23 Ocak 2022, Pazar 00:41

Omicron varyantından nasıl korunabiliriz, hangi tedbirler alınmalıdır?

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Omicron varyantı ile ilgili şu ifadelerde bulundu: “NU varyantına yönelik tedbirler de, öteki varyantlara karşı uygulanan önlemlerle aynı. Elimizde birkaç silahımız var, bunları kullanmak zorundayız. Onlardan birincisi tabi ki aşı. Öteki silahlarımız ise sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyenidir.”

Omicron varyantından nasıl korunabiliriz, hangi tedbirler alınmalıdır?

NU varyantı (Omicron varyantı) Covid-19’un şimdiye kadar karşılaşılan en çok mutasyona uğrayan türüdür. B.1.1.529 olarak da adlandırılmaktadır. 32 farklı mutasyonu bünyesinde toplayan bu varyant, birçok ülkeyi teyakkuza geçirdi: İlk defa Güney Afrika'da ortaya çıkan bu yeni varyantın; İtalya, Almanya, Hong Kong, İsrail, İngiltere, Belçika ve Botsvana’da da görüldüğü bildirildi. Omicron varyantından korunmak için uzmanlar aşı, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyenine riayet etme uyarısında bulunuyor.

NU VARYANTI TEHLİKESİNE DİKKAT!

Koronavirüs salgını etkisini devam ettirirken yeni varyantların tespit edilmesi endişeleri artırıyor. Yeni varyantlardan biri de Nu varyantıdır. Covid-19 virüsünün şimdiye kadar en çok mutasyona uğramış hâli olan NU varyantı, pek çok ülkede seyahat yasağı uygulanmasına neden oldu.

Örneğin İtalya Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir karar aldı. Buna göre, son 2 hafta içinde Güney Afrikadaki bazı ülkelere seyahat etmiş olanların İtalya’ya giriş yapması yasaklandı. Bu yerler arasında Malavi, Esvatini, Namibya, Mozambik, Zimbabve, Botsvana, Lesotho, Güney Afrika bulunuyordu.

Dünya Sağlık Örgütü, şimdilik B.1.1.529 (Omicron) mutasyonu görülen vakaların 100’den az olduğunu açıkladı. Fakat bu durum, Omicron (Nu) varyantının yaygınlaşmayacağı anlamına gelmiyor.

Bilim insanları bu varyantın 32 farklı mutasyondan oluştuğunu bildirdi. Öte yandan bu virüsün, şu anki Covid-19 aşılarına karşı direncinin daha yüksek olabileceği ifade edildi.

‘‘NU varyantı şimdiye kadar gördüğümüz en tehlikeli varyant olabilir.’’ Diyen uzmanlar, riskin ne derece büyük olduğuna dikkat çekti.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA OMİCRON VARYANTI PİK YAPABİLİR!

Ege Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak görevli Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ‘NU varyantı Covid-19’dan daha bulaşıcı’ diyerek yeni dalga uyarısında bulundu.

Aralık ve Ocak aylarında NU varyantı görülme oranının artabileceğini öngören Prof. Dr. Zafer Kurugöl, konuyla ilgili şunları söyledi:

‘‘Bu virüs 'Beta' ve benzeri ilaçlara, antikorlara, aşılara karşı daha dirençli olabilir. Bağışıklık sistemimizin savaşmakta yetersiz kalabileceği kadar güçlü, tedavilerle kolayca kontrol altına alınamayacak derecede inatçı bir virüsten bahsediyoruz.

NU varyantı ‘spike’ proteininde mutasyona uğradığı için, bağışıklık sisteminden kaçarak çeşitli hastalıklara sebep olması da ihtimal dahilinde...

Dolayısıyla bu yeni varyant haklı olarak tedirginliğimizi artırıyor. Fakat NU varyantına yönelik tedbirler de, öteki varyantlara karşı uygulanan önlemlerle aynı.

Elimizde birkaç silahımız var, bunları kullanmak zorundayız. Onlardan birincisi tabii ki aşı. Öteki silahlarımız ise sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyenidir’’ Sözlerine devamla; ‘‘Salgın hâlâ bitmedi. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız.’’ Diyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, şunları dile getirdi:

‘’Her gün 200’ün üzerinde kaybımız olmaya devam ediyor. Önlemleri sıkılaştırmazsak, üzerimize düşeni yapmazsak ülkemiz yeni bir dalga ile karşı karşıya kalabilir.

