01 Haziran 2020, Pazartesi 04:05

Öğürmeye Ne İyi Gelir Öğürme Refleksi Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Öğürmeye Ne İyi Gelir Öğürme Refleksi Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Öğürme kusma olmadan, kusacak gibi hissetme ve kusma hareketleri yapmaya denir. Öğürme genellikle kusmaya başlamadan önce meydana gelir. Reflü hastalığı, stres, hamilelik gibi durumlarda öğürme problemine yol açabilir.

Öğürme Nedenleri Nelerdir?

 1. GERD (Reflü hastalığı)
 2. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 3. Psikolojik nedenler; Stres, depresyon, üzüntü
 4. Enfeksiyon. Vücudun neresinde görülürse görülsün olsun, ciddi enfeksiyon bağışıklık sisteminin bu soruna cevap olarak öğürtü, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir
 5. Migren hastalığı
 6. Gıda zehirlenmesi
 7. Uzun süre yorucu sporlar yapma
 8. Aşırı alkol tüketimi
 9. Kulak hastalıkları, kulakta enfeksiyon
 10. Besin alerjisi
 11. Kan şekerinin düşmesi
 12. Aşırı yemek yeme
 13. Travma, kanama, tümör veya viral enfeksiyon gibi beyinde meydana gelen sorunlar, beyindeki basıncı artırabilir ve mide bulantısına, öğürmeye neden olabilir.
 14. Yol tutması yaşama
 15. İrritabl barsak sendromu (IBS), gastrit, Crohn hastalığı ve gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ) gibi mide bağırsak hastalıkları
 16. Karaciğer, böbrek veya pankreas hastalıkları
 17. Boğmaca hastalığı
 18. Viral enfeksiyon geçirme. Viral enfeksiyonlar bulantı, kusma, ishal ve kramplara yol açan bir grup virüsdür. Bu virüsler mide ve bağırsakların iltihaplanması olan gastroenterite neden olur.
 19. Gastroparezi (Gecikmeli Gastrik Boşalma) Gastroparesis, öğürme, bulantı ve kusmaya neden olan bir durumdur. Bu sorunun nedeni midenin boşalması çok uzun sürdüğü ve yiyeceği vücudunuzda yeterince hızlı hareket etirememesidir. Bu kronik bir durumdur, ancak reçeteli ilaçlar ve doğru beslenme ile tedavi edilebilir.
 20. Bulimia Nervosa bir yeme bozukluğudur. Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar kilo almamak için kendilerini kusmaya zorlarlar, bu da kişide öğürme alışkanlığı meydana getirir
 21. Hamilelik. Üreme çağındaki kadınlarda, adet gecikmesi, kilo alımı, öğürme, kusma bulantı gibi semptomlar gebeliğin belirtisidir.
 22. Hazımsızlık. Hazımsızlık da öğürme nedenlerindendir. Hazımsızlık, dispepsi olarak da bilinir, yemek yedikten sonra midede ağrı veya rahatsızlığa neden olan bir durumdur. Bazı durumlarda, hazımsızlık da mide ekşimesi, geğirme ve bulantıya neden olur. Hazımsızlık veya dispepsi çok yaygın bir şikayettir. Her yıl, her 4 kişiden 1'i, çoğu vakanın ciddi bir altta yatan nedeni olmayan bir dispepsi olayı yaşar. Hazımsızlık için genellikle soda içmek tavsiye edilir.
 23. Gastrik volvulus (midenin dönmesi): midenin karnın içinde anormal bir şekilde döndüğü, besin akışını ve dokulara kan akışını kesen bir tıkanıklık meydana getiren ciddi bir durumdur. Bu durum üst karın bölgesinde şiddetli ağrıya ve öğürme gibi belirtilere yol açabilir.

Öğürme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öğürme problemi yaşayanlar Dahiliye doktoruna gitmelidir.

Öğürme Nasıl Geçer?

Öğürmenin geçmesi için doktor öncelikle size bazı testler uygulayıp bu durumun nedenini tespit eder. Bu duruma yol açan neden tespit edilip tedavi edildiğinde öğürme de geçer. Örneğin öğürme Reflü hastalığından kaynaklanıyorsa doktor Reflü hastalığını tedaviye yönelik ilaçlar reçete eder.

Öğürme İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nane Limon

Nane mide astarı üzerinde sakinleştirici bir etki yapıp mide bulantısı ve öğürme hissinden kurtulmanızda etkili rol oynar. Nane antispazmodik özellikleri de kramp ve mide bulantısını önlemeye yardımcı olur. İngiltere'deki Liverpool Üniversitesi'nde yapılan 1997 tarihli bir araştırmaya göre, nane ameliyat sonrası mide bulantısını etkili bir şekilde geçirebilmektedir.

 1. Bir tatlı kaşığı kuru nane yaprağı bir bardağa koyun. Üzerine sıcak su dökün. 3-5 dakika demleyin. İçine biraz limon sıkın ve 1 tatlı kaşığı bal katıp sıcak sıcak için.

Zencefil

Zencefil, öğürme, bulantı ve kusma için en iyi ev ilaçlarından biridir. Araştırmacılar, zencefil kökünde bulunan uçucu yağlar ve keskin fenol bileşikler gibi aktif bileşenlerin sinir sistemini, mideyi ve bağırsakları yatıştırıp öğürmeyi geçirebileceğini bildiriyorlar.

 1. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil ekleyin, üzerini kapatıp ve 5 ila 10 dakika kaynatın. Süzün ve biraz bal ve limon suyu ekleyin. Hala sıcakken iç. Günde üç bardaktan fazla zencefil çayı içmeyin.

Karanfil

Mide bulantısı, öğürme ile mücadele eden bir diğer harika baharat karanfildir. Aromatik ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde karanfil bulantı semptomlarını azaltmada da çok yardımcıdır

 1. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı karanfil tozu ekleyin. Üstünü kapatıp beş dakika boyunca demleyin ve süzün. Tatlandırmak için bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat alkali içeriği sayesinde mideyi alkali hale getirir, fazla asidi giderip öğürmeye şifa olur. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip bunu için.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT