17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:18

Normal Doğum Dikişlerinin Çabuk İyileşmesi İçin Uzman Önerileri

Normal Doğum Dikişlerinin Çabuk İyileşmesi İçin Uzman Önerileri

Normal doğum yaptıktan sonra dikiş yerlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesi için doktorunuz Batikon losyon, antibiyotikli merhem ve aşağıda bildireceğimiz kremleri reçete edecektir. Tüm bu tıbbi tedavi yöntemleri dikiş izlerinin çabuk geçmesini, iz kalmamasını sağlayacaktır.

Normal Doğum Dikişlerinin İyileşmesi İçin Krem Önerileri

  1. Fito krem
  2. Madecassol krem
  3. Hametan krem
  4. Vagi-norm krem
  5. Bepantol krem
  6. Balaban krem

Normal Doğum Sonrası Dikişlerin Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapmalıdır?

Vajinal doğumdan sonra atılan dikişler alınmamakta, ortalama 15-20 gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Normal dikişlerin düşmesi için 1 ay beklemek de gerekebilir. Hatta bazen dikişler daha fazla da kalabilir. 1 ay geçmesine rağmen dikişleriniz hâlâ düşmediyse doktora başvurmalısınız.

Normal doğum sonrası dikişlerin çabuk iyileşmesi için doktorunuza veya eczacınıza danışarak yukarıdaki kremleri kullanabilirsiniz.

Vajinal doğumda cilde kesiler atılabilir. Bunların bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Yoksa birtakım olumsuzluklar meydana gelebilir. Dikiş bölgesi her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Anne hastaneden taburcu edilirken dikişlerine pansuman yapılacaktır. Daha sonra doktorunuz size batikon isimli bir ilaç verecektir, doktorun verdiği talimatlar üzerine bu ilacı dikiş yerine sürmelisiniz. Dikişlerden dolayı bir müddet ağrınız olabilir ve o bölgede rahatsızlık hissedebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin; bu normaldir ve geçicidir.  Bu durumda doktor ağrı kesici ilaç, antibiyotik reçete edebilir.

Hekiminiz ağrı kesici, antibiyotik ya da farklı bir ilaç yazdıysa bu ilaçları aksatmadan kullanmaya özen göstermelisiniz. Dikişlerin sebep olduğu rahatsızlık ve ağrı yavaş yavaş hafifleyecektir. 1 ay içerisinde de tam olarak iyileşme gerçekleşecektir.

Dikiş atılan bölge suyla yıkanabilir. Ancak sonrasında güzelce kurulanmalı ve nemli bırakılmamalıdır. Taharetlenmeyi önden arkaya doğru yapmalısınız, böylece makat bölgesindeki mikroplar vajinaya girmez.

Dikişlerin olduğu yerde akıntı, kötü koku, aşırı derecede kızarıklık ve şişlik mevcutsa vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Bu belirtiler iltihap ve enfeksiyon olduğuna işaret edebilir.

Tıptaki gelişmelerle birlikte vajinal doğumdan sonra atılan kesilerin onarılması kolay bir hal almıştır. Kendi kendine eriyen dikişler bu konuda avantaj sağlamaktadır. Doktorunuzdan bu konu hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür. Kullanılan dikişler kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahipse bunların alınmasına gerek yoktur. Doğumun ardından ortalama 8-10 günde eriyip koparak düşeceklerdir. Doğum yaptıktan sonra dikişlerinizin durumunu ayna ile bakarak kontrol etmeniz ve bunu 2-3 günde bir tekrarlamanız önerilir. Dikişleriniz açılırsa yine lokal anestezi uygulanıp birkaç dikiş atılması gerekir.

Dikiş bölgenizde çok ağrı oluyorsa bir leğeni ılık suyla doldurup içine oturmanız ya da dikişlere soğuk kompres uygulamanız iyi gelecektir. Leğen içindeki suya aktardan alacağınız 1 avuç deniz tuzu atabilirsiniz. 10 dakika bu suda beklenilip, genital bölge havlu ile kurulanmalıdır.

Lohusalık döneminde kanama olması normaldir. Fakat bunun için kullandığınız pedleri sık aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Aynı pedi 6 saatten fazla kullanmamanız hijyen açısından önemlidir.

Kabız olmamak için önlem alınmalı, sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır.

Normal Doğum Sonrası İlk Cinsellik Ne Zaman Olmalıdır?

Dr. Eray Memeç bu konuda şu bilgiyi vermektedir;

Vajinal doğumdan sonraki ilk 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunmak sakıncalıdır. Çünkü bu süre zarfında rahim kendini yeni yeni toparlamaktadır ve bakterilere açık bir durumdadır. Dolayısıyla enfeksiyon kapma riskki fazladır. Doğumdan sonra hamilelik her zaman gerçekleşebilir. Kadın adet olmadan da gebe kalabilir. Fakat ilk cinsel birliktelik sırasında ağrı hissedilebilir. Su bazlı kayganlaştırıcılar ağrı oluşmasını önleyecektir.”

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT