2016-04-19 02:22:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:26

Oturarak Kilo Verme Mümkün mü, 1 Saat Oturmak Kaç Kalori Yaktırır?

Oturmak en düşük kalori yakan aktiviteler arasında olmakla birlikte, oturma pozisyonunda ne kadar aktif olursanız, o kadar çok da kalori yakarsınız.

Oturarak Kilo Verme Mümkün mü, 1 Saat Oturmak Kaç Kalori Yaktırır?

Oturmak en düşük kalori yakan aktiviteler arasında olmakla birlikte, oturma pozisyonunda ne kadar aktif olursanız, o kadar çok da kalori yakarsınız. Yürümek, koşmak, yemek içmek hatta uyumak gibi tüm yaşamsal faaliyetler kişiye belli oranda kalori yaktırır. Kilo almak veya vermek aslında tamamen bu aktivitelerin yaktığı kalori miktarı ile yiyeceklerden aldığınız kaloriler arasındaki dengeyle bağlantılıdır.

Kalori termal enerji için bir ölçü birimidir. Yiyeceklerden kalori almak vücuda enerji verir, nasıl araba benzinsiz hareket edemediği gibi insan da yiyecek ve içeceklerden kalori almazsa yerinden bile kıpırdayamaz. Vücuttaki kan sirkülasyonu, beynin düşünebilmesi ve bedenin hareket etme hatta uyku gibi fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için her gün belli sayıda kaloriye ihtiyacınız vardır. Buna dinlenme metabolizma hızı denir ve her gün yaktığınız kalorinin yaklaşık %60'ını oluşturur.

Uzmanlar, ortalama kiloda olan ve gününü hiç kıpırdamadan geçiren birinin ortalama 1000-1400 kaloriye ihtiyacı olduğunu bildiriyor. Çok az daha hareket eden birinin ise bu kalori oranından 400-600 kaloriye daha ihtiyacı vardır. Fakat hayata katılan normal insanlarda ise günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400’dür.

"Healthy Eating Guide"  uzmanları 75 kilo olan birinin 1 saat oturarak 68 kalori harcayacadığını bildiriyor. Kilonuz ne kadar fazlaysa, yakacağınız kalori oranı da o derece artacaktır. Kalori yakım oranı ayrıca metabolizma hızına ve cinsiyete göre de değişiklik gösterir. 86 kilo bir adam otururken kitap okuduğunda 112 kalori harcarken, 73 kilo bir kadın 96 kalori harcar. Oturmak kaç kalori hesap etmek için oturduğunuz saat sayısı ile harcadığınız kaloriyi çarparak bulabilirsiniz. Mesela 73 kilo olan kadın 10 saat oturarak günde 960 kalori yakacaktır.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…