Maske kullanımına verilen önem ne yazık ki azaldı. Bu sorunun düzelmesi gerek.

Aşı olmayanlar daha fazla vakit kaybetmemeli. Herkes kurallara azami derecede hassasiyet göstermeli.

Güney Afrika’dan ve birkaç ülkeden Türkiye’ye girişler yasaklanmış durumda. Bu oldukça isabetli bir karar. Son 14 gün içinde bu ülkelerden birinde bulunmuş olanlar karantinaya alınmalı ve test yapılmalı.’’ ifadelerinde bulundu.

OMİCRON VARYANTI ÖNCESİ VARYANTLARA BENZEMİYOR!

Dünya genelinde Covid-19 ile mücadelenin çok iyi bir seviyede olmadığının altını çizen Prof. Dr. Kurugöl şu önemli noktalara değindi:

‘’Belçika, Hollanda ve Almanya gibi pek çok Avrupa ülkesinde günden güne vaka artışları yaşanıyor. Bunların üzerine bir de Güney Afrika’dan yeni varyant haberi geldi.

Söz konusu varyant, önceki varyantlardan daha değişik bir yapıda. Wuhan'dan yayılan Covid-19 virüsünden daha farklı özellikler taşıyan bir tür bu. 'B1.1.529’ diye adlandırdığımız bu varyant, geçen hafta Güney Afrikalı bilim insanları tarafından duyuruldu.

Peki bu varyantı farklı kılan şey ne? NU (Omicron) varyantı, Covid-19’un bağlandığı reseptöre bağlanarak işlev gösteriyor. Ancak reseptör ile daha güçlü bir bağ kuruyor. Bu yüzden bulaşıcılık düzeyi daha yüksek olabilir.’’

OMİCRON (NU VARYANTI) DAHA HIZLI BULAŞIYOR!

Prof. Dr. Kurugöl, yeni varyantın daha hızlı bir biçimde çoğalabildiğini kaydetti. Bu virüsü ilaç, antikor ve aşı gibi tedavilerle etkisiz hâle getirmenin daha zor olabileceğini belirterek şöyle konuştu:

‘’Bu varyant ilk olarak aşısız bir AIDS hastasında gözlemlendi. Hastanın bağışıklık sistemi zayıf olduğundan Pek çok mutasyon gerçekleşti ve NU varyantı oluştu.

Virüsler insan vücuduna girdikleri zaman mutasyona uğruyor ve yeni varyantlar böyle meydana geliyor.

Güney Afrika’da vaka sayısı 100’ün altında iken sadece bir hafta içerisinde 3 binin üzerine çıktı. Güney Afrika’nın komşusu Hong Kong'da İsrail ve Botswana gibi yerler de yeni varyanttan nasibini aldı.

Güney Afrika'dan Hong Kong'a giden bir kişi hastalığı havaalanında bulunan başka insanlara bulaştırdı. Sonra vakalar ardı ardına geldi. Aşılı olan pek çok kişide yeni varyanta rastlandı.’’

AŞILAMA ORANI YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL!

Prof. Dr. Kurugöl, aşılanma konusuna da temas ederek çocuk ve gençlerin aşılanmasında geride olduğumuzu vurguladı. Aşılanma oranlarının istenilen seviyeye gelmediğini aktaran Prof. Dr. Kurugöl, aşıların ömür boyu koruma sağlamadığına değindi.

Hatırlatma dozu olmanın önemine işaret eden Prof. Dr. Kurugöl açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

‘’Aşı olanlar kendilerini virüsten emin saymamalı. Aradan zaman geçince aşının koruyuculuk etkisi azalıyor. Bu nedenle hatırlatma dozunu ihmâl etmemek gerekiyor.

Kısa bir süre sonra Turkovac aşısı devreye girecek. Umuyoruz ki aşılama oranlarında artış yaşanacak.

Varyantın bulaşıcılığını en aza indirmek için aşılama düzeyini yükseltmek şart. Nüfusun %80’lik bir kısmını aşılayabilirsek topluma bağışıklık kazandırmış, yeni varyantlara karşı etkili bir şekilde önlem almış oluruz.’’

Omicron Varyantı nedir? Türkiye’de görüldü mü? Belirtileri nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT