Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
20-04-2023 15:27 | Güncelleme : 20-04-2023 15:39

Paslanmış diz kapaklarına cila atıyor! Ağrıları bir gecede kesiyor: İbn-i Sina'nın reçetesi

Google News

Çağın en büyük tıp alimi, filozof, fizikçi ve yazar İbn-i Sina, tarifleri ile yüzyıllardır büyük ilgi gören bir hekimdir. Günümüzde hala önerileri dikkatle uygulanan İbn-i Sina, rahatsızlığı yaşayanlar için kuyruk yağı kullanılmasını reçete etmiş.

Diz ağrısı, eklem sıvısı, kıkırdak erimesi gibi kas ve kemik rahatsızlığı yaşayanlar için kuyruk yağı tavsiyesi hekimlerin piri İbni Sina tarafından reçete edilmiştir.
Diz ağrısı, eklem sıvısı, kıkırdak erimesi gibi kas ve kemik rahatsızlığı yaşayanlar için kuyruk yağı tavsiyesi hekimlerin piri İbni Sina tarafından reçete edilmiştir.

Doğu ve batı hekimliğiyle günümüz tıbbına önemi faydalar sağlayan İbni Sina‘nın tarifleri ve uygulamaları tıp dünyasında önemli bir yer kaplıyor. Anadolu'da yemeklerin dışında ağrı kesici krem şekline getirilerek kullanılan kuyruk yağı asırlardır kullanılmaya devam ediyor.  Doktorum TV’nin Youtube kanalında paylaştığı içerikte kuyruk yağının diz ağrısına olan faydalarına yer verilmiş.

Hayvanlar arasında koku ve tat olarak en ağır olanı kuyruk yağı olduğundan kullanımı pek yaygın değil. Ancak araştırmalar hayvansal yağlar arasında en sağlıklı olanın omega yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından zengin kuyruk yağı olduğunu gösteriyor. Peki dize kuyruk yağı nasıl sarılır, ne işe yarar? İşte kuyruk yağının kullanımı ve faydaları …

‘AĞRIYAN DİZE SÜRÜN BİR GECE BEKLETİN’

Kuyruk yağının tüketilmesi kas ve kemik gelişimini destekler. Yiyecek olarak tüketmenin yanı sıra kuyruk yağının dıştan kullanılması ağrılı bölgelerde doğal ağrı kesici görevi görür. Kuyruk yağını eritip ağrıyan dize sürüldükten sonra streçle sarılıp bir gece bekletilmesi bölgede oluşan kasılmalara, romatizmal hastalıklara, kıkırdakla ilgili problemlere, kireçlenmeye ve menisküslere iyi geliyor.

Paslanmış diz kapaklarına cila atıyor! Ağrıları bir gecede kesiyor: İbn-i Sina'nın reçetesi

KUYRUK YAĞI KREMİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle kuyruk yağı kesilir ve tencereye konulup aynı seviyeye kadar su ilave edilir. Su kaynayıp yağı eritmeye başlayınca eriyip yüzeye çıkan yağları kaşık yardımıyla üzerinden alınır ve başka bir kaba aktarılır. Kaba konan yağ donacak ve krem kıvamını alacaktır.

Hazırlamış olduğunuz kremi kalın tabaka haline ağrıyan bölgeye sürün. Strece sardıktan sonra 12 saat bekletin. Bu işleme 3 gün devam edin. Normalde streçle değil koyun yünü ile yapılır ancak koyun yünü bulamayacağınız için strese sarabilirsiniz.

Not: Bu kür diz ağrısının tek ve kesin çözümü değil. Diz ağrılarınızın iyileşmesine bir gelişme yoksa mutlaka uzmana gözükmenizde fayda vardır.

Paslanmış diz kapaklarına cila atıyor! Ağrıları bir gecede kesiyor: İbn-i Sina'nın reçetesi

KUYRUK YAĞININ FAYDALARI

Yayla ve meralarda büyüyen küçükbaş hayvanların kuyruk yağı omega yağları asitleri bakımından zengin olur. İster yemeklerde kullanabileceğiniz, isterseniz de ev yapımı ilaç hazırlayarak ağrıyan bölgelere sürebileceğiniz kuyruk yağının faydalarını sıralayalım:

TANSİYONU VE KOLESTEROLÜ DENGELER

Kuyruk yağında omega yağ asitleri bulunur. Kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olur.

KAS VE KEMİK GELİŞİMİNİ DESTEKLER

Araştırmalar kuyruk yağını tüketen kişilerin kas ve kemik yapısının daha güçlü olduğunu gösteriyor. Gelişim çağında çocukların kas ve kemik gelişiminin sağlıklı olmasını destekler. Kas erimesi, kas yırtılmaları durumunda önlem amacıyla kuyruk yağı tüketilmesi önerilir.

KALP DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri ile sağlık için sayısız faydayı barındıran kuyruk yağı damar tıkanıklığını önleyecek etkilere sahip. Aynı zamanda kalp krizi riskini önlemeye yardımcı olur. Ancak aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

DOĞAL AĞRI KESİCİ

Kuyruk yağı kan dolaşımına katkısı sayesinde ağrıları dindirebilecek özelliğe sahip. Eski dönemlerde dizleri ağrıyan insanlar kuyruk yağını dizine sarar bu sayede romatizmal ve kas ağrılarından kurtulurlardı. Kemik ağrılarını iyileştiren kuyruk yağı yemeklere güvenle eklenebilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Vücudu enfeksiyona, virüse karşı koruma altına alan, bağışıklığı güçlendiren kuyruk yağını, yemeklerle beraber tüketebilirsiniz.

BOYUN FITIĞINA İYİ GELİR

Doğal yöntemle boyun fıtığını iyileştirmek isteyenlerin ilk aklına kuyruk yağı geliyor. Eritilen kuyruk yağına bal ve karabiber eklenir. Bu karışım boyun fıtığını hissettiğiniz bölgeye sürülür ve ardından kantaron yağı ile masaj yapılır.

KOLAJEN ÜRETİMİ SAĞLAR

Cilt hücrelerinin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olan kuyruk yağı cilt sağlığını korur. Eski dönemlerde kuyruk yağı tüketen insanların daha uzun yaşadığı ve cilt hastalıklarından uzak kaldığı tespit edilmiştir.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.