Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-12-24 19:08:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:48

Paratiroid Hormonu Ne İşe Yarar, Hiperparatiroidizm Nedenleri, Tedavisi

Google News

Paratiroid, boyunda tiroid bezinin hemen bitişiğinde bulunan, parathormon isimli hormonu üreten bir bezdir. Paratiroid bezleri, kanımızda ve

Paratiroid Hormonu Ne İşe Yarar, Hiperparatiroidizm Nedenleri, Tedavisi

Paratiroid, boyunda tiroid bezinin hemen bitişiğinde bulunan, parathormon isimli hormonu üreten bir bezdir. Paratiroid bezleri, kanımızda ve kemiklerimizdeki kalsiyum ile fosfor miktarını kontrol altında tutmaktan sorumludur.

Kalsiyum, yalnızca iskelet sistemimiz için değil, aynı zamanda kas ve sinir sistemimizin işlevinde de çok önemli fonksiyonları olan bir mineraldir. Paratiroid ve tiroid bezlerinin her ikisi de endokrin sisteminin ayrılmaz parçası olmakla beraber, paratiroid bezleri vücutta tamamen benzersiz bir işleve sahiptir: Paratiroid bezlerinin görevi kandaki kalsiyum seviyesini takip etmek ve gerektiğinde kemiklerden kalsiyum salan Paratiroid hormonu üretmektir.

Kemikler, vücutta kalsiyum mineralini saklama alanı işlevi görürler, Paratiroid hormonu salgılandığında kemiklerden kalsiyum salımı gerçekleşir, bu hormon salgılanmadığında ise kemiklerde kalsiyum depo edilmeye devam edilir. Paratiroid ayrıca gastrointestinal bölgede D vitamini aktive ederek kalsiyum emilimini arttırır ve böbrekler tarafından kalsiyumun tekrar emilmesini sağlar.

Paratiroidin vücudumuzdaki görevleri nelerdir?

Kemiklerden kan dolaşımına kalsiyum temin etmek

Bağırsaklardan gıda emilimini sağlamak

Böbreklerde kalsiyumun tutulmasına yardımcı olmak

Paratiroid hastalıkları nelerdir?

Paratiroid kanseri

Hipoparatiroidizm

Hiperparatiroidizm

Hiperparatiroidizm nedir? (Paratiroid Adenomu)

Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanmasına verilen isimdir. Paratiroid adenomu olarak da bilinir. Normalin üstünde çalışan paratiroid bezleri, çok fazla paratiroid hormonu üreterek kan dolaşımında kalsiyum seviyesinin artmasına yol açar.

Kan kalsiyum seviyesini arttırmak için kemikleri kullanan Paratiroid hormonu, aşırı kalsiyum salgılanması ile kemiklerde erimeye neden olur. Hiperparatiroidizin etkisi ile böbrekler tarafından idrara atılan kalsiyum miktarı artar. Bunun sonucunda böbrek taşlarının oluşması kolaylaşır.

Hiperparatiroidizm nedenleri

Genetik

Paratiroid bezlerindeki iyi huylu tümörler (adenom)

Paratiroid bezlerinin çeşitli nedenlerden büyümesi

Kanser (Paratiroid bezlerinin birinde veya birkaçında malign tümörler meydana gelmesi)

Paratiroid bezlerinin iki veya daha fazlasının genişlemesi

Hiperparatiroidizm belirtileri

Kemiklerde kolay kırılma

Romatizma benzeri eklem ağrıları ve kas krampları

Duygu durum bozukluğu (depresyon)

Karın ağrısı

Bulantı

Böbrek taşı

Kusma

Halsizlik

Aşırı idrar yapma

Bilinç bulanıklığı

Kas güçsüzlüğü

Nedeni belli olmayan yüksek tansiyon

Çabuk ve kolay yorulma, güçsüzlük

Kemik ve eklem ağrısı

İştahsızlık

Hiperparatiroidizm teşhisi ve tedavisi

Hiperparatiroidizm, kemik röntgeni, kemik dansitometrisi, kan kalsiyum ve paratiroid hormon seviyeleri ölçümleri, günlük idrarda kalsiyum atılımı, boyun ultrasonu ve paratiroid sintigrafisi ile teşhis edilir. Hiperparatiroidizm tedavisi Dahiliye doktoru tarafından gerçekleştirilir. Doktorunuz bu durumun nedenini tespit ederek gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Ameliyat da alternatif tedavi seçeneklerindendir.

Hipoparatiroidizm nedir?

Hipoparatiroidizm, paratiroid bezlerinin normalden az çalışması veya hasar görmesi sonucunda meydana gelir. Bu durumda da kan dolaşımında paratiroid hormon üretimi azalır ve kandaki kalsiyum seviyeleri düşer.

Hipoparatiroidizm belirtileri

Parmak uçlarında, parmaklarda, dudaklarda karıncalanma veya yanma hissi

Bacaklarınızı, ayaklarınızı, karnınızı veya yüzünüzü etkileyen kas ağrıları veya krampları

Halsizlik güçsüzlük

Regl ağrısı

Tırnaklarda kolay kırılma

Baş ağrısı

Depresyon

Bellek sorunları

Nöbet geçirme

Hipoparatiroidizm teşhis ve tedavisi

Fizik muayeneye ek olarak kan kalsiyum, fosfor ve paratiroid hormon seviyeleri ölçülür. Hipoparatiroidizm tedavisinde esas olan kanda eksik olan kalsiyumu yerine koymaktır. Bu da ilaç veya iğne yoluyla yapılabilir.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.