut
  • 1 yemek kaşığı tepeleme un (Unun hiçbir özelliği yok normal evdeki un)
  • 1 çay bardağı çeşme suyu

Nohut Mayası Tarifi Yapılışı

Tarifimize geçmeden önce, nohut sayımızı neden 51 olarak belirlediğimizi açıklamak istiyorum. "Bir avuç nohut" şeklinde bir ölçü bildirmeyi uygun görmedim. Çünkü bildiğiniz gibi, herkesin avuç içi genişliği birbirinden farklıdır. Örneğin diyelim ki siz, avucunuza 40 nohut alabiliyorsunuz. Ancak öte yandan, bir başkasının eli sizinkinden daha büyüktür ve avucuna 60 nohut sığdırabilir. Bundan dolayı, şayet "bir avuç nohut" şeklinde bir ölçü verirsek, kullanılan nohut sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kafaların karışmasına sebebiyet vermemek amacıyla, tarifimiz için gerekli nohutları tek tek sayarak 51 nohut ölçüsünü belirledim, bu ölçü nohut mayamızı hazırlayabilmek için kâfî gelecektir.

Evet, artık tarifimize geçebiliriz. Öncelikle nohutlarımızı küçük bir havlunun üzerine koyalım. Ardından, havluyu ikiye katlayalım. Havlunun üstüne ağır bir cisim koyarak nohutlarımızı kıralım. Bu işlem, nohutların daha hızlı mayalanmasını sağlayacaktır. Ardından nohutları havlunun üzerinden alıp küçük bir konserve kavanozuna koyalım. Sonra, kavanozumuza bir yemek kaşığı un ilâve edelim ve üzerine biraz çeşme suyu dolduralım. Çeşme suyu derken; suya herhangi bir işlem uygulamayın, ılık ya da sıcak seviyede değil de normal su ekleyin demek istiyorum. Suyu nohut ve un karışımımıza ilâve ettikten sonra bir tahta kaşığın arka yüzeyi ile karıştıralım. Bunu yaparken, metal kaşık kullanmayın, metal yerine tahta kaşığı tercih etmeliyiz, bu noktayı da aklımızda bulunduralım. Karıştırdıktan sonra kavanozun kapağını iyice kapatalım ve üzerine bir buzdolabı poşeti geçirerek ağzını sıkıca bağlayalım.

Bu işlem, taşma ihtimaline karşı aldığımız bir önlemdir ve her ihtimale hazırlıklı olabilmek için bu son işlemi de mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Poşetimizi kavanoza geçirip bağladıktan sonra, 12 saat boyunca karanlık bir ortamda beklemeye bırakmamız gerekmektedir. Bunun için, kavanozunuzu bir dolaba koyun ve 12 saat süreyle orada kalsın. Ertesi gün, kavanozu açtığınızda, mayanız sizi bekliyor olacaktır. Tebrikler! Artık mayanızı süzerek, ekmek yapımında kullanmaya başlayabilirsiniz!

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT