Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-03-13 14:46:41 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:35

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

Google News

Papatya, genel anlamda çok sağlıklı bir bitkidir. Papatya ile yapılan papatya çayı uykusuzluğa iyi gelir, gaz sancısı gibi mide sorunlarına şifa olur, kanserle savaşır… Papatya çayı her ne kadar çok faydalı olarak kabul edilse de bazı kişilerde bu çayı içmek ciltte kaşıntı, bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir.

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

Papatya çayının sağlık için faydalarını çoğumuz duymuşuzdur. Peki papatya çayının hiç mi zararı yok? Papatya çayı yan etki yapar mı? Bu sorunuza cevap vermeden öncelikle bu çayın nasıl yapılacağını bildirelim. Daha sonra papatya çayının zararlarından ve yararlarından bahsedeceğiz.

PAPATYA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

1 tatlı kaşığı papatyayı 1 bardak suya koyup kaynatın. Yahut 1 su bardağı suyu kaynatın. İçerisine 1 adet sallama papatya çayı atıp 5 dk. demlemeye bırakın.

PAPATYA ÇAYININ ZARARLARI NELERDİR?

Papatya çayı içmek çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir, herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Ancak nadiren de olsa papatya çayı bazı zararlara neden olabilir:

 1. Mide bulantısı ve kusma.
 2. Ciltte kaşıntı ve kızarıklık.
 3. Şişkinlik.
 4. Mide yanması.
 5. Baş dönmesi.
 6. Tansiyonu yükseltmez ancak, düşürebilir.
 7. Gözlerde yaşarma.
 8. Uyku hali, uyuşma.
 9. Hapşırma.
 10. Burun tıkanıklığı.
 11. İshal.

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

 1. Papatya çayı kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip, bu ilaçların etkinliğini artabilir veya azaltabilir. Papatya çayı kan inceltici görevi görür. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar alan kişiler papatya çayını içmesi önerilmez. Papatya çayı, Medical Principles tarafından Temmuz 2012'de yayınlanan bir makaleye göre dekoagülan gibi ilaçlarla birleştirildiğinde iç kanama riskine neden olacak doğal kan inceltici bileşikler içerir.
 2. Papatya, kumarin adı verilen ve ameliyat olma planı olanları etkileyebilecek düşük miktarda kan sulandırıcı içerir. Özellikle ameliyat olacak olan kişilere ameliyattan birkaç gün önce papatya çayı içmemesi önerilir.
 3. Papatyanın hamilelik sırasındaki etkileri, hamilelik veya emzirme döneminde kullanımının zararlı olup olmadığı yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde çok fazla papatya çayı içmemelidir.
 4. Papatya ailesindeki papatya, kadife çiçeği, yakup otu veya krizantem gibi çiçeklerden herhangi birine alerjiniz varsa, papatya çayı içmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, polen alerjiniz varsa, papatya çayı diğer bitkilerden gelen polenlerle de kontamine olabileceğinden papatya çayı içmek size dokunabilir.

PAPATYA ÇAYINI KİMLER İÇMEMELİ?

Hamile kadınlar veya emziren anneler, çocuklar veya karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar için papatyanın güvenliği tam olarak belirlenmemiştir. Kanama riskinin artması nedeniyle planlı bir ameliyattan veya dişçiye gitmeden en az iki hafta önce papatya kullanımı kesilmelidir.

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

PAPATYA ÇAYININ SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Papatya çayı uykusuzluğa doğal çözümdür. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, papatya çayı içmek uykusuzluğunuza iyi gelecektir. Papatya çayı, kaslarınızı ve sinirlerinizi gevşetir, sakinleştirir, rahatlatır.

Papatya çayı antioksidanlar açısından zengindir ve ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirip, vücuttaki serbest radikaller ile savaşır.

Stres, uykusuzluktan kalp rahatsızlığına kadar birçok sağlık sorununa yol açabilir. Papatya çayı, stres seviyenizi kontrol altında tutmada rol oynayabilecek etkili bir bitkidir.

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

Papatya çayı rahim kaslarını gevşetebilir ve adet döneminiz boyunca kasılmalarını durdurabilir. Böylece adet sancılarına şifa olur.

Papatyanın iltihap önleyici doğası, gözlerinizin etrafındaki şişliği ve koyu halkaları, morlukları azaltmaya da yardımcı olabilir.

Papatya çayı şişkinlik, gaz sancısı dahil mide problemlerinden kurtulmak için kullanılabilir. Papatya bitkisi, sindirim sistemi için faydalı olabilecek ve ishal, karın krampları, iltihaplanma, şişkinlik, mide bulantısı ve gazın tedavisine yardımcı olabilecek çeşitli uçucu yağlar açısından zengindir. Bağırsak duvarlarını yatıştırır, ani ağrılardan kurtulmayı sağlar, gaz ve şişkinliği giderir.

Papatya çayının sağlığa 15 zararı ve bilinmeyen faydaları

Papatya çayı kilo kaybını destekleyebilir. Bazı araştırmalar, papatyanın mide salgılarını uyarabileceğini ve kilo kaybı için önemli olan yağ ve kolesterol yıkımını desteklediğini öne sürüyor.

Papatya çayı, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek boğaz ağrısından, sinüslerin tıkanmasına kadar soğuk algınlığı semptomlarını geçirmeye yardımcı olabilir.

Papatya çayı, böcek ısırıkları, su çiçeği, yaralar, yanıklar, çürükler, güneş yanıkları, kızarıklıklar ve iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olan inanılmaz iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Papatya ayrıca egzama, sedef hastalığı, pişik ve diğer cilt tahrişleri gibi durumların neden olduğu rahatsızlıklara da iyi gelmesiyle bilinir.

Papatya çayı yetersiz uyku veya uykusuzluktan kaynaklanan stresi azaltarak yorgunluk ve depresyonun giderilmesine yardımcı olur.

Papatya bitkisinin kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olan anti kanserojen özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bazı araştırmalar, papatyanın kanser hücrelerinin oluşmasını bile durdurmakta bile etkili olacağını öne sürüyor.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.