17 Nisan 2021, Cumartesi 02:33

Nohut Ve Leblebi Bebeğe Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Nohut Ve Leblebi Bebeğe Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Nohut da denilen nohut fasulyesi, soya fasulyesi, barbunya ve kuru fasulye gibi fasulye cinsinden olan baklagil ailesinden bir besindir. Arizona Üniversitesine göre, nohut dünyada en çok tüketilen baklagil grubudur. Leblebi ise nohutun kavrulmasıyla elde edilen bir çeşit kuruyemiş türüdür.

Nohutun da leblebinin de sağlık için pek çok faydası vardır fakat yan etki olarak gaza neden olabilirler.

Sual: Bebeğim 1 yaşında nohut yemeyi seviyor. Nohut bebekte ve yetişkinlerde gaz yapar mı?

CEVAP

Diyetisyen Burcu Özen'in cevabı: (Nohut, oligosakkaritl içeriği ile gaz yapıcı besinler arasında yer alır. Ancak nohutu pişirmeden önce suda bekletirseniz gaz yapıcı öğelerin bir kısmı ıslatma suyuna geçeceğinden, bu suyun dökülmesiyle gaz yapıcı özellikler de azalmış olur. Böylece protein, kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden zengin olan besin değeri yüksek nohut güvenle tüketilebilir.)

Sual: Bebeğimde kolik yani gaz sancısı sık oluyor ne tavsiye edersiniz?
CEVAP
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Tarkan Akbulut'un cevabı; (Kolik sancıları bebek  3-6.aylık olduğunda düzelir. Emziren annenin gaz yapabilecek soğan,sarımsak,baharatlı, acılı gıdalardan uzak durması iyi olur. Ayrıca nohut, kuru fasulye, lahana, süt gaz problemine yol açabilen besinler arasında yer alır. Bebekte gaz sorunu varsa doktorunuza danışarak metsil,zinco gaz giderici damla veya nurse harveyS gripe mixture gibi ilaçları kullanabilirsiniz.)

Nohutun ve leblebinin lif oranı yüksektir. 1 su bardağı pişmiş nohutta 12 gr lif bulunur, aynı miktar leblebide ise 21.4 gr lif vardır. Lif sindirim sistemi için çok faydalı bir enzimdir fakat yüksek lifli besinler tüketmek gaz gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Nohut, baklagil ailesinin çoğunda bulunan rafinoz ismindeki şekerden içerir. Rafinozu sindirmek için enzim eksikliği olan kişilerde de nohut yedikten sonra sıklıkla gaz gibi problemlerle karşılaşabilirler.

Nohut ve leblebinin gaz yapma nedenlerinden biri de nohut alerjisidir. Nohut alerjisi nohutta bulunan bir proteini bağışıklık sistemimizin yanlışlıkla zararlı olarak algılamasıyla ortaya çıkar gaz, ishal, kusma ve mide krampları gibi belirtilere neden olabilir.

İç hastalıkları uzmanı Murat Kınıkoğlu, nohut gibi gaz yapan baklagillerin pişirme süresinin uzatılmasının gaz yapıcı etkiyi azalttığını bildiriyor.

Sarımsak Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Ispanak Bebeklerde Gaz Yaparmı, Ispanağın Gaz Yapması Nasıl Önlenir? Tıklayınız

Kahve Gaz Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Kiraz Gaz Yaparmı Ve Kirazın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Sibel

  İki buçuk aylık oğlumda gaz ve kabızlık sorunu yaşıyorum gaz damlasını kullanmama rağmen bir türlü geçmiyor sizce ne yapmalıyım

 2. Filiz Şahin

  “Yaparmı” yazılmaz doğrusu “yapar mı” olacak. Biraz dikkat lütfen!.

 3. Ekrem

  Kurtlanmiş nohut yedim bir haftadır kusuyorum bu zararı varım yada kurtan olurmu

 4. Misafir

  Bebeğim 2 aylık nohut yesem gaz yaparmi

 5. Evet yapabilir.

 6. Azime

  Benim 22günlük bebeğim var nohut yedim gaz yaparmı

 
 
KAPAT