19 Haziran 2019, Çarşamba 12:19

NTD Nedir Nöral Tüp Defektleri Ultrasonda Belli Olur mu

NTD Nedir Nöral Tüp Defektleri Ultrasonda Belli Olur mu

Nörol Tüp Defekti (NTD de denir) beyin ve omuriliğinde meydana gelen doğum kusurlarıdır. Doğum kusurları doğumda olan sağlık sorunlarıdır. Spina bifida ve anensefali, nöral tüp defektinin en yaygın türleridir.

Nöral Tüp Defektine Ne Sebep Olur?

Nöral tüp defektinin nedeni belirli değildir fakat genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonuna bağlı olarak oluşabilir.

Aşağıdaki durumlarda kadınlar, nöral tüp defektine sahip olan bebek doğurmada yüksek riske sahiptir:

 1. Daha önceden nöral tüp defektine sahip bebek doğurma
 2. Kendisinin veya eşinin yakın bir akrabasının nöral tüp defektli doğması
 3. Doğum öncesi vitaminleri gibi folik asidin az alınması
 4. Folat antimetabolitlerin yutulması, örneğin metotreksat (Folik asit fonksiyonunu bozduğu bilinir)
 5. Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde gestasyonel diyabet (gebelik şekeri)
 6. Aşırı radyasyona maruz kalma
 7. Hamilelikte sigara içmek veya pasif içicilik
 8. Bozuk sudan arsenik zehirlenmesi
 9. Tip 1 (insüline bağlı) diyabet (gestasyonel olmayan). Diyabet, vücudun kanda çok fazla şekere (glikoz) sahip olma durumudur. Bu durum kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler de dahil vücudunuza zarar verebilir. Eğer diyabetiniz kontrol altına alınmamışsa nöral tüp defekti olan bebek doğurmada yüksek risk taşıyabilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler yiyerek ve her gün aktif olarak diyabeti kontrol altına alabilirsiniz.
 10. Obez olanlar veya belirli anti-epileptik ilaç kullananlar, özellikle sodyum valproat veya valproik asit içerenler
 11. Bazı insanlar genetik faktörlerden dolayı daha yüksek riske sahiptir. Fakat çoğu nöral tüp defekti için belirli bir gen sorumlu değildir.
 12. Bazı anti-nöbet ilaçları alıyorsanız. Nöbet önlemek için ilaç alırsanız, ilacın hamileliğinizi nasıl etkileyebileceği konusunda hamile kalmadan önce sağlık uzmanınızla görüşün.
 13. Araştırmalar, gebelikten önce ve hamileliğin erken zamanlarında yeteri kadar folik asit (folat veya B9 vitamini olarak da bilinir) almanın, spina bifida ve diğer nöral tüp defekti riskini büyük oranda azalttığını göstermektedir.  Kanıtlar da hamilelikten önce veya hamileliğin erken dönemlerinde folik asit alımının nöral tüp defektini %70’e kadar önlediğini göstermektedir.
 14. Bazı araştırmalar nöral tüp defektinin ve düşüğün, hamileliğin ilk 4-6 haftasında sıcakla yakın olan kadınlarda (örneğin sıcak küvette duş almak veya sauna veya ateş geçirmek) daha yaygın olduğunu göstermektedir. Bu nedenle doktorlar genelde hamile olabilecek veya olan kadınların sıcak küvetten veya saunadan uzak durmalarını öneriyorlar.

Nöral Tüp Defekti Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri hastadan hastaya göre ve bozukluğun türüne göre değişiklik gösterebilir.

Nöral Tüp Defekti Nasıl Teşhis Edilir?

Nöral tüp defekti genelde doğum öncesi yapılan kan testi, ultrason ve amniyosentez ile hamilelik sürecinde teşhis edilir. Nöral tüp defekti doğum öncesi testi yaptırmayan kadınlarda doğum sırasında da teşhis edilebilir.

Nöral Tüp Defekti Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral tüp defekti için tedavi yöntemleri bu hastalığın türüne göre değişir. Aşağıda nöral tüp defekti hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini bildireceğiz.

Spina Bifida:

Tedavi spina bifidanin türüne ve şiddetine bağlıdır. Hafif türden bozukluğa sahip olan bazı çocukların büyüdükçe ameliyata ihtiyaç duymalarına rağmen çoğunun tedaviye ihtiyacı yoktur. Sinir hücrelerinin zarar görmesini önler ve enfeksiyonlara karşı korur.

Anensefali:

Anensefaliye sahip olan çocuklar için tedavi yoktur. Bu hastalıkla doğan çocuklar genelde ölü doğar veya doğumdan kısa süre sonra ölür.

Ensefalosel:

Tedavi, beynin çıkıntılı kısmını zarlarıyla birlikte cerrahi olarak yerleştirmeyi içerir.

Nöral Tüp Defekti Nasıl Önlenir?

Erken hamilelikte ve öncesinde folik asit tüketmek bebeğinizde nöral tüp defektini önler. Nöral tüp defekti hamileliğin ilk ayında, hamile olduğunuzu öğrenmeden önce gerçekleşir. Bu nedenle hamile olmadan önce vücudunuza yeteri kadar folik asit almanız önemlidir.

Hangi yiyecekler folik asit için iyi bir kaynaktır?

Doktorunuz size folik asit bakımından zengin yiyecekler yemenizi önerebilir. Aşağıdaki yiyecekler folik asitçe zengindir:

 1. Un ve ekmek
 2. Kahvaltılık gevrek
 3. Makarna
 4. Beyaz pirinç
 5. Fasulye
 6. Yeşil yapraklı sebzeler
 7. Portakal suyu
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT