10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:04

Omicron Varyantı Geçirdiğinizi gösteren 10 farklı belirti!

Omicron Varyantı Geçirdiğinizi gösteren 10 farklı belirti!

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs bir mutasyona daha uğradı. Dünya Sağlık Örgütü yeni varyanta Omicron adı verildiğini duyurdu. Omicron varyantına yakalanan kişilerde, tat ve koku kaybı, eklem ağrısı, baş ağrısı gibi Koronavirüs belirtileri görülüyor. Peki Omicron varyantı nedir, özellikleri neler?

     Güney Afrika’da birçok bölgede görülen Nu yani Omicron varyantı tehlikesi tüm dünyada korkuya sebep oldu. Diğer varyantlara göre çok farklı olan ve hızlı yayılım gösteren Güney Afrika kökenli bu varyantın Koronavirüs aşılarına karşı da direnç gösterdiği düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde delta ve beta varyantlarına göre çok daha riskli olduğunu ifade ettiği omicron varyantı hakkında acil toplantı düzenledi. Birçok ülke Omicron varyantına karşı önlem ve gerekli tedbirleri almaya başladı. İngiltere ve İsrail, Güney Afrika seyahatlerini kısıtladı, Güney Afrika temaslı kişileri karantina altına almaya başladı. Ülkemizde ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca geçtiğimiz akşam yaptığı açıklamada Omicron varyantının artış göstermesi üzerine Türkiye'den, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’a tüm kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımının yasaklandığını açıkladı.

Nu Varyantının (Omicron Varyantı) Belirtileri Nelerdir?

       Bilim insanları Nu varyantının koronavirüs ile benzer belirtiler göstermesinin yanısıra bu belirtilerin çok daha şiddetli olabileceği konusunda uyarılar yaptı. İlk tespitlere göre Nu varyantına yakalananlarda görülebilecek belirtiler şöyle:

  • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
  • Ateş veya titreme
  • Öksürük
  • Tat veya koku kaybı
  • Kas veya eklem ağrıları
  • Boğaz ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • Burun akıntısı
  • İshal

 Aşılar Etkili Olmayabilir!

ABD Jackson Laboratuvarı İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Unutmaz, Nu varyantının delta varyantından sonra en endişe verici varyantlardan biri olduğunu belirterek Güney Afrika’ya seyahat yasakları gibi acil önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini ifade etti. Dr. Unutmaz “Bu varyant yüksek miktarda mutasyon uğramış ve bu iki senedir görülen ve incelenen koronavirüs mutasyonlarında bir ilk. Dolayısıyla bu zamana kadar Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların bu varyantta da etkili olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalar devam etse de Nu varyantının da çok tehlikeli olduğu ve yayılım konusunda hızlı olduğu görülmektedir.” diye konuştu.

    Cambridge Üniversitesi'nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravi Gupta ise Nu varyantının koronavirüsün vücutta yol açtığı enfektiviteyi arttırdığı, vücutta aşı ve ilaçların geliştirdiği antikorun etkinliğini ise azalttığını ifade etmiştir.Uzmanlar gerekli tedbirlerin hemen alınmadığı taktirde bu mutasyonun ülkemize ve tüm Avrupa’ya 1-2 ay içinde çok hızlı şekilde yayılacağını öne sürüyor.

Aşıların Etkisini Yüzde 40 Oranında Düşürebilir!

Omicron üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları bu varyantın şimdiye kadar gördükleri en kötü varyant olduklarını ve taşıdığı mutasyon sayıları hakkında endişe duyduklarını dile getiriyorlar. Uzmanlar, Koronavirüste meydana gelen mutasyonlar ile birlikte, en iyi senaryoda aşıların yüzde 40 daha az etkili olabileceğinden korkuyorlar.

Bir İki Ay İçerisinde Türkiye’ye de Yayılabilir!

İlk olarak Güney Afrika, Botsvana ve Hong Kong’ta tespit edilen Omicron varyantı henüz Türkiye’de görülmedi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Güney Afrika'da görülen 'Nu' mutasyonunun çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Tedbir almazsak ve Avrupa'da da yayılırsa, 1-2 ay sonra Türkiye'de bir yayılım söz konusu olacaktır" dedi

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun Omicron Varyantı Açılaması...

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet'te yer alan köşesinde bugün koronavirüsün 'Omikron' mutasyonunu kaleme aldı.

Müftüoğlu, "Uzmanların “korkunç ve tehlikeli” olarak tanımladığı bu yeni varyantın esas özelliği, çok sayıda mutasyonu aynı anda geçirmiş ve taşıyor olması. Yeni varyantın “dikensi protein”inde yaklaşık “32 adet mutasyon” var! Daha da kötüsü bu yeni varyantta virüsün hücrelerimize girmesini sağlayan reseptörlere bağlanma bölgesinde de “10 adet mutasyon” tespit edilmiş. Bilindiği gibi bir virüste mutasyon sayısı ne kadar çoksa virüsün bulaşma ve yayılma hızı o ölçüde artıyor. Ayrıca Omikron’da saptanan mutasyonların “farklı ve sıra dışı mutasyonlar birleşimi” olması da uzmanları bir hayli korkutuyor" dedi.

Mevcut aşıların yeni varyant üzerinde yeterli olup olmadığını konusunda netlik olmadığını dile getiren Müftüoğlu, şunları ifade etti:

"Uzmanların dile getirmekte zorlandıkları önemli bir korkuları daha var: Mevcut aşılar Omikron’a karşı yeterince etkili olmayabilir.Elimizde bu konuda net bir bilgi yok. Yok ama aşılarını yaptıranların, yaptırmayanlara oranla daha az risk taşıdıkları kesin. Bir diğer iyi haber de şu: Pfizer ve BioNTech, Omikron'un mevcut aşıyı etkisiz kılması ihtimali konusunda henüz emin olmadıklarını açıkladılar ve "Eğer böyle bir olumsuz gelişme olursa yaklaşık 100 gün içinde yeni bir aşı geliştirme" sözü verdiler."

Etiketler : Omicron

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT