22 Ocak 2020, Çarşamba 14:32

Oksijenli Su İle Limonla Tüy Sarartma Yüzdeki Tüyler Nasıl Sarartılır?

Oksijenli Su İle Limonla Tüy Sarartma Yüzdeki Tüyler Nasıl Sarartılır?

Tüy sarartıcı kimyasal maddeler kullanmadan evde mutfağınızda bulunan malzemelerle yüzünüzdeki, vücudunuzdaki, kol ve bacaktaki tüyleri, kılları sarartmak ister misiniz? Bu makalemizde oksijenli su ile, limonla, papatya, bal ile vb maddelerle bütçenizi zorlamadan hızlı ve kolay bir şekilde tüylerin rengini açan onları doğal yoldan sarartan  bitkisel çözüm olabilecek yöntemlerden bahsedeceğiz.

1.Yöntem Oksijenli Su İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. Oksijenli su
 2. Pamuk

Yapılışı: Hidrojen peroksit olarak da bilinen oksijenli su tüyleri sarartmak için kullanabileceğiniz en etkili ve pratik yöntemdir. Yapmanız gereken işlem çok basit, eczaneden oksijenli su satın alacaksınız. Oksijen suyundan pamuğa biraz döküp sarartmak istediğiniz tüylere sürüp bekleyeceksiniz. Şayet daha hızlı bir şekilde tüylerinin renginin açılmasını istiyorsanız 15-20 dk güneşte beklemek oksijenli suyun etkisini artıracaktır. Oksijen kimyasal bir madde olduğundan bazı ciltlerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle oksijenli suyu yüzünüze uygulamadan yüzünüzde görünmeyen bir yere mesala favorilerinizin olduğu yere oksijenli su sürüp sizin cildinize dokunup dokunmadığını test edebilirsiniz.

2. Yöntem Limonla Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 1 adet limon suyu
 2. Yarım bardak su

Yapılışı: Bir kasede su ve taze sıkmış olduğunuz limon suyunu karıştırın. Pamuğu bu karışıma batırıp saratmak istediğiniz tüylerin uygulayın. Bu yöntemle kol ve bacaklardaki tüyleri  sarartacaksanız en az 2 saat boyunca güneşlenmeyi sağlayın. Ancak limondaki asit oranı yüksek olduğundan kılları sarartırken cildinizi biraz tahriş edebilir. Bu nedenle limonu yüzünüzde kullanacaksanız aşağıdaki yöntemi öncelikle kulağınızın arkasına sürüp deneyin, şayet kızarıklık, şişme, tahriş yoksa yüzünüz içinde güvenle kullanabilirsiniz.Tüy rengi istediğiniz açıklığa ulaşana kadar haftada 1-2 defa tekrar edin.

3. Yöntem Papatya İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. Papatya
 2. Su
 3. Pamuk

1 su bardağı suyu cezvede kaynatın. Suyu ocaktan alıp içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği atıp ılıyana kadar bekleyin. Ardından bu suya pamuğa batırıp rengini açmak istediğiniz tüylerin üzerine sürün.En az 2 saat süreyle  güneşlenin. Papatya güvenli bir şekilde tüylerinizin rengini açacaktır.

4. Yöntem Limon Ve Şekerle Tüy Sarartma

Limon asidik yapısı sayesinde ve ağartıcı özelliği ile en etkili doğal tüy sarartıcılarındandır. Hatta limon suyu bu özelliğinden dolayı saç rengi açıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Malzemeler

 1. 1, 5 yemek kaşığı limon suyu
 2. 1 tatlı kaşığı şeker

Yapılışı: Bu malzemeleri güzelce karışıtırın. Ardından tüylerinizin sararmasını istediğiniz yere masaj yaparak nazikçe sürün. 5-10 dk beklesin. Ardından suyla yıkayın.

5. Yöntem Bal İle Tüy Sarartma

Bal, saç rengini açmak için de kullanılan en etkili doğal tüy sarartıcı maddelerdendir. Bal, saçlarınızı olduğu gibi yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki tüyleri sarartmaya da yardımcı olacaktır. Bu harika madde cildin pH seviyesini dengeleme özelliği sayesinde tüm ciltlerde güvenle kullanılabilir. Yüzdeki ve vücuttaki tüyleri sarartma amaçlı kullanacağınız bal ve limon ile sayesinde yüz güldürücü sonuçlar elde edeceksiniz.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı bal
 2. Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Bir kasede bal ve limon suyu iyice karıştırın. Parmaklarınızla tüyleri sarartmak istediğiniz bölgeye bu karışımı sürün. Yüzünüze biraz su sürüp bal ve limonu masajla cildinize yedirin.15-20 dk sonra su ile yıkayın.

6. Yöntem Nohut Unu İle Tüy Sarartma

Nohut unu doğal peeling özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden arındırıp, kılların sararmasına yardımcı olur.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı nohut unu
 2. Yarım yemek kaşığı süt
 3. Yarım tatlı kaşığı zerdeçal

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kaseye koyup macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Tüylerin rengini açmak istediğiniz yere sürüp 15 dk bekleyin. Temiz bir bezi ılık suya batırıp masaj yapar gibi maskeyi yüzünüzden çıkarın. Dilerseniz bu karışıma yarım tatlı kaşığı yoğurt veya yarım tatlı kaşığı gül suyu katıp daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Nohut ununu büyük marketlerden veya internetten satın alabilirsiniz.

7.Yöntem Tarçın İle Tüy Sarartma

Tarçın saç rengini açmakta kullanıldığı gibi tüyleri sarartmak için de kullanılabilir.

Malzemeler

 1. 2 tatlı kaşığı tarçın
 2. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 3. 1 tatlı kaşığı bal
 4. 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın. Tüylerin üzerini bu karışım ile kapatın. En az 4 saat süreyle, bekletin. Bol su ile yıkayarak durulayın.

8. Yöntem Zerdeçal ve Süt İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı zerdeçal
 2. Yarım yemek kaşığı süt

Yapılışı: Zerdeçal geçmişten günümüze tüy saratmak amacıyla kullanılagelmiş baharatlardandır. 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ile yarım yemek kaşığı sütü karıştırıp macun kıvamına getirin. Tüyleri sarartmak istediğiniz bölgeye sürüp 15 dk bekleyin. Ardından soğuk suyla yıkayıp havluyla durulayın. Zerdeçal cilt boyama özeliği nedeniyle cildinizde açık sarı bir renk tonunda lekelenmeye yol açabilir bu yüzden zerdeçal süt maskesini hafta sonu evden çıkmadığınız bir günde deneyin. Bu leke geçicidir.

9. Yöntem Domates Ve Bal İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 2-3 tatlı kaşığı domates suyu
 2. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Domates ve bal her iki madede yüzdeki, vücuttaki tüyleri saratmakta etkili rol oynayan doğal ağartıcılar içerir. 2-3 tatlı kaşığı domates suyu ile 1 tatlı kaşığı balı iyice karıştırın. Bu karışımı sarartmak istediğiniz tüylere sürüp kurumaya bırakın. Ardından suyla durulayın.

9. Yöntem Papaya Meyvesi ve Süt İle Tüy Sarartma

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı rendelenmiş papaya
 2. 1 tatlı kaşığı süt

Papaya tüyleri ağartmak için kullanabileceğiniz doğal maddelerdendir.Bir kapta 2 yemek kaşığı rendelenmiş papaya meyvesi ile 1 tatlı kaşığı sütü karıştırın. Parmaklarınız yardımıyla tüyleri sarartmak istediğiniz alana bu karışımı sürüp 15-20 dk bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. nara

  limonla sekeri deniycem bakalim nolucak

 2. Əfsanə

  İstifadə edəcəm

 
 
KAPAT