29 Mayıs 2020, Cuma 04:48

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler Normal Doğum İçin Egzersizler

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler Normal Doğum İçin Egzersizler

Normal yoldan doğumu kolaylaştırmaya ve vücudunuzu bebek için uygun hale getirmeye yardımcı olacak egzersizler aşağıda verilmiştir:

Pelvik Hareketi

Pelvik hareketi, doğal yoldan doğumun gerçekleşmesi için en iyi egzersiz olarak düşünülür. Bu egzersiz, oldukça kolay ve evde yapılabilir. Dizler bükülü, ayaklar yerde olacak şekilde sırt üstü yere uzanın. Yere doğru sırtınızı düzleştirin ve aynı zamanda pelvisi ileriye doğru esnetin ve 10 dakika bu pozisyonda bekleyin ve ardından yavaş bir şekilde gevşeyin. Günde 2 kez ve 10 dakikalık süre zarfında, bu egzersiz yapıldığı zaman, doğuma pelvik kaslarınızı hazırlamaya yardımcı olursunuz.

Eğilme Hareketi

Tüm hamilelik zamanında egzersiz yapıldığında, doğum topu hayat kurtarıcınızdır ve doğumun kolay bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır. Bu egzersizleri profesyonel eğitmeninden aldığınızdan da emin olun. Egzersiz topuyla yapılan bu eğilme hareketi, alt sırt bölgenize ve pelvik kaslarınıza baskı uygular ve böylelikle doğuma vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olur. Bu egzersiz, doğum zamanındaki acıyı hafifletmeye yardımcı olur ve hızlı, çok efor harcamadan doğumun gerçekleşmesini sağlar.

Squat Hareketi

Squat hareketi, en iyisidir ve doğumun başlaması için mükemmel bir yoldur. Çünkü, bu hareket bebeği yerçekimine doğru hareket etmesini yardımcı olur ve aşağıya doğru onu iter, böylece doğum normal bir şekilde gerçekleşir. Halk içinde bu hareket komik görünümlere neden olabilir, ancak evde denenebilir. Yanma hissi başlayacağa kadar hafif squat hareketleri yapmaya devam etmelisiniz.

Yürüme

Günde hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Yani yarım saat-1 saat  her gün hafif tempolu yürüyüşler yapın. Bu bebeğe sayısız fayda sağlar. Az etkili bu aerobik hareket doğumun gerçekleşmesi için mükemmel bir yoldur. Dünya çevresindeki binlerce kadın doğum için hazır hale geleceğe kadar bu az etkili basit egzersizi uygulamaktadırlar. Yürüme egzersizinin, hamilelik zamanında herhangi bir fiziksel aktivite uygulamayan ya da yatak istirahati önerilmiş kadınlarda özellikle rahim kasılmalarının başlamasına yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Ayrıca, bebeğin rahimden aşağıya doğru itilmesine ve doğum için hazır hale gelmek için rahim ağzının açılmasını da yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Kegel Hareketi:

Kegel egzersizleri de doğumu kolaylaştıran hareketlerdendir. Kegel egzersizi nasıl yapılır? Bunun en kolay tanımı şudur; Çok çişinizin geldiğini düşünün. Çok sıkıştığınız zaman idrar kaçırmamak için yapmış olduğumuz, idrarınızı tutup bırakma hareketine kegel egzersizi denir. Bu hareket, doğum için en önemli rol oynayan pelvik kaslarını hedef alarak çalışmaktadır. 10-15 dakika boyunca pelvik (idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslar) kaslarınızı düzenli olarak kasıp, gevşetmelisiniz. Bunu günlük tekrarlarla uygulayarak, doğuma pelvik kaslarını hazır hale getirmek için en iyi yoldur. 

Kelebek Hareketi

Kelebek hareketi, sırt, kalça, pelvik kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek için basit bir egzersizdir. Pelvik kaslarının eklem yerlerini esnek tutmasına, doğumu hafifletmeye ve alt karnınızdaki kan akışını sağlamaya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken; ayaklarınızın tabanı birbirine birleşik, yere oturmaktır. Ardından dirseklerinizi kullanarak dizlerinize nazikçe uyluk kasınızdaki esnemeyi hissedeceğe kadar yere doğru itmektir. Bunu yaparken sırtınızı duvara yaslayarak, destek alabilirsiniz. 10 ila 15 saniye boyunca pozisyonunuzu bozmayın ve 5 ila 10 dakika boyunca esnetmeye devam edin.

Lunge Hareketi

Lunge, doğumu doğal yoldan başlatmanın bir diğer mükemmel yoludur. Bu hareket, ayakta dururken bir diğer ayağınızı öne doğru büyük bir adım atarak başlamaktadır. Arkadaki kalan bacağınızın pozisyonu aynı kalırken, öndeki bacağın dizin önüne doğru bükmektir. Bunu yapmak 2 şekilde olmaktadır:

Duvardan destek alarak lunge – Bir bacağınızın dizi bükülü olacak şekilde ellerinizi duvara koyun ve hafifçe itmeyi deneyin. Yapabildiğiniz kadar kaslarınızı esnetin. Eski pozisyonuna getirerek bir diğer bacak için de aynı hareketi tekrarlayın.

Düşey lunge – Düşey lunge, lunge hareketi ile aynıdır. Fakat, daha çok alt sırtı ve kuyruk kemiğini esnetir. Gerekli enerjiyi ve itme gücünü kendinizde bulup, lunge hareketini yaptığınız zaman vücudunuz yenilenmiş olur.

Bu hareket, kalçaların ısınması için en iyi yoldur ve bebeğin rahat dönmesine olanak sağlar ve dahası kolayca doğum yapmanızı da sağlamaktadır. Bu hareketi yapacağınız zaman güvenilir olması için eşinizden ya da doğum danışmanından yardım alabilirsiniz.

Merdiven Tırmanışı Hareketi

Yavaş bir şekilde birkaç merdiven çıkmak, doğumun kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Kalp atımını hızlandıracaktır ve doğum kanalından bebeğin aşağıya doğru itilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, pelvik kasının genişlemesine katkı sağlar ve rahmin kolayca açılmasını sağlayarak gerekli basıncı uygular. Bütün bunlarla birlikte kasılmalar başlar ve doğuma hazır hale gelmenizi sağlar.

İster inanın isterseniz inanmayın, bu egzersizler doğumun başlaması için mükemmel yollardır. Doğum için vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olur ve doğum sancılarını hafifletir. Dahası, tamamıyla doğal yolla gerçekleşecektir ve diğer yapay doğum metotlarına karşı olmakla birlikte bu doğal yolla doğumun gerçekleşmesinde hiçbir yan etki yoktur. Bundan emin olmak için doktorunuza ya da ebenize başvurabilirsiniz. Her şeye karşın doğumun ne zaman olacağını ve neye ihtiyacınız olacağınızı asla bilemezseniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT