15 Ağustos 2022, Pazartesi 05:58

Nutella Sağlıklı mı, Nutellanın Faydaları Nelerdir?

Nutella Sağlıklı mı, Nutellanın Faydaları Nelerdir?

Nutella Türkiye’de en çok sevilen çikolatalı tatlılardandır. Nutella lezzetli olmasının yanı sıra faydalı da bir yiyecektır.İşte nutella yemeniz için nedenler;

Nutella Türkiye’de en çok sevilen çikolatalı tatlılardandır. Nutella lezzetli olmasının yanı sıra faydalı da bir yiyecektır.İşte nutella yemeniz için nedenler;

Protein, demir ve kalsiyum içerir

2 yemek kaşığı nutella, günlük 2000 kalorilik bir beslenme programında 2 gram protein içerir ve kalsiyumla demir ihtiyacının %4'ünü karşılar. Kalsiyum kemikler ve dişleri sağlıklı kılmak için gereklidir, ayrıca vücudunuzun ihtiyacı olduğu diğer gerekli mineralleri absorbe etmek için çalışır. Demir ise kırmızı kan hücrelerinin üretimi için çok önemlidir.

Nutellada Gluten yoktur

Çölyak hastaları glutenli yiyecekler yiyemezler. Gluten olarak da bilinen monosodyum glutamat, nispeten zararlı bir mineraldir. Gastroenterology Journal ve National Institutes'de yayımlanan araştırmalara göre çölyak hastalığına yakalananların oranı toplumda hızla artıyor, sonuç olarak Nutellanın glutensiz olduğunu bilmek çölyak hastaları için süper haberdir.

Nutella lif içerir

2 yemek kaşığı Nutella 1 gram lif içerir. Bu oran kadınlar için günlük 25 gr. olan lif ihtiyacının %4'ünü, 38 gram erkek lif ihtiyacınınsa %3'ünü içerir. Lif kolestrolü düşürmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı kolesterol seviyesini korumak ise kalp krizi de dahil olmak üzere kalp krizi riskini azaltır. Lif ayrıca kabızlığı önlemekte, kabızlıkla savaşmakta da etkili bir mineraldir.Nutella size bu korumayı sağlar. Nutella fındık içeren de bir tatlı çeşididir. "Avrupa Klinik Beslenme Dergisi," 2011 yılında yayımlanan makaleye göre 4 hafta boyunca her gün 30 gr fındık yiyen hastaların genel kolestrol düzeyleri azalma yaşandı.

Enerji verir

Nutella çikolata ve fındıktan oluşan size yüksek enerji verip, halsizliği önler. 2 yemek kaşığı nutella 200 kaloridir.Bu oran günlük kalori ihtiyacınızın %10'unu karşılar.

Nutella Kaç Kalori, Kilo Yaparmı? Tıklayınız

Evde Palm Yağsız, Sağlıklı Nutella Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Yakup

    Monosodyum glutamat, gluten değildir. Biri buğday proteini diğeri ise aroma arttıcı. Bu yazıyı yazan arkadaşa selam olsun. İnternetin nasıl saçma sapan bilgilerle dolu olduğunu bir kez daha anlamış olduk.

  2. Egehan

    Bencenutellanın tadı ve faydaları çok güzel

 
 
KAPAT