Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Oruç tutarken mide bulantısının 5 nedeni ve Ramazanda mide bulantısına doğal çözümler

Mavikadin>Sağlık>Oruç tutarken mide bulantısının 5 nedeni ve Ramazanda mide bulantısına doğal çözümler

Ramazan ayında oruç tutma, yeme rutinimizin tamamen değiştiği bir geçiş aşamasıdır, bu nedenle orucun ilk günlerinde mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi semptomların görülmesi normal kabul edilir. Peki oruç tutarken mide bulantısı neden olur, nasıl geçer?

Nane çayı, zencefil ve papatya çayı mideyi yatıştırıp oruç tutarken mide bulantısına şifa olabiliyor.
Nane çayı, zencefil ve papatya çayı mideyi yatıştırıp oruç tutarken mide bulantısına şifa olabiliyor.

Oruç tutarken mide bulantısı yaygın görülen bir sorun. Ramazan ayında yeme rutinimizin değişmesi mide bulantısını tetikleyebileceği gibi oruç tutarken yetersiz sıvı alımı; az su içme, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) ve reflü hastalığı da mide bulantısı yapabilir.

ORUÇ TUTARKEN MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Oruçluyken hiçbir şey yemesek bile midemiz mide asidini üretmeye devam eder. Bu tür asitlerin midede birikmesi mide bulantısına yol açar. Bu durumu şöyle açıklayalım:

Midemiz, yiyecek parçacıklarını bazı hormonların salgılanması ve hidroklorik asit (HCl) adı verilen bir asit yardımıyla sindirmeye alışmıştır. Doğal bir seyirde, yiyecekler yemek borusundan aşağı iner ve midede parçalanır ve ince bağırsakta emilir.

Oruç tutarken midemiz, uzun saatler boyunca katı hiçbir şey tüketmeyerek alışılmış rutinin dışına çıkar. Ancak midemiz gelecek yiyecekleri beklemeye devam eder, bu durum midede asit birikimine yol açan HCL hormonu salgılanmasına neden olur. Midede biriken asit de mide bulantısı yapabilir.

Oruç tutarken mide bulantısının 5 nedeni ve Ramazanda mide bulantısına doğal çözümler

Oruç tutarken mide bulantısının muhtemel diğer nedenleri ise şöyledir:

 • Oruç sırasında, çoğunlukla az sıvı tüketimine bağlı vücudun susuz kalması yani dehidrasyon sorunu ortaya çıkar. Dehidrasyon da mide bulantısı olarak belirti verebilir.
 • Oruç tutmaya bağlı uzun süre açlık size dokunuyorsa, kaygı veya stres gibi psikolojik sorunlar da mide bulantısının ortaya çıkmasında etkili olabilir.
 • Tansiyon problemleri mide bulantısı meydana getirebilmektedir. Tansiyonu düşen ya da yükselen kişilerde oruçluyken mide bulantısı görülebilir.
 • Gün boyu hiçbir şey yemediğinizde vücudunuzdaki şeker miktarı azalır ve bu da hipoglisemiye yol açabilir. Mide bulantısı, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) belirtilerindendir.
 • Hormonal değişiklikler de bulantı yapabilir. "Açlık hormonu" olarak da bilinen ghrelin hormonu, oruç sırasında artarak mide bulantısını tetikleyebilir.

Oruç tutarken mide bulantısının 5 nedeni ve Ramazanda mide bulantısına doğal çözümler

ORUÇ TUTARKEN MİDE BULANTISI NASIL GEÇER?

Oruç tutarken mide bulantısının geçmesi için öncelikle tıbbi yöntemlere başvurabilirsiniz. Sağlık ocağı doktorunun yahut eczacınızın önereceği mide bulantısı ilacını sahurda içmek sizi gün boyu mide bulantısından koruyacaktır. Mide bulantısını önlemek için yapmanız gereken diğer şeyler şunlardır:

 • Sahurda baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın çünkü bu tarz yiyecekler asit geri akışının en önemli tetikleyicileridir, asidik olan mide içeriğini artırarak mide bulantısını daha da artırabilir.
 • Nane limon çayı ülkemizde mide bulantısının doğal ilacı kabul edilmektedir. Nane çayı sindirim sistemi kaslarını gevşetmeye yardımcı olduğu için mide bulantısına karşı harika bir çaredir. Sahurdan ve iftardan sonra 1-2 bardak nane çayı içmek mide bulantısı ile mücadelede yardımcınız olacaktır.
 • Oruç tutarken mide bulantısı hissettiğinizde açık bir alanda yürüyüşe çıkın çünkü temiz hava nefes almayı kolaylaştırır ve mide bulantısını önlemeye yardımcı olur.
 • Su alımınızı artırmak, dehidrasyondan kaynaklanıyorsa mide bulantısını engellemekte etkili olabilir. İftar ile sahur arasında günde 10-12 bardak su içmeye özen gösterin.
 • Zencefil mide bulantısına doğal çözümdür. İftarda ve sahurda zencefil çayı içmek, bir parça zencefil emmek de bulantıyı kesmekte etkili rol oynayacaktır.
 • Papatya çayı da mideyi yatıştırıp bulantıyı giderebilir. Bir bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kuru papatya atıp 5 dk. demleyin. İftardan birkaç saat sonra ve sahurda bunu içebilirsiniz.
 • Mideniz bulandığında temiz hava alın, dışarıda yürüyüşe çıkın.
 • Alnınıza veya ensenin arkasına soğuk kompres uygulayın.
 • Mide üzerindeki baskıyı azaltmak için yemekten sonra yaklaşık bir saat oturun.
 • Akupunktur gibi alternatif terapileri deneyin.
 • Maden suyu içebilirsiniz. Yemeklerden sonra içerisinde az miktarda limon ekleyerek maden suyu içmek de bulantıyı kesebilir.
 • Sindirimi yavaşlatan yüksek yağlı yiyeceklerden kaçının.
 • Gaz üretebilecek gazlı içecekleri tüketmekten kaçının.
 • Kaygıyı azaltmak için gerin ve derin nefes alın.

Mide Bulantısına İyi Gelen 7 Farklı Bitki Çayı Ve Tarifi Tıklayınız

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...