12 Ağustos 2022, Cuma 06:06

Omuz Çıkığı Nasıl Takılır Tedavisi Ne Kadar Sürer

Omuz Çıkığı Nasıl Takılır Tedavisi Ne Kadar Sürer

Omuz eklemi vücuttaki en hareketli eklemdir. Üst kol kemiğinin yuvasından çıkmasına omuz çıkığı denir. Omuz eklemi yumuşak doku ve güçlü kaslarla sarılıdır. Fakat buna rağmen omuz ekleminde vurma, çarpma veyahut düşme gibi durumlar sonucunda omuzda çıkma

Omuz eklemi vücuttaki en hareketli eklemdir. Üst kol kemiğinin yuvasından çıkmasına omuz çıkığı denir. Omuz eklemi yumuşak doku ve güçlü kaslarla sarılıdır. Fakat buna rağmen omuz ekleminde vurma, çarpma veyahut düşme gibi durumlar sonucunda omuzda çıkma meydana gelebilmektedir. Bu çıkma omuzu çevreleyen yumuşak doku ve bağlarda meydana gelen yırtılma ve eklemlerde çıkma yaşanması halinde oluşmaktadır. Omuz eklemi çıkığı daha çok travmatik düşme veya çarpma gibi durumlardan meydana gelse de eklemlerde olan gevşeklik veyahut sara hastalığı gibi nöbet oluşturan hastalıklar sonucu da oluşması muhtemeldir.

Omuz Çıkığı, Omuz Çıkması Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir?

Omuz çıkığı omzun ön ya da arka kısmında şişlik oluşmasına sebep olur. Dahası bununla birlikte şiddetli bir ağrı da görülmektedir ki omuzda çıkık olması durumunda kişi kol ve omzunu hareket ettiremez. Omuz çıkığı belirtileri ise şunlardır:

  1. Kol yukarı doğru hareket ettirilirken ağrı
  2. Omuz hareket ettirilirken takılma veya sürtünme
  3. Omuz ekleminde şekil bozukluğu
  4. Omuzda güçsüzlük olması

Bu tür belirtiler yaşayan kişi doktora danışmalıdır.

Omuz Çıkığı Neden Olur?

Omuz çıkığını en yaygın sebebi düşme veya çarpmadır. Bu tür travmatik durumlarda zorlanan doku ve bağlar yırtılmakta ve eklem yerinden oynamaktadır. Bu durumda da omuzda ileri derecede fark edilir şekil bozukluğunun yanında şiddetli ağrı meydana gelmektedir. Omuz çıkıkları çoğunlukla 18 ila 30 yaş arası kişilerde basit kazalar sonucu ve sporcularda görülmektedir.

Omuz Çıkığı Tekrarlar mı?

Omuz eklemi bir kere çıktığında tekrar çıkma riski %80 oranındadır. Bu oran ilk kez omuz çıkığı yaşandığında tedavi görmemiş kişilerde yüksektir. Ayrıca ilk omuz çıkığı 20 yaş altında olan kişilerde tekrarlama riski %85’in bile üzerindedir. 40 yaş üzeri kişilerde ilk çıkık sonrası tekrarlama riski ise %20 gibi düşük orandadır.

Omuz Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Omuz çıkığı için Ortopedi doktoruna gidilir. Omuz çıkığı ilk kez olduğunda tedavisi biraz daha basittir. Omuz çıkığı belirtileri yaşayan kişiler doktora gittiklerinde doktor ilk olarak omuzu tekrar yerine oturtacaktır. Sonraki adım ise omuz çevresinde çıkık nedenli oluşan yara veya hasarların tespitidir.

Omuz çıkığı tekrarlı hale geldiğinde ise ameliyata başvurulmaktadır. Omuz ameliyatları teknolojideki son gelişmeler sonucunda açık ameliyata gerek kalmadan artroskopik yöntemler ile omuz çıkığı sebepli çevre doku ve bağlarda meydana gelen yırtıkların onarımı yapılmaktadır. Bankart ameliyatı olarak olarak da bilinen artroskopik ameliyat kamera ile yapılır. Öncelikle omuz eklemi kenarlarında küçük delikler açılır ve bu sayede eklem içerisindeki hasar giderilir. Bu ameliyat ile omuz ekleminde yalnızca yırtılan dokular onarılmaktadır.

Omuz çıkığı tekrarlandıkça çevre doku ve bağlardaki hasar giderek arttığında bu durum yaşandığında kişinin ortopediste gitmesi gerekir. Bu durumdaki hastalarda tedavi yöntemi olarak hasarın şiddetine göre ameliyat uygulanmaktadır.

Sık sık omzu çıkan bazı insanlar omuzlarını kendileri yerine takmayı başarabilse de; bu işlemin kendi başına uygulanmaması gereklidir. Kas, bağ ve sinir zedelenme riski yüksek olan bu işlemi uzman bir doktordan yardım alarak tedavi olmalısınız.

Omuz Çıkığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Omuz çıkığı durumunda uygulanan ameliyatlar çıkığın sebep olduğu hasarın oranına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin eğer bağ yaralanması çoksa ve kemik hasarı az ise Labrum ve Eklem kapsülüne yönelik ameliyatlar yapılır. Eğer kemik hasarı çok ise kemiği güçlendirmek için gerekli uygulamalar yapılır.

Omuz çıkığı ameliyatı olan kişi yaklaşık 1 ay kadar omuz askısı kullanır. Ayrıca hasta düzenli olarak fizyoterapi görür. Ameliyat sonrası hastanın günlük hayatına dönmesi 2 ila 4 hafta alırken, hastanın ağır omuz çalıştırma veya spora dönmesi gibi gereki süre 4 ila 6 ayı bulmaktadır.

Omuz Çıkığında Artroskopik  (kapalı) Ameliyat Nedir?

Omuz çıkığı durumunda yaygın olarak yapılan artroskopik ameliyatında kamera görüntüsü kullanılmaktadır. Bu ameliyatta öncelikle omuz etrafına özel tıbbi ekipmanlar ile küçük delikler açılır. Bu sayede omuz ekleminde meydana gelen problem giderilir.

Artroskopik ameliyat gören hastalar genellikle hastaneden aynı gün taburcu edilirler veyahut en fazla 1 gece hastanede kalmaları gerekir. Bu ameliyat sonrasında hasta ilk gün ağrı yaşayabilir. Bu ağrılar için ağrı kesiciler faydalı olmaktadır. Ameliyat sonrasındaki 1. günden itibaren hastanın düzenli bir egzersiz planı takip etmesi gerekir. İlk 3 hafta omuz askısı kullanımı faydalı olacaktır. Hasta 3. haftadan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon programına başlatılır. Ameliyat sonrası kişinin normal günlük yaşamına geri dönmesi 2 haftayı bulur. Ameliyat sonra 3 ila 4. ayda kişi omzunu rahatça hareket ettirmeye başlar. Sporcuların eski spor rutinine dönmesi 6 ila 12 ay arası bir süreyi bulabilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT