Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
27-05-2016 04:22 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Ördek Yumurtası Fiyatı Nedir, Nerde Satılır, Faydaları Ve Zararları

Google News

Ördek yumurtasının faydaları, onu diğer yumurtalardan ayıran özellikler neler? makalemizde bu konu hakkında bilgiler verdik. Ördek yumurtası yenebilir

Ördek Yumurtası Fiyatı Nedir, Nerde Satılır, Faydaları Ve Zararları

Ördek yumurtası tüketimi pek yaygınlaşmamış olan yumurta çeşitlerindendir. Tavuk yumurtasına da çok benzer. Peki ördek yumurtasının faydaları, onu diğer yumurtalardan ayıran özellikler neler? makalemizde bu konu hakkında bilgiler verdik. Ördek yumurtası yenebilir, dinimizde ördek yumurtası yemek caizdir.

Ördek yumurtasının fiyatı ise 1,2 TL'dir, sahibinden.com web sitesinden, diğer internet sitelerinden sipariş verebilirsiniz.

Her bir ördek yumurtası bağışıklık sistemini desteklemek ve cilt sağlığını korumanız için 9 gram protein içerir. Lowa State Üniversitesi bu oranın ortalama 75 kilo bir insanın günlük protein ihtiyacının %15'ini karşıladığını bildiriyor. 1 ördek yumurtası 9.6 yağ, 1 gram karbonhidrat içerir. Ancak ördek yumurtası kolestrolü yüksek bir yumurta türüdür, bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Ördek yumurtası vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri temin etmenin en ucuz ve en sağlıklı yollarındandır, bu yumurta size önemli miktarda A ve B-12  vitamini sağlar.  Diyetinize A vitamini eklemek ise dokuları sağlıklı tutmak için yeni hücre gelişimini destekler ve aynı zamanda görme yeteneğinizi artırır. Ördek yumurtası 472U A vitamini içerir, bu oran günlük A vitamini ihtiyacının kadınlarda %15, erkeklerde ise %16'sını sağlar.

Ördek yumurtasında bulunan B-12 vitamini sinirlerinizi güçlendirir ve kırmızı kan hücre fonksiyonunu destekler. Her bir ördek yumurtası  3.8 mikrogram B-12 vitaminene sahiptir, bu oran günlük önerilen B-12 ihtiyacından daha fazladır. Ördek yumurtasında ayrıca az miktarda çeşitli B vitamini grupları, D ve E vitamini bulunur.

Ördek Yumurtası Fiyatı Nedir, Nerde Satılır, Faydaları Ve Zararları

Ördek yumurtası selenyum ve demir içeriği ile önemli besin değerleri sunar.  Selenyum sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu destekler ve tiroid hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Demir kırmızı kan hücrelerine oksijen taşımaya yardımcı olur ve enerji üretiminde önemli rol oynar. Her bir ördek yumurtası 2.7 miligram demir içerir, -bu oran günlük demir ihtiyacının erkekler için %34, kadınlar içinse %15 'ine tekabül eder. Ördek yumurtasındaki selenyum ise 25.5 mg'dır ve günlük ihtiyacın %46'sını karşılar. Yine bu yumurtada az miktarda da olsa çinko, fosfor ve kalsiyum bulunur.

Ördek Etinin Sağlığa Faydalar İçin Tıklayınız

Ördek yumurtasının zararları ve olumsuz yönleri

Ördek yumurtalarının yüksek kolesterol içeriği aşırıya kaçmadan bunları tüketmek gerektiği anlamına gelir. 1 adet ördek yumurtası 610 mg kolestrol içeriği ile günlük önerilen kolestrol miktarından iki kat, yüksek kolesterol veya kalp hastalığı olan kişilere önerilen rakamdan ise üç kat daha fazla kolestrol içerir. Yüksek kolesterollü yiyeceklerin tüketimi, kandaki kolesterol düzeylerini olumsuz etkileyebilir. Bunu önlemek için kolestrol probleminiz yoksa ördek yumurtası tüketimini 1 yumurta ile sınırlayın ve kolestrolü düşüren meyve-sebzeler tüketerek durumu dengelemeye bakın. Yüksek kolestrol hastalarına ise ördek yumurtası yemesi önerilmez.

Ördek yumurtasının kalorisi tavuk yumurtasından daha fazladır. 1 büyük ördek yumurtası 130 kalori iken, yine bir büyük boy tavuk yumurtasında ise 72 kalori bulunur. Ördek yumurtasının kalori içeriği, protein, yağ ve karbonhidrat birleşiminden kaynaklanır. Kalorisi yüksek gıdalar ise hızlı kilo almanıza ve obezite sorununa yol açar.

Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri Ve Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Tıklayınız

Hindi Yumurtası Fiyatı Ne Kadar, Nerede Bulunur, Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.