Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
01-01-2023 18:59 | Güncelleme : 05-01-2023 10:37

Oktay Kaynarca, Kim Milyoner Olmak İster'de 1 milyonluk soruyu açtırdı

Google News

Kim Milyoner Olmak İster'in özel bölümünde konuk olarak ekranlara gelen Oktay Kaynarca, 1 milyon TL'lik soruyu açtırdı. Kaynarca bu vesile ile 1 milyonluk soruyu açtıran beşinci kişi olarak kayıtlara geçti.

Oktay Kaynarca, Kim Milyoner Olmak İster'de 1 milyonluk soruyu açtırdı

Yılın son günü özel bir program hazırlayan Kim Milyoner Olmak İster ekibi, programda Hülya Avşar, Sefo ve Oktay Kaynarca'yı ağırladı. Eğlenceli dakikaların yaşandığı programda, oyuncu Oktay Kaynarca, yarışmada 1 milyonluk soruyu açtırdı.

1 milyonluk soruyu açtıran beşinci yarışmacı olarak yarışmanın kayıtlarına geçen ünlü oyuncu, soruya cevap vermeyerek 400 bin liralık ödülle çekilmeyi tercih etti. 

İŞTE 1 MİLYONLUK SORU

Oktay Kaynarca'nın açtırdığı 1 milyon değerindeki soru şu şekildeydi;

Günümüzde kullandığımız takvime göre, Roma'da yaşayanlar için 4 Ekim 1582 gününden sonraki gün hangisi olmuştur?

A: 5 Ekim 1582                      B: 15 Ekim 1582                C: 5 Kasım 1582               D: 15 Kasım 1582

Doğru cevap: B (15 Ekim 1582)

OKTAY KAYNARCA KİMDİR?

Oktay Kaynarca 27 Ocak 1965 tarihinde İstanbul'da doğdu. Türk oyuncu, yapımcı, senarist ve sunucudur.

Kurtlar Vadisi adlı dizide Süleyman Çakır karakterini canlandırarak popüler oldu. Türkiye'de 2010'lu yılların en fazla izlenen dizilerinden Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da Hızır Çakırbeyli karakterini canlandırdı. Sinemada Yengeç Sepeti filmindeki rolü ile 31. Altın Portakal Film Festivali'nde, Bumerang Cehennemi'ndeki rolü ile 39. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'ne değer görülmüştür.

Hayatı ve Kariyeri

Babası Malatyalı, babaannesi ise Elazığlıdır. Annesi ve babası Almanya'da çalıştığı için İstanbul'un Üsküdar ilçesinde yaşayan babaannesinin yanında büyüdü. Üsküdar Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini Hopa Lisesi'nde tamamladı. Fiat fabrikasında elektrikçi olarak çalıştı. Bu sırada konservatuvar sınavlarına hazırlandı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek Tiyatro Ana Bilim Dalı'nda oyunculuk eğitimi aldı. 1991 yılında mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında sahne, dizi ve sinema oyunculuğu deneyimleri oldu. Sahneye ilk kez Ege Tiyatrosu'nda Turgut Özakman'ın Duvarların Ötesinde adlı oyununda çıktı. 1989 yılında konservatuvar öğrencisi iken TRT 1'de yayınlanmaya başlayan Gençler adlı dizide rol aldı. 1990 yılında Yavuz Turgul'un yönettiği Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, 1991'de Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği Suyun Öte Yanı adlı sinema filmlerinde rol alarak sinema oyunculuğuna başladı.

Mezun olduktan sonra Tiyatro Stüdyosu’nda Kan Kardeşleri adlı müzikalde (1991) ve Derin Bir Soluk Al (1993) adlı oyunda rol aldı. Derin Bir Soluk Al oyunundaki rolü ile Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

1990'lı yılların başında televizyon programlarında, reklamlarda ve müzik kliplerinde yer aldı. Sinema kariyerine Yavuz Özkan'ın yönettiği Yengeç Sepeti, ve Bir Kadının Anatomisi, Deli Yürek: Bumerang Cehennemi adlı filmlerde rol alarak devam etti. Yengeç Sepeti'ndeki rolü ile 31. Altın Portakal Film Festivali'nde, Bumerang Cehennemi'ndeki rolü ile 39. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'ne değer görüldü.

2000 yılında Yarın Geç Olmayacak adlı televizyon filminin yapımcılığın Meral Okay ile birlikte üstlendi. 2001-2002 yılları arasında TRT 1'de yayınlanan Yeditepe İstanbul adlı dizide Ferhan karakterini canlandırdı ve dizideki rol arkadaşı Özgü Namal ile ilişkisi ile gündeme geldi. .Esir Şehrin İnsanları adlı mini dizide Üsteğmen Mehmet Ali karakterini canlandırdı.

2003 yılında yayına giren Osman Sınav'ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği Kurtlar Vadisi adlı dizide Süleyman Çakır karakteri ile tanındı. Süleyman Çakır adlı kurgu karakterin ölümünde geniş bir izleyici kitlesi tarafından yası tutulmuş, gıyabında cenaze namazı kılınıp, ölüm yıldönümlerinin anılarak bir fenomen haline gelmiştir.

Kurtlar Vadisi'nin son bulmasından sonra bir süre dizi oyunculuğuna ara verdi ve bu dönemde Beynelmilel adlı sinema filminde binbaşı rolünü, İnternet üzerinden geliştirilen Sıfır Dediğimde adlı filmde Oğuz karakterini canlandırdı.

Kuzey Rüzgârı (2007-2008), Adanalı (2008-2010), Sakarya Fırat (2011) ve Ustura Kemal (2012) dizilerinde üstlendiği rollerle dizi oyunculuğuna devam etti. Reklamcı Melek Angun ile 2012'de evlendi; çiftin evliliği ertesi yıl boşanma ile son buldu.

Kaynarca, 2014 yılında Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu'nun sahnelediği Guguk Kuşu adlı romandan uyarlanan tiyatro oyununda rol aldı.

2015-2021 arasında ATV'de yayımlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı suç ve dram dizisinde canlandırdığı Hızır Çakırbeyli rolü ile ödüller aldı. 2019 yılında Kiğılı adındaki klasik giyim markasının reklam yüzü oldu. Ölümden Öte Köy Yok adlı bir şiir albümü vardır. Günümüzde ise, ATV'de yayımlanan Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinde yer almaktadır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.