Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
01-10-2022 17:20 | Güncelleme : 14-10-2022 18:48

Patates kaç kaloridir, zayıflatır mı? Patates çeşitleri ve kalori değerleri

Google News

Patates severler bu haberimiz sizler için! Patates kaç kalori? Diyette patates yenir mi? Patates zayıflatır mı yoksa kilo aldırır mı? İşte tüm bu sorularınızı Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan cevaplıyor:

Patates kolay sindirilir, uzun süre tokluk hissi verip kilo vermeye yardımcı olur.
Patates kolay sindirilir, uzun süre tokluk hissi verip kilo vermeye yardımcı olur.

Patates Türk halkının en çok tükettiği besinlerdendir. Hem lezzetli hem de düşük kalorilidir. Çözünür ve çözünmez lif açısından zengin içeriği ile zayıflamaya yardımcıdır. Patatesin zayıflattığı bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece patatesi diyet listelerine de ekleyebilirsiniz.

PATATES KAÇ KALORİ?

  • 1 adet (120 gram) haşlanmış patates 94 kalori
  • 1 porsiyon orta boy (100 gram) kızartılmış patates 324 kalori
  • 1 küçük fırında patates (100 gram) 86 kalori
  • 1 tepeleme çorba kaşığı (30 gram) patates püresi 30 kalori
  • 1 küçük porsiyon ( 50 gram) patates salatası 60 kalori
  • 1 paket patates cipsi (190 gram) 1057 kalori

Patates kaç kaloridir, zayıflatır mı? Patates çeşitleri ve kalori değerleri

Yüzdelik değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. 

PATATES ZAYIFLATIR MI?

Günlük kalori ve karbonhidrat ihtiyacını aşmadığınız sürece ve herhangi bir hastalığınız yoksa patates yemek evet zayıflamaya yardımcı olabilir.

Patates nişasta ve lif bakımından zengindir, yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Patates nişasta ve lif bakımından zengindir, orta miktarda karbonhidrat içerir. Ayrıca potasyum, C vitamini ve B kompleksi vitaminleri gibi iyi bir mikro besin kaynağıdırlar. Patates polifenoller