Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Patates İshale İyi Gelirmi, İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

Mavikadin>Sağlık>Patates İshale İyi Gelirmi, İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

İshalle mücadelede bazı yiyecekler çok etkilidir. Bu yiyeceklerden biri de patatestir. Haşlanmış patates ve patates püresinin sindirimi kolaydır.

Patates İshale İyi Gelirmi, İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor

İshal sindirim sisteminin düzgün çalışmaması durumunda meydana gelir ve sık sık gerçekleşen sulu dışkılama olarak tanımlanır. İshalin başlıca nedenleri arasında viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, kirli yiyecek ve suların tüketimi, anksiyete, gıda hassasiyeti, iritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları yer alır. İshalle mücadelede bazı yiyecekler çok etkilidir. Bu yiyeceklerden biri de patatestir. Haşlanmış patates ve patates püresinin sindirimi kolaydır. İshalle birlikte kaybedilen vitaminle minerallerin tekrar kazanılmasına yardımcı olur.

İshale karın ağrısı, şişkinlik, bulantı gibi belirtiler eşlik edebilir ve ishal olmak dehidrasyon gibi komplikasyonlara da yol açabilmektedir.

Sual: Çocuğum ishal oldu, haşlanmış patates ishale iyi gelir, dediler, doğru mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Seydi Battal Gölgeli'nin cevabı:

(Evet bu bilgi doğrudur. Ayrıca ishal tedavisinde doğru beslenmek de çok önemlidir. Elma veya elma suyu, şeftali veya şeftali suyu, yoğurt, pirinç lapası, haşlanmış patates, haşlanmış yağsız makarna, ve muz ishal olan kişiye yedirilebilecek gıdalardır. Çocuk iştahsız olsa bile bunlar az da olsa yedirilmeye çalışılmalıdır. İshal ağır seyr ediyorsa, alınan gıdalara rağmen geçmiyorsa mutlaka bir çocuk hekimine başvurmalıdır.)

Sodyum ve potasyum, vücudunuzun kandaki asit oranını, kas fonksiyonu sıvı seviyelerini etkileyen elektrolitler, ya da minerallerdir. National Digestive Diseases Information Clearinghouse (Ulusal Sindirim Hastalıkları Merkezi) ishal ne kadar zaman sürerse sürsün ishalin dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına neden olduğunu, dehidrasyon neticesinde ise yalnızca sıvı kaybı değil, vücuttaki sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerin de azaldığını bildiriyor. Vücudun sağlığına kavuşması  için kayıp elektrolitlerin tekrar sağlanması önemlidir. Burda devreye patates girer. Pişmiş orta boy kabuklu bir patates 941 mg potasyum içeriği ile günlük potasyum ihtiyacının %27'sini karşılar. Bu patateste 12 mg sodyum bulunur ki üzerine dörtte bir tatlı kaşığı tuz serperek 575 mg sodyum almış olursunuz bu da günlük sodyum ihtiyacının %24'ü demektir.

Haşlanmış patates ishalle mücadelede en etkili nişastalı besinlerdendir. İshal döneminde sık sık haşlanmış patates tüketmeniz ishalle kaybettiğiniz besinleri geri kazanmaya yardımcı olacak ve midenizi yatıştıracaktır.

Sual: 7.5 aylık bebeğim ishal, haşlanmış patates veya muz yedirsem olur mu?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Murat Aydın'ın cevabı; (Yedirebilirsiniz.)

İshal olunca haşlanmış patates nasıl yenir?

Çiğ patatesleri güzelce yıkayın, tencereye koyun, üzerini örtecek kadar su katıp, fokur fokur oluncaya kadar suyu kaynatın.

Patates yumuşak ve yenilecek kıvama geldiğinde ister kabuğuyla birlikte ister kabuksuz olarak üzerine biraz tuz serpip tüketin.

Şeftali İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Muz İshale İyi Gelirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Elma İshal Yaparmı, Elmanın Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Süt İshale İyi Gelirmi Yoksa İshal mi Yapar, Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Üzüm Gaz, Kabızlık Veya İshal Yapar mı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız 

Patates İshale İyi Gelirmi, İshali Keser mi? Doktorlar Cevaplıyor


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Melek 29 Ekim 2023 - 23:37
İsalde haşlanmış patates kaç saatte sonra etkisini gösterir
Sonraki Haber Yükleniyor...