26 Mayıs 2022, Perşembe 17:56

Ombre Üstüne Ombre Yapılır mı Ombre Saç Nedir?

Ombre Üstüne Ombre Yapılır mı Ombre Saç Nedir?

Ombre; Fransızca’da gölge anlamına gelen bir kelimedir. Ombre saç uçlarının, saç diplerinden daha açık olduğu bir boyama tekniğidir. Ombre saç modelinde saçların üst kısımlarının koyu, alt kısımlarının ise daha açıktır.

Ombre; Fransızca’da gölge anlamına gelen bir kelimedir. Ombre saç uçlarının, saç diplerinden daha açık olduğu bir boyama tekniğidir. Ombre saç modelinde saçların üst kısımlarının koyu, alt kısımlarının ise daha açıktır.

Ombre uygulamasının en iyi yanı saçta doğal geçişlerin yapılması ve bunun sonucunda doğal, ışıltılı bir görüntü vermesidir. Bu da saçta koyu rengin bittiği yerde açık rengin başlaması ile yapılır. Ombre işleminde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Ombre işlemi her ne kadar saç uçlarına da uygulansa kimyasal madde içeren boyalar ile yapıldığından saçı yıpratmaktadır. Ombre üstüne ombre yapılabilir.

Ombre Saç Kimlere en Çok Yakışır?

Son yıllarda saçlara uygulanan en yaygın uygulama ombredir. Fakat ombrenin gerçekte kimlere yakışacağı merak konusudur. Doğal görünüm oluşturması sebebiyle çoğu kadına yakışşsa da özellikle şu kişilerde daha güzel durmaktadır:

 1. Yüzü büyük olmayan, narin yüzü olan kadınlar,
 2. Uzun saçlı kadınlar,
 3. Saçları seyrek olan kadınlar,
 4. Doğuştan kumral saçlı kadınlar,

Ombre genel itibariyle bu gruptaki insanlara yakışsa da uygulamanın dikkatli yapılması önemlidir. Özellikle renk geçişi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Kişi kendi cildine uyacak doğal geçişi yaptırmalıdır.

Ombre Nedir?

Ombre; saç uçlarının diplere oranla açıldığı işleme verilen isimdir. Bu açıklık tamamen kontrast şekilde farklı renkler de olabilir. Ombre işleminde yaygın  olarak kullanılan renkler şunlardır: küllü sarı,karamel karamel alt tonları,bakır ve kızıl.

Ombre kuaförde yapıldığında maliyeti yüksek olsa da evde daha az bütçe ile de yapılabilir. Evde yapmak ayrıca daha güvenlidir.

Evde Ombre Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

 1. Saçın renginden 2-3 ton açık saç boyası
 2. Folyo
 3. Boya fırçası
 4. Boya kabı
 5. Eldiven

Ombre Yapımı

İlk olarak saçta boyamak istenen kısma tarak ile krepe atılır. Krepe ile kabartılan saçlar hafif yukarı çekilir. Aşağıda kalan boyanacak saçlar bir toka ile toplanır. Toplanan kısımlar eşit olarak boyanır. Sonrasında folyo ile kapatılan saça eğer istenirse kurutma makinesi ile sıcak hava tutulur. 30-40 dakika beklenen saç yıkanır. Saçlar bu tür boyama işlemlerinden sonra kaliteli bir saç kremi sürülmelidir. Boyama işleminden güç geçtikçe saçlar da açılacaktır. Bu yüzden ilk boyanan renk normalde istenen tonun çok az koyusu olmalıdır.

Not: Saçları siyah ve koyu kahve olanlar saçlarını açmak için kaliteli açıcılar kullanabilir.

Ombre Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Ombre; kimyasal madde içeren boyalarla yapıldığından saçları yıpratması kaçınılmazdır. Bu sebeple ombre önce ve sonrası kimyasal işlemler yaptırılmamalıdır.

Ombre sonrası ise saçlar boyalı saçlara uygun şampuanlarla yıkanmalıdır.

Ombre sonrası saçlara uygulanacak keratin bakımı; saçların parlak görünmesine ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca saç maskeleri saçları dış etkenlere karşı korur.

Ombre sonrası saçlar maşa,düzleştirm ve saç kurutması gibi saça ısı uygulanan işlemler yapılmamalıdır. Bu tür işlemler saçları çok yıpratmaktadır.

Ayrıca saçlar çok sıcak suyla yıkanmaktan kaçınılmalıdır.

Saçlar için ayrıca satılan içinde argan yağı,badem yağı ve hindistancevizi yağı bulunan saç  bakım yağları saçları koruyacak,parlaklık verecek ve dökülmeleri engelleyecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Misafir

  Îyrenç

 2. çağla

  ombreyi yaptırdıktan sonra saçlarım çok güzel olmuştu ama zaman geçtikten sonra saçlarımda yıpranmalar kırıklar olmaya başladı bi çok doğal yöntem denememe rağmen saçlarımda ki yıpranmalar, kırıklar geçmedi en son keratin kullanmaya karar verdim yaklaşık 2 haftadır intense saf keratin kullanıyorum saçlarımda ki o kırıklar yıpranmalar gitti.

 3. Misafir

  Her zaman tamamını boyattığım saçlarımı değişiklik olması için ombre yaptırdım ama uçları yandı ve görüntüsü çok kötü oldu koyun yünü gibi ve kazık gibi sert oldu arkadaşım da aynı durumu yaşamıştı hemen ona sordum doğal keratin kullandığını söyledi fotoğrafını ismini falan gönderdi patentli falanmış hemen aldım ve benim saçlarım da düzelmeye başladı yumuşadı yanıklar ve o kötü görüntüsü de düzelmeye başladı.

 
 
KAPAT