2016-05-22 05:11:08 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:29

Ördek Eti Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ördek eti pek çok kişi tarafından çok lezzetli bulunmasının yanı sıra sağlığa da çeşitli faydaları olan bir et türüdür. 

Ördek Eti Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ördek eti pek çok kişi tarafından çok lezzetli bulunmasının yanı sıra sağlığa da çeşitli faydaları olan bir et türüdür. Ördek eti 4000 yıldır yenilen, ve kökeni eski Yunan medeniyetlerine, antik Çin'e uzanan bir yiyecektir. Ördeğin pişirilme şekli ise ülkenin kültürüne göre değişkenlik gösterir.

100 gram evcil, derisiz ördek etinde -çiğ olarak ölçüldü- 18 gram protein bulunur. Protein bağışıklık sistemini destekler, dokularınızı korumaya yardımcı olur ve cildinizi sağlıklı, güçlü tutar. Ördek, beslenmenize sağlıklı bir ilavedir ve doku fonksiyonu için önemli çeşitli besinler sunar. Ördek eti, protein alımını artırmaya yardımcı olur. 100 gram ördek eti, USDA'ya göre, günlük önerilen proteinin erkeklerde %58'ini kadınlar içinse önemli miktarını içerir. 

Ördek etinin besin değerleri proteinle de sınırlı değildir. Ördek etinde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bunlardan biri de B3 vitamini olarak da bilinen niasindir. 100 gram ördek eti günlük önerilen niasin miktarının yaklaşık yarısını sağlar. Niasin, metabolize yağlarına yardımcı olur ve kalp hastalığına neden olabilen LDL kolesterolü düşürür.

Ördekte ayrıca yüksek miktarda demir minerali bulunur. Demir vücudun farklı bölgelerine oksijen ve çeşitli besinleri gönderen kırmızı kan hücrelerine yardımcı olur ve anemi olarak da bilinen kansızlığı önler. Demir ayrıca vücudunuzun enerji düzeylerini artırmakta etkili bir mineraldir.

B6 vitamini de ördek etinde yoğun miktarda mevcuttur. Bu vitamin antikor oluşturarak hastalıklardan kurtulmaya ve protein sentezine yardımcı olur.

Beslenmenize ördek eti eklemek mineral alımını artırır, bu et özellikle selenyum ve çinko için önemli bir kaynaktır. Selenyum ve çinko mineralleri enzim işlevinde bir rol oynar ve sağlıklı hücre metabolizması için gerekli olan enzimleri aktive eder. Selenyum tiroid fonksiyonun düzgün işleyişine yardımcı olurken, çinko ise bağışıklık sistemini güçlendirir. 100 gram ördek eti 1.9 mg çinko içeriğiyle erkekler için önerilen çinko miktarının % 17 erkekler içinse %24'ünü içerir. Selenyum hücreleri serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olur. Bu bileşikler, kalp hastalığı ve kanser riskini artırır. Ördek eti 100 gramda günlük selenyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 43'ünü sağlamaktadır

Bufalo Eti Yenir mi, Helal mi Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Tavşan Eti Yenir mi Ve Tavşan Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nereden Temin Edilebilir? Tıklayınız

Deve Eti Nerede Satılır, Deve Etinin Faydaları Nelerdir Tıklayınız

Deve Sucuğunun Faydaları, Fiyatı Ve Deve Sucuğu Nereden Alınır? Tıklayınız

Kaz Yağı Neye İyi Gelir? Kaz Yağının Faydaları Tıklayınız

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…