19 Ekim 2019, Cumartesi 10:29

Osteopenik Ne Demek Düşük Kemik Yoğunluğu Nedir

Osteopenik Ne Demek Düşük Kemik Yoğunluğu Nedir

Osteopeni Nedir Osteopeni Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Osteopeni kemik yoğunluğunda azalma, düşük kemik yoğunluğu demektir. Bu durum kemiklerde zayıflamaya neden olur. Osteopeni zamanında tedavi edilmezse osteoporoza yol açabilir. Kemik yoğunluğu taraması -1 ile -2.49 arasında olan kişilere osteopeni teşhisi koyulur.

Osteopeni nedir?

Osteopeni kişinin yaşına oranla kemik yapısında daha fazla azalma yaşadığı düşük kemik yoğunluğu veya düşük kemik kütlesi olarak adlandırılan bir durumdur. Osteopeni tedavi edilmeden bırakılırsa, kemik yoğunluğunun kemik kırığı veya çatlağı riskini arttıran düzeye vardığı ciddi bir durum olan osteoporoza yol açar.  

Osteopeni Kimlerde Görülür?

Osteopeni hastalığı genellikle şu kişilerde meydana gelir;

 1. Fiziksel hareket eksikliği
 2. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği
 3. 50 yaşın üstünde olma. Çoğu kişi (erkekler ve kadınlar) 50 yaşından sonra kemik kütlesinin neredeyse yarısını kaybeder.
 4. Genetik: Ailede erken kemik kaybı geçmişi ve osteoporoz kişinin osteopeni riskini arttırır.
 5. 45 yaşından önce menopoz
 6. Menopozdan önce yumurtalıkların alınması
 7. Yeterli egzersiz yapmamak
 8. Zayıf beslenme, özellikle kişi kalsiyum ve D vitamini eksikliği yaşıyorsa
 9. Sigara içmek veya diğer tütün ürünlerini kullanmak
 10. Çok fazla alkol veya kafein tüketmek
 11. Prednisone veya phenytoin benzeri ilaçlar almak
 12. Düzenli soda tüketimi
 13. Aşırı alkol tüketimi
 14. Aşırı et tüketimi
 15. Kalsiyum emilimini engelleyen düşük mide asidi
 16. Çay ve kahve gibi kafein bazlı içeceklerden 3 bardaktan fazla içmek
 17. Günde en az 30 dakika ağırlık kaldırma egzersizi eksikliği
 18. Genellikle 45 yaşından önce erken menopoz

Kronik inflamasyon: Eklem iltihabı ve Crohn hastalığı gibi inflamatuvar hastalıkları olanların kemik zayıflığı riski yüksektir.

Cinsiyet: Osteopeniden etkilenen kişilerin çoğu kadındır. Menopoz sonrası kadınlar östrojen hormonu seviyesindeki düşüşten kaynaklı daha fazla risk altındadır.  

Osteopeni Belirtileri Nelerdir?

Osteopeni genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz. Bu, kişi kemik yoğunluğu testi yaptırmadıkça osteopeninin saptanmadığı anlamına gelir. Osteopeni belirtiye neden olduğunda, lokal kemik ağrısı ve kemik kırığı bölgesinde zayıflık olabilir. İlginç şekilde bazen kemik kırıkları bile ağrıya neden olmadan meydana gelebilir.

Osteopeni Nasıl Teşhis Edilir?

Osteopeniyi teşhis etmek için doktorunuz kemik yoğunluğu testi yapacaktır. Kemik yoğunluğu, kemik kütlesi ve kemik gücünü ölçer. Sonuç osteopeni veya osteoporozun olduğunu veya kemiklerinizin normal olduğunu gösterir. Sonucunuz ne kadar düşükse, kemik kırığı riskiniz o kadar fazladır. -1 ve
 -2.5 arasındaki bir T-sonucu osteopeni olarak adlandırılır. -25’dan düşük bir T-sonucu osteoporoz olarak adlandırılır.  

Osteopeni Nasıl Tedavi Edilir?

İlaç Tedavisi

Osteopeniyi tedavi edebilen veya osteoporozu önleyebilen ilaçlar şunlardır: Bifosfonatlar. Bu ilaçlar kemik kırığı için vücudun doğal işleyişini yavaşlatır. Sahip olduğunuz kemik seviyesini koruyabilir veya hatta kemik yoğunluğunu az miktarda çoğaltabilirsiniz. Bifosfonatlar doktorların menopoz sonrası kadınlarda osteoporozu önlemek ve tedavi etmek için kullandığı temel ilaçlardır. Alendronik asit (Fosamax), ibandronik asit (Boniva), risedronik asit (Actonel), ve azoledronik asit (Reclast) içerirler.

Yeterli Miktarda Kalsiyum Tüketin

Kalsiyum kemik yoğunluğunu geliştirmek için en iyi besin maddelerinden biridir. Kemikler temel olarak kalsiyumdan yapılmıştır bu yüzden bu besin maddesi kemik ile ilişkili hastalıkları önlemek için çok önemlidir.

Günlük kalsiyum gereksiniminizi organik günlük ürünler, koyu yeşil sebzeler (kara lahana, brokoli ve çin lahanası gibi), pekmez, kuru meyveler gibi zenginleştirilmiş soya ürünleri ve diğer bir çok besleyici gıdalar tüketerek alabilirsiniz.

D Vitamini Alımınızı Arttırın

D vitamini kemik sağlığını destekleyen ve osteopeni riskini azaltmada anahtar rol oynayan bir diğer önemli besin maddesidir. D vitamini de vücudunuzun kalsiyumu daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

K Vitamini Zengini Besinler Tüketin

K vitamini ile kemik minerali yoğunluk düzeyinizi canlandırabilirsiniz. Bu özel vitamin de sağlıklı kemikler için vücudun protein üretmesine yardımcı olur ve vücuttan atılan kalsiyum miktarını azaltır.

Kemik sağlığınızı desteklemek için, brüksekllahanası, lahana, fermente günlük ürünler, brokoli ve erik kurusu gibi K vitamini zengini gıdalar tüketin.

Magnezyum Zengini Besinler Tüketin

Kemik sağlığınızı geliştirmek ve osteopeni riskini azaltmak için her gün magnezyum zengini besinler tüketmelisiniz.

Magnezyum kaynağı besinler badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, soya sütü, kaju, fındk, kabuklu patates, yoğurt, pekmez, tam tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT