21 Nisan 2021, Çarşamba 17:14

Papatyanın Cilde Faydaları Neler Cilde Nasıl Uygulanır

Papatyanın Cilde Faydaları Neler Cilde Nasıl Uygulanır

Papatya, antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri ile cilt için çok faydalıdır. Papatya ile hazırlanan papatya suyu veya papatya çayı sivilceyi geçirir, cilt kuruluğunu giderip cildi nemlendirir, ciltteki kaşıntılara bile iyi gelir.

Cilt İçin Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

1 bardak suyu cezvede kaynatın içine 1 adet sallama papatya çay poşedi veya aktardan alacağınız papatyadan 1 tatlı kaşığı atıp karıştırın. Ilımaya bırakın. Temiz bir pamuğu buna batırıp her gün cildinize sürün.

Papatya Suyunun Papatya Çayının Cilde Faydaları

Papatya suyu yüzyıllardır cilt beyazlatıcı olarak kullanılmıştır. Bu bitki çayı mükemmel doğal cilt ağartıcı görevi görür. Cildinizi aydınlatır ve doğal olarak sağlıklı bir ışıltı verir. Üç yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini 1 bardak su ile 8-10 dakika kaynatın. Karışımı süzdükten sonra karışıma bir çorba kaşığı bal ve gül suyu ilave edin. Bunu yüz ve boyun bölgesine uygulayın ve yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra suyla iyice durulayın. Bu yöntem cildinizi beyazlatır ve aydınlatır.

Papatya suyu gözenekleri sıkılaştırır, cildinizi yumuşatır ve iki ila üç haftalık bir süre boyunca sürekli kullanıldığında lekeler ve sivilce izlerini giderir.

Papatya çayı, papatya suyu sivilce için doğal çözümdür. Papatya, sivilceyle ve akne izlerine karşı savaşabilir ve anksiyolitik ve antioksidan özellikleriyle sivilce ve sivilce izlerini ortadan kaldırabilir. Sivilce tedavisi için papatya kullanmanın iki yolu vardır. Çay olarak içilebilir. Yahut bir fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı papatya veya 1 adet sallama papatya çayı atılır, ılınmaya bırakılır, temiz bir pamuk papatyalı suya bandırılır ve bu cilde sürülür.

Papatya suyu doğal peelingtir. Papatya çayını sütle karıştırılıp harmanlandığında çok iyi bir vücut ve yüz peelingi sağlar. Papatya ile peeling hazırlamak için başka bir yöntemde, papatya suyunu şeker ve zeytinyağı ile karıştırmaktır. Bu peelingi nazikçe yüzünüze uygulayın ve masaj yapın. Cildinizi soğuk suyla durulayın ve nazikçe kurulayın. Cilde peeling uygular kuruluğu giderir ve cildi parlatır.

Papatya çayı, cilt yüzeyine topikal olarak uygulandığında cilt tahrişini ve güneş yanıklarını yatıştırmada çok etkilidir. Sıcak suda beklettiğiniz papatya çay poşetleri aynı zamanda bilgisayar başında uzun saatler çalıştıktan sonra veya TV izledikten sonra yorgun gözler için yatıştırıcı etki sağlar.

Papatya çayının bir diğer çok önemli faydası, göz altındaki koyu halkaları morlukları tedavi etmek için kullanılabilmesidir. Bu ev ilacı için, papatya çayı poşetini 5 dakika sıcak suda bekletin ve ardından ılımaya bırakın. Gözlerinize bunu tutup 5 dk yatar vaziyette bekleyin. Bu yöntem, göz altındaki koyu morlukları ve göz şişkinliğini gidermeye yardımcı olur.

Papatya suyu, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı ciltteki şişkinlik ve kızarıklığı azaltmada, hasar görmüş cildi onarıp yatıştırmakta da çok etkilidir. Örneğin göz çevrenizde arpacık çıkacaksa bunu önlemek için sıcak suda beklettiğiniz sallama çay poşedini gözünüze tutabilirsiniz.

Papatya çayı cilt için çok iyi bir nemlendirici ve temizleyicidir. Papatya çayında bulunan bileşenler akne için de çok iyi bir maske görevi görür ve cildi kuruluktan kurtarır. Papatya, cildi içeriden beslediği ve nemlendirdiği için ciltteki kurulukla, akne sorunlarıyla savaşır.

Papatya, antioksidan ve anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda iyi bir dezenfektan görevi görür ve cilt yüzeylerindeki yaraların ve küçük kesiklerin geçmesinde kullanılabilir.

Papatya çayı, bol miktarda antioksidan kaynağıdır. Antioksidan, vücutta bulunan ve cilt hücrelerine zarar veren serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Böylelikle serbest radikallere karşı mükemmel koruma sağlar ve herhangi bir cilt hasarını önler. Bir araştırma, papatya çayının bakterilere karşı mücadelede çok etkili olduğunu ve bu nedenle yüzdeki sivilce ve yara izlerini önlemede güçlü bir ev ilacı olarak kullanıldığını kanıtladı.

Papatya Suyu İle Saç Açma Saça Nasıl Uygulanır Saçta Ne Kadar Bekletilir? Tıklayınız

Papatya Çayı Neye İyi Gelir Papatya Çayının Faydaları Nelerdir Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT