Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
17-11-2023 16:19 | Güncelleme : 17-11-2023 16:32

Obeziteye davetiye çıkarıyor, alerjik hastalıklarda artışa neden oluyor! Gereksiz antibiyotik kullanımının 5 zararı!

Google News

Çocuklarda özellikle ateş, boğaz ağrısı ve öksürük gibi durumlar görüldüğünde anne babalar hemen antibiyotik kullanmak isterler. Fakat gereksiz antibiyotik kullanımının sağlığa fayda yerine zarar verdiğini biliyor muydunuz?

Yapılan çalışmalar kapsamında gereksiz antibiyotik kullanımıyla birlikte obezitenin yaygınlaşması da kaçınılmaz oluyor.
Yapılan çalışmalar kapsamında gereksiz antibiyotik kullanımıyla birlikte obezitenin yaygınlaşması da kaçınılmaz oluyor.

Ülkemizde antibiyotik kullanımı Avrupa ülkelerine kıyasla en ön sırada yer alıyor. Oysa gereksiz yere antibiyotik kullanımı sağlığımıza faydadan çok zarar veriyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Duran “Örneğin; ateşin yükselmesi bakteriyel  değil viral ya da başka bir nedenden kaynaklanıyorsa kesinlikle işe yaramayacak, aksine gereksiz yere vücuda çok ciddi zararlar verebilecektir. Yine boğaz ağrısı ve öksürüğün de çok farklı sebepleri olabildiğinden doktor gerekli görmedikçe kesinlikle kullanılmamalıdır. Biliyoruz ki viral enfeksiyonlar ve hatta sadece burun tıkanıklığı bile boğaz ağrısı yapabilmektedir ve tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur” diyor. 

Antibiyotik kullanırken kullanımı kadar saatlerine de dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Oya Duran, doktorun önerilerine uyulmasının şart olduğunu ifade ediyor. 

18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında Dr. Oya Duran'ın yaptığı açıklamada antibiyotiğin gereksiz kullanımının bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış 5 zararından bahsetti. 


1- YARARLI BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜYOR

Antibiyotiğin gereksiz kullanımı ile besinlerin sindirilmesinden bağışıklık sisteminin düzenlenmesine, beyin sağlığından inflamasyonun önlenmesine kadar önemli işlevler üstlenen vücudumuzdaki yararlı bakterilerin ölmesine ve zararlı bakterilerin artış göstermesine neden oluyor. 

Zararlı bakteriler arttığında da ishal, karın ağrısı ve kusma gibi pek çok ciddi hastalık ortaya çıkıyor. 

2- OBEZİTEYE DAVETİYE ÇIKIYOR

Yapılan çalışmalar kapsamında gereksiz antibiyotik kullanımıyla birlikte obezitenin yaygınlaşması da kaçınılmaz oluyor. Ayrıca diyabet, astım, gıda alerjileri, çölyak ve bağışıklık sisteminin bozulması gibi sorunlar yaşanabiliyor. 


3- KARACİĞER VE BÖBREKLERDE HASARA NEDEN OLABİLİYOR

Hayati önem taşıyan organlarımızdan böbrekler ve karaciğerde gereksiz yere antibiyotik kullanmak ciddi hasarlara yol açabiliyor. Dr. Oya Duran gereksiz antibiyotik kullanmanın verdiği zarara dikkat çekerek karaciğer veya böbreklerinde sorunu olanların mutlaka hekime başvurması gerektiğini ifade ediyor.

Obeziteye davetiye çıkarıyor, alerjik hastalıklarda artışa neden oluyor! Gereksiz antibiyotik kullanımının 5 zararı!


4- ENFEKSİYON ÖLÜMLERİ HIZLA ARTIYOR

Antibiyotik direnci ilacın bakterileri öldürme ve yayılmasını önleme etkisini kaybetmesi anlamını taşıyor. Yapılan araştırmalara göre; enfeksiyon ölümleri dünya genelinde artış gösteriyor. 2050'li yıllar için dirençli enfeksiyonlar nedeniyle ölümlerin milyonlarla anılacağı tahmin ediliyor. 
  

5- ALERJİK REAKSİYONLARA NEDEN OLUYOR

Dr. Oya Duran gereksiz yere antibiyotik kullanmanın alerjik hastalıklarda artışa yol açtığını ifade ediyor. Bilinçsiz şekilde içilen antibiyotiklerin basit şekilde kalp atış hızının artmasından, ciltte döküktüye, anaflatik şok denilen, solunumu etkileyen ve şuur kaybına neden olan, hayati risk oluşturan çok ciddi sorunlara neden olduğunu ifade ediyor.

  

 

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.