06 Aralık 2020, Pazar 00:20

Oksidan Nedir Saç Boyası Oksidan Numaraları Ne Oksidan Saç Açar mı?

Oksidan Nedir Saç Boyası Oksidan Numaraları Ne Oksidan Saç Açar mı?

7 Adımda Oksidanla Evde Saç Açma Yöntemi

Oksidan Krem Nedir Nasıl Kullanılır 20, 30,40,50,60 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

Oksidan içerisinde hidrojen ve peroksit bulunduran, saç boyası ile birlikte kullanılıp, saç boyasının daha etkili olarak saça nüfuz etmesini sağlayan kimyasal bir maddedir.  Oksidan krem kozmetikçilerden satın alınıp saç rengini açmak için kullanılabilir. Böylece saç boyalarından çok daha ucuza saç renginizi açabilirsiniz. Ancak oksidan bilinçsizce kullanıldığında istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Oksidanlar 20’lik, 30’luk, 40’lık ve 60’lık olarak satılır. Bu rakam arttıkça oksidanın saç rengini açma süresi kısalır, saçı daha hızlı açar. Evde saç rengini açacaksanız 40’lık oksidan kullanabilirsiniz.

Oksidan İle Saç Nasıl Açılır?

Oksidan ile saç açacaksanız öncelikle kozmetikçilerden oksidan satın alınır. Yukarıda bildirdiğimiz gibi 30’luk veya 40’lık oksidan saç rengini açmak için işinizi görecektir.

Saç rengini açmak için oksidan kullanacak olanlar saçlarına direkt uygulamak yerine boyayla karıştırmalıdır. Böylelikle daha güzel bir sonuç alınacaktır. Fakat boya değil de sadece oksidan kullanacaksanız aşağıda bildirilen adımları takip ederek saç renginizi oksidasyon kremiyle açabilirsiniz.

Adım Adım Oksidan İle Saç Açma İşlemi

 1. Kirli saçlara uygulanacağından, saç rengi açıcı işlemden önce saçlarımızı yıkamıyoruz.
 2. Saçımızı Oksidanla açacaksak eldiven giymeyi unutmamalıyız. Bir boya kabına oksidan kremini döktükten sonra eldiven takmalıyız.
 3. Saçlarımızı tutam tutam ayıralım. Oksidan kremi Fırça ile uygulayalım. Saçların uç kısımları diplere göre daha çabuk açılır. O nedenle ilk olarak saçlarımızın uçlarından başlayalım. Tüm saçımıza sürüp hafif bir masaj yapalım.
 4. Oksidan kremi saçımızda en fazla yarım saat bekletelim. Bu süre zarfında saçlarımızın diplerini ve uçlarını kontrol edelim. Rengi değiştiğinde hemen saçlarımızı bol şampuanla yıkayalım. Oksidan kremi saçta ne kadar kalırsa, rengi de o kadar açılır.
 5. İstediğimiz renk tonunu elde edince saçlarımızı soğuk suyla yıkayarak oksidan kremini güzelce temizleyelim.
 6. Fazla nemini de havlu yardımıyla alarak saç kurutma makinesi kullanmak yerine kendi kendine kurumasını bekleyelim.

Kaç Numara Oksidan Kullanmalıdır?

Hangi oksidan ne işe yarar? sorunuza aşağıdaki listeden cevap buabilirsiniz.

 1. 20 Vol. Oksidan: Saçtaki beyazları kapamak, saçı 1-2 ton açmak ve saçları aynı tona boyamak için tercih edilir.
 2. 30 Vol Oksidan: Saçları 2-3 tona kadar açmada kullanılır.
 3. 40 Vol. Oksidan: Saçları 3-4 ton açma işleminde, balyaj ve röfle uygulamalarında etkilidir.

Oksidan İle Saç Rengini Açanların Yorumları

 1. Sarı saçlarım iyice sapsarı olsun diye oksidan kullandım. Tüm saçımı dipten uca doğru oksidan ile ıslattım ve üzerinden düzleştirici ile geçtim. Faydası oldu. Ancak ister istemez yıpratıyor fakat sonuçta kimyasal olduğu için yıpratması gayet normal. Gülü seven dikenine katlanır demişler, ben çok memnun kaldım.
 2. Oksidanın saç rengini açtığı doğru ancak saçların aşırı derecede yıpranmasına ve dökülmesine sebep oluyor.
 3. Oksidasyon ya da oksidan kremi olarak da bilinir. Kozmetik dükkanlarından temin edilebilir. 20, 30, 40 ve 60. vol. olanları vardır. Bu oran yükseldikçe açma süresi düşer, saçları daha yoğuğn ve kısa zamanda açar. Benim saçlarım hem açık ton hem de ince telli, bu yüzden 30'luk oksidan bana yetiyor. Her ne kadar saçlarım daha geç açılsa da yıpranmamış oluyor. Kalın telli ve koyu renkli saçlara sahipseniz 30'luk size fayda etmez. 40'lık oksidan kullanmanızı tavsiye ederim. Saç boyama işinde acemiyseniz, Başlangıçta 60'lık oksidan kullanmanızı önermiyorum.
 4. Saç rengimi açmak için oksidan kullanacaktım. Aman ne renk açma, ne renk açma sormayın gitsin! Öyle bir açtım ki saçımın şirazesi kaydı resmen! Çingene sarısına döndü ve çatır çatır oldu. Saçlarımı eski haline getirebilmek için yıllarca uğraşıp durdum. İlk kullandığınızda oksidanın saçınıza ne yaptığını pek fark edemiyorsunuz. Fakat kendi saçınız gelmeye başladığında oksidanın saçlarınıza nasıl zarar verdiğini anlıyorsunuz. Oksidanı saçlarda uzun süre bekletmek daha katmerli bir şekilde yıpratmasına sebep olabilir.

Limonla, Limon Suyu İle Saç Açma İçin 5 Farklı Yöntem Tıklayınız

Evde Saç Rengini Açma İçin En Etkili 6 Doğal Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

Evde Karbonatla Saç Rengi Nasıl Açılır? Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT