18 Ocak 2021, Pazartesi 12:57

Novaqua Tek Kullanımlık Göz Damlası Fiyatı ve Yan Etkileri

Novaqua Tek Kullanımlık Göz Damlası Fiyatı ve Yan Etkileri

Novaqua göz kuruluğunu gideren bir göz damlasıdır. Gözlerin yüzeyini kayganlaştırır ve nemlendirir. Göz yüzeyinde bulunan gözyaşı hacminde artış sağlar ve gözyaşı filmininin düzenlenmesinde görev alır. Yapısal bozukluk veya eksiklik olan gözyaşı tabakaları sebebiyle göz yüzeyindeki nemlendirmenin tam olarak gerçekleşemediği durumlarda (örneğin göz kuruluğunda) tedavi edicidir. Bu ilacın fiyatı:20,85 TL'dir.

Novaqua Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Novaqua göz damlası tek dozluk formunda etken madde olarak povidon ve polivinil alkol barındırır. Bu göz damlası gözlerde ortaya çıkan kurumaya bağlı rahatsızlıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Gözün iç kısmını nemli tutmak amacıyla tercih edilir. Antiseptik özelliği vardır. Gözyaşı salgısının azalması gibi çeşitli sorunları çözüme kavuşturur.

Novaqua göz damlası aşağıdaki hallerde uygulanır:

 1. Tek göz ya da her iki göz anormal biçimde dışarı doğru büyümesi
 2. Göz kapağındaki bir bozukluk nedeniyle üst veya alt göz kapağının açık kalmasından dolayı göz küresini tamamen kaplayamaması
 3. Trahom enfeksiyonu
 4. Göz kırpma refleksinin azalması
 5. Gözlerde kuruluk problemine yol açan diğer göz hastalıkları
 6. Enfeksiyon oluşmasını engellemek

Bu damlayı uygularken gözlerinizde geçmeyen rahatsızlık hissi, aşırı derecede kızarıklık veya sulanma, görme yetisinde bozulma gibi şikâyetler meydana gelirse ilacın kullanımına son vermeniz, ardından doktorunuza danışmanız gerekir.

İlacın kullanımı sonrası puslu görmeye başlayabilirsiniz. Fakat bu yan etki geçicidir. Araç ya da makine kullanabilmek için görüşün eski hâline gelmesi beklenmelidir.

Novaqua Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Yukarı doğru bakın ve bu esnada alt göz kapağını nazikçe aşağı doğru çekip damlayı damlatın. Rahatsızlığın olduğu gözünüze 1 damla (yahut gerekiyorsa 2 damla) uygulayın.

Gözünüzde iritasyon , kızarıklık, ağrı veya görmenizde herhangi bir değişiklik hissederseniz yahut yakınmalarınız artarsa ilacın kullanımını durdurup hekiminize haber verin. Kontakt lens kullanan biriyseniz Novaqua göz damlasını uygulayacağınız zaman ilk olarak lenslerinizi çıkarmalısınız. İşlemi bitirince tekrar takmadan evvel minimum 15 dk boyunca beklemelisiniz.

Tedavinize eşlik eden farklı bir göz ilacı daha varsa önce bu ilacı uygulamalı; Novaqua göz damlasını ise bundan 15 dakika sonra kullanmalısınız. İlacın rengi bulanıklaşırsa yahut değişirse kullanımından kaçınılmalıdır.

Novaqua Göz Damlasının Yan Etkileri Nelerdir

Tüm ilaçlar gibi Novaqua göz damlasının içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Yan etkilerin sıklık dereceleri aşağıdaki gibidir:

Çok yaygın:10 hastanın en az 1’inde görülebilir

Yaygın: 100 hastanın 1’i ila 10’u arasındaki kişide görülebilir

Yaygın olmayan: 1.000 hastanın 1’i ila 10’u arasındaki kişi sayısında görülebilir

Seyrek: 10.000 hastanın 1’i ila 10’u arasındaki kişi sayısında görülebilir

Çok seyrek:10.000 hastanın birinden az kişide görülebilir

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemiyor

Sıklık derecesi bilinmeyen yan etkiler:

 1. Gözde tahriş
 2. Gözde ağrı
 3. Gözde kızarıklık
 4. Bulanık görme
 5. Gözde kaşıntı
 6. Gözde yabancı cisim varmış hissi
 7. Gözde akıntı
 8. Aşırı duyarlılık reaksiyonları
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT