19 Haziran 2019, Çarşamba 13:10

Otoimmün Hepatit Hastasıyım Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Otoimmün Hepatit Hastasıyım Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Otoimmün Hepatit Nedir?

“Otoimmün hepatit, bağışıklık sisteminin vücuda saldırması sonucu karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalık kroniktir, yani uzun yıllar boyunca sürebilir. Eğer tedavi edilmezse, siroza ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.Bu hastalığın iki tipi vardır. Tip 1, ya da klasik otoimmün hepatit, en sık görülen şeklidir. Bu tip, genel olarak genç kadınlarda görülür ve genellikle diğer bağışıklık sistemi hastalıklarınca tetiklenir. Tip 2 otoimmün hepatit daha az görülür ve genellikle 2-14 yaş arası kız çocuklarında meydana gelir.”

Otoimmün hepatit, bağışıklık sisteminizin karaciğer hücrelerine saldırmasıyla meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Tedavi  edilmeyen otoimmün hepatit,  karaciğerin hasar görmesine (siroz) ve en sonunda karaciğer yetmezliğine sebep olur. 

Otoimmün Hepatitin Belirtileri

Otoimmun hepatitin belirtileri hafif ve şiddetli aralığında değişebilir. Erken evrelerde, herhangi bir belirti olmayabilir ancak sonraki evrelerde belirtiler birdenbire ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yavaş yavaş da ortaya çıkabilirler.

Otoimmün Hepatitin belirtileri şunları içerir:

 1. Baş dönmesi
 2. Kas ve eklem ağrısı
 3. Karında şişkinlik, gerginlik, damarlanma
 4. Karaciğer büyümesi (hepatomegali)
 5. Ciltte anormal damarlanma ( abnormal blood vessels on the skin (damar uru)
 6. Koyu renkli idrar
 7. Açık renkli dışkı
 8. Ciltte ya da göz beyazında sarılaşma (sarılık)
 9. Safra sıvısının birikmesinden oluşan kaşıntı
 10. İştah kaybı
 11. Mide bulantısı
 12. Kusma
 13. Eklem ağrısı
 14. Karın bölgesinde rahatsızlık

Otoimmün Hepatite Ne Sebep Olur?

Otoimmün hepatitte, bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması sonucu, karaciğerde uzun süreli iltihaplanmaya ve karaciğer hasarına sebep olan bir hastalıktır. Bilim insanları vücudun neden kendine saldırdığını bilmiyor ancak genetik ve önceki  enfeksiyonlar bir rol oynayabilir.

Kimler Otoimmün Hepatit Riski Altındadır?

Otoimmün hepatit hastalığına yakalananların %70’i 15-40 yaş arası kadınlardır. Bazı faktörlerin otoimmün hepatit riskini arttırdığı gözlemlenmiştim. Risk faktörlerini taşıyan herkes otoimmün hepatit hastalığına yakalanmaz. Otoimmün hepatit risk faktörlerinden bazıları şunlardır:  

 1. Ailede bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalık geçmişi
 2. Kadın olmak (bir risk faktörü)
 3. Eğer aşağıdaki bağışıklık sistemi hastalıklarından biri sizde varsa otoimmün hepatit hastalığına yakalanma riski yükselir:
 4. Graves’ hastalığı (fazla tiroid hormonu üretiminden kaynaklanan hiper tiroid tipi)
 5. Haşimoto Hastalığı (tiroid hormonunun az salgılanmasına sebep olan bağışıklık sistemi hastalığı)
 6. Romatoid artrit (eklem iltihabıyla özdeşleşen kronik bağışıklık sistemi hastalığı) 
 7. Skleroderma(Derinin sertleşmesi ve kalınlaşmasıyla özdeşleşen hastalık)
 8. Sjogren sendromu (kuru göz ve kuru ağızla karakterize edilen kronik bağışıklık sistemi hastalığı)
 9. Sistemik lupus eritematozus (vücudun kendi dokularına ve sağlıklı hücrelerine saldırdığı hastalık)
 10. Tip 1 Diyabet

Otoimmün Hepatit Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin amacı, bağışıklık sistemini bastırarak vücudun kendisine saldırmasını engellemektir. Bu işlem, bir tür steroid olan prednizon ilacı ile yapılır. Çoğu zaman, azatiyoprin (immuran) denilen başka bir ilaç daha kullanılır. Tedavi, yüksek doz prednizon ile başlar.  Semptomlar düzelmeye başladığında doz azaltılır ve azotiopirin ismli ilaç eklenrbilit. Bir çok vakada, otoimmun hepatit kontrol edilebilinir fakat tam iyileşme sağlanamaz. Bu yüzden hastaları bir çoğu yıllar boyunca  ilaç kullanmak durumunda kalmaktadırlar, bazılarıda ömür boyu. Maalesef uzun dönem kortizon ilaç kullananımı diyabet, osteoporoz, yüksek kan basınıcı, glokom, kilo alma ve enfeksiyonlara karşı direncin azalması gibi ciddi yan etkilere neden olmaktadır.

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli, otoimmün hepatiti ağır karaciğer hasarına neden olan veya karaciğer yetmezliğine giden kişiler için önerilmektedir. Nakil için yapılan değerlendirmeler komplekstir ve genellikle aylar sürmektedir.

Otoimmun Hepatitin Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Tedavi edilmemiş veya yeterli tedavi görmeyen otoimmun hepatitin komplikasyonları bazı vakalarda hayatı bile tehdit edecek kadar ağır olabilir. Otoimmun hepatitin komplikasyonları:

 1. Karaciğer sirozu
 2. Hepatoselüler karsinom(Karaciğer kanseri)
 3. Karaciğer yetmezliği
 4. Steroidlerin ve diğer ilaçların kullanımı ile ilişkili uzun dönem yan etkilerini içerir.

Otoimmün Hepatit Bitkisel Tedavisi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlun’dan

Otoimmün hepatit hastaları için önerimiz kerevizdir. 3 ay boyunca haftada üç defa birer porsiyon kereviz yenilmelidir. Bir porsiyon yaklaşık 300-350 grama tekabül eder.Kerevizin haşlama süresi de çok önemlidir.İnce dilimlenmiş 300-350 gram kereviz kaynamakta olan 200-250 ml klorsuz suda 7 dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte haşlanır.Haşlanmış kerevizin kendisi ve suyu öğle veya akşam yemeklerinden yarım saat önce aç karnına tüketilir.Her defasında taze hazırlanmalıdır.

Kerevizin kendisini yemekten hoşlanmayanlar için uygulama şekliyse şöyledir.Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suya ince dilimlenmiş 300-350 gram kereviz ilave edilir ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte yedi dakika haşlanır. Sadece suyu gün boyu içilir.Daha çok öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içmeyi tercih ediniz.Kesinlikle tuz,yağ ve de benzeri herhangi bir madde ilave etmeyiniz.

Not: Siroz hastaları bu kürü en erken üç ayda bir tekrar ederler.Otoimmün hepatit hastaları kereviz kürüne ilaveten lavanta kürünüde kısa aralıklarla uygulamalıdırlar.Ancak ,aynı anda hem kereviz hem de lavanta kürü kesinlikle uygulanmamalıdır.

Eğer şeker hastasıysanız bu kürü hekiminize danışmadan uygulamayınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT