2019-10-24 21:40:38 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:07

Patates Haşlama Süresi Nedir Patates Kaç dk da Ne Kadar Sürede Haşlanır

Patates içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde oldukça yararlı bir sebzedir. Haşlanarak tüketilmesi, kızartma işlemine göre daha sağlıklıdır. Bu nedenle haşlanmış patatesle yapılabilen çeşit çeşit yemek tarifi bulunur.

Patates Haşlama Süresi Nedir Patates Kaç dk da Ne Kadar Sürede Haşlanır

Patates içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde oldukça yararlı bir sebzedir. Haşlanarak tüketilmesi, kızartma işlemine göre daha sağlıklıdır. Bu nedenle haşlanmış patatesle yapılabilen çeşit çeşit yemek tarifi bulunur. Patatesin içerisinde C ile B vitamini, fosfor ve potasyum bulunur. Lif yönünden hayli zengin olan patates, uzun bir süre boyunca açlık hissedilmesini engeller. Aynı zamanda yağ oranı ve kalori miktarı da oldukça düşüktür.

Haşlanmış patates hazırlamak son derece kolaydır. Ancak haşlanması biraz vakit alacağı için son dakikada hazırlanması problem olabilir. Patates haşlarken doğru teknikleri uygularsanız, çok daha kısa sürede hazırlamış olursunuz. Böylece hem pişirme sırasında harcadığınız enerjiden, hem de vakitten tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri uzun uzun haşlamak yerine doğru şekilde ve kısa sürede haşlamak, mineral ve vitamin kaybının yaşanmasını da engellemektedir.

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

Patatesin haşlanması için gereken süre, uygulanan pişirme tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tencerede haşlanması halinde yarım saate ihtiyacınız olur. Ancak patatesleri dörde keserseniz ve bu şekilde haşlarsanız, 20 dakika içerisinde hazır olacaktır. Kullandığınız patatesin boyutu ne kadar büyükse, haşlanması da o kadar uzun sürer. Patatesi haşlamak için daha kısıtlı bir zamanınız varsa düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Bu sayede 15 dakika içerisinde patatesleriniz haşlanmış olacaktır. Düdüklü tencereye patatesleri koyun. Üzerini örtecek kadar su ekleyin. Üzerine tuz serpin. Ocağın altını yakın.Su kaynamaya başlayınca düdüklünün düdüğünü indirin. 15 dakika kaynatın. Haşlanmış patatesleriniz hazır! İster tencerede isterse de düdüklüde olsun patatesi 2-3 parça halinde kesip öyle haşlamanız, haşlama süresini azaltacaktır.

Patates Haşlamanın Püf Noktaları

Patates haşlarken içerisinde bulunan vitaminlerin ve lezzetin kaybolmaması için bazı yöntemleri bilmekte yarar olacaktır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, patates alırken haşlamalık olmasına özen göstermektir. Aynı zamanda haşlanma süresini kısaltmak için mümkün olduğunca küçük patatesler tercih edilmelidir. Ancak küçük patates bulamıyorsanız, haşlayacağınız patatesleri birkaç parçaya kesmek da yeterli olur.

  1. Patatesin daha kısa sürede haşlanması için ideal büyüklükte bir tencere seçmelisiniz. Aksi halde bazı patatesler haşlanmışken bazılarının pişmesi için daha fazla süreye ihtiyacınız olur.
  2. Tüm patateslerin eşit sürede haşlanabilmesi için yeterli büyüklükte bir tencere ve yeterince su kullanmalısınız.
  3. Patatesi en hızlı şekilde haşlamak için büyük küpler halinde doğramanız gerekir.
  4. Bir diğer püf noktası ise, patateslerin üzerine çatal yardımıyla birkaç delik açmaktır. Böylece suyun buharı doğrudan patatesin içine girer ve çok daha hızlı şekilde pişer.
  5. Patatesin kabuğunu soymadan pişirecekseniz, güzelce yıkadıktan sonra bir bıçak ile ortadan kesmelisiniz. Haşlanan patateslerin kabukları çok daha pratik şekilde soyulacaktır.
  6. Patatesin daha lezzetli olması için haşlama suyuna biraz tuz ekleyebilirsiniz. Böylece hem daha lezzetli, hem de daha iyi pişmiş patatesler elde edebilirsiniz.
  7. Eğer patateslerin çok hızlı şekilde hazır olması gerekiyorsa, düdüklü tencere kullanarak 15 dakika içerisinde pişirebilirsiniz.
Mavi Kadın