Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Oturarak Kilo Verme Mümkün mü, 1 Saat Oturmak Kaç Kalori Yaktırır?

Mavikadin>Diyet>Oturarak Kilo Verme Mümkün mü, 1 Saat Oturmak Kaç Kalori Yaktırır?

Oturmak en düşük kalori yakan aktiviteler arasında olmakla birlikte, oturma pozisyonunda ne kadar aktif olursanız, o kadar çok da kalori yakarsınız.

Oturarak Kilo Verme Mümkün mü, 1 Saat Oturmak Kaç Kalori Yaktırır?

Oturmak en düşük kalori yakan aktiviteler arasında olmakla birlikte, oturma pozisyonunda ne kadar aktif olursanız, o kadar çok da kalori yakarsınız. Yürümek, koşmak, yemek içmek hatta uyumak gibi tüm yaşamsal faaliyetler kişiye belli oranda kalori yaktırır. Kilo almak veya vermek aslında tamamen bu aktivitelerin yaktığı kalori miktarı ile yiyeceklerden aldığınız kaloriler arasındaki dengeyle bağlantılıdır.

Kalori termal enerji için bir ölçü birimidir. Yiyeceklerden kalori almak vücuda enerji verir, nasıl araba benzinsiz hareket edemediği gibi insan da yiyecek ve içeceklerden kalori almazsa yerinden bile kıpırdayamaz. Vücuttaki kan sirkülasyonu, beynin düşünebilmesi ve bedenin hareket etme hatta uyku gibi fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün belli sayıda kaloriye ihtiyacınız vardır. Buna dinlenme metabolizma hızı denir ve her gün yaktığınız kalorinin yaklaşık %60'ını oluşturur.

Uzmanlar, ortalama kiloda olan ve gününü hiç kıpırdamadan geçiren birinin ortalama 1000-1400 kaloriye ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Çok az daha hareket eden birinin ise bu kalori oranından 400-600 kaloriye daha ihtiyacı vardır. Fakat hayata katılan normal insanlarda ise günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400’dür.

"Healthy Eating Guide"  uzmanları 75 kilo olan birinin 1 saat oturarak 68 kalori harcayacadığını bildiriyor. Kilonuz ne kadar fazlaysa, yakacağınız kalori oranı da o derece artacaktır. Kalori yakım oranı ayrıca metabolizma hızına ve cinsiyete göre de değişiklik gösterir. 86 kilo bir adam otururken kitap okuduğunda 112 kalori harcarken, 73 kilo bir kadın 96 kalori harcar. Oturmak kaç kalori hesap etmek için oturduğunuz saat sayısı ile harcadığınız kaloriyi çarparak bulabilirsiniz. Mesela 73 kilo olan kadın 10 saat oturarak günde 960 kalori yakacaktır.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...