20 Mayıs 2022, Cuma 06:16

Otobüs kartına HES kodu yükleme nasıl yapılır? (En kolay anlatım)

Otobüs kartına HES kodu yükleme nasıl yapılır? (En kolay anlatım)

İçişleri bakanlığı 30 Eylül 2020 günü 81 ilin valiliklerine "Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama" konulu genelge göndermişti. Bu genelge ile şehir içi otobüs, vapur, metrobüs, tramvay ve metro kullanımı için de HES kodu zorunluluğu getirildi. İşte Otobüs kartına HES kodu yüklemek için en kolay yöntemler:

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan 10 haneli bir koddur. Ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarar. Bu kod toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet eder. Yurt içi yolculuklarınızda, uçak, tren ve otobüs bileti satın alma sürecinde bu kod olmadan seyahat edilmez. Yolcuların Covid-19 testinin pozitif olması durumunda sizi bilgilendirmek adına Hes kodu kullanılır.

Size önce "HES kodu nasıl alınır?" Hakkında bilgi vereceğiz, daha sonra ise otobüs kartına HES kodu yüklemenin kolay yollarını bildireceğiz.

E-DEVLETTEN HES KODU NASIL ALINIR?

https://www.turkiye.gov.tr/ E-devletin bu linkine girip, “Merhaba size nasıl yardım edebilirim?” yazan boşluğa “Hes kodum nedir?” yazın, karşınıza şu link çıkacak; https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme bu linke tıklayın. Bu linkte HES kodunuzu görebilirsiniz. HES kodunu almanın en kolay yolu E-devlet linkinden bu kodu almaktır.

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

SMS ile Hes kodu alabilmek için; IOS ve Android telefonlarda HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla;

 • T.C. Kimlik Numarası,
 • T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi,
 • Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır. (Paylaşım süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler.  Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde HES kodunun geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.)

Örnek SMS metni;

HES 123456789 6789 9

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla;

 • T.C. kimlik numarası,
 • Doğum yılı,
 • Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve ve 2023’e SMS gönderilir.

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla;

 • Uyruk,
 • Pasaport Seri Numarası,
 • Doğum yılı,
 • Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilir.

Örnek SMS metni;

HES UKR 123456789 1991 TKACHENKO

HES KODU MOBİL UYGULAMA İLE NASIL ALINIR?

IOS ve Android telefonlarda Google Play’den HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasını telefonunuza indirin uygulamaya gidin ve HES KODU İŞLEMLERİ bölümüne girin. Ardından “HES KODU OLUŞTUR” butonuna tıklayın ve kod kullanım süresi seçerek kod oluşturun. Yeni kod almak isteyen vatandaşlar ise;

“HES KODU OLUŞTUR” bölümünün altında “Yeni Kod Ekle” butonuna basın. Kod oluşturulmaya başlanır ve size bilgi gelir.

Hayata Eve Sığar uygulamasını indirmek için aşağıdaki linklere tıklayınız. (Android ve İOS)

"Hayat Eve Sığar" uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

OTOBÜS KARTINA HES KODU NASIL YÜKLENİR, EKLENİR, GİRİLİR?

Otobüs kartınıza HES kodu bilginizi tanımlamak için öncelikle E-devlet veya mobil cihazınızda bulunan Hayat Eve Sığar uygulamasından yahut yukarıda bildirdiğimiz gibi SMS olarak HES kodu edinmeniz gerekiyor.  HES kodu aldıktan sonra otobüs kartına HES kodunu şöyle yükleyebilirsiniz:

https://www.akillibiletim.com/HesMatch.aspx linkine tıklayıp istenen bilgileri girerek HES kodunu otobüs kartınıza yükleyebilirsiniz.

Otobüs kartınıza HES kodunuzu yüklemek için bir diğer yöntem de Google’a bulunduğunuz şehri HES kodu ve otobüse yükleme diye yazıp aratın. Örneğin “ Malatya otobüs kartına HES kodu yükleme” Google’a bu şekilde yazıp aratın. Bulunduğunuz şehrin linkine tıklayın. Ekrandaki HES kodu kısmına E-devlet veya Hayata Eve Sığar uygulamasından aldığınız HES kodunu giriniz.

Bulunduğunuz İle göre HES kodunu otobüs kartınıza yükleyebileceğiniz web siteleri değişir. Örneğin İstanbul için https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresinden bilgileri girerek HES kodu kartınıza yükleyebilirsiniz.

 • Ardından T.C. kimlik veya pasaport numaranızı belirtilen alana girin.
 • Daha sonra Ulaşım kartı /Bilet No. / Kredi Kartı No. giriniz.

Son olarak "KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı okudum, anladım ve kabul ediyorum." Seçeneğin işaretleyin ve tanımlayın seçeneğine tıklayınca işleminiz tamamlanacaktır.

Not: Her ilin belediyesinin HES kodu eşleştirme sitesi farklıdır. Söz konusu aşamalar farklılık gösterebilir.

HES KODU KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

HES kodu tüm yolcuların güvenli bir şekilde seyahat edebilmeleri için gereken bir kod. Uçak, tren ve otobüs yolculuklarında geçerli Hes kodunun kullanımı, yurt içi seyahatlerde yetişkin ve çocuk yolcular için zorunlu iken 2 yaşından küçük bebek yolcuların bu koda sahip olmaları gerekmiyor.

SEYAHATLERDE HES KODU PAYLAŞIM SÜRESİ NE OLMALI?

Paylaşım süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler.  Paylaşım Süresi, yolculuğa kadar olan gün sayısından en az 8 gün daha fazla olması gerekiyor. HES kodunun geçerli olması için paylaşım süresini girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 8 gün daha eklemelisiniz.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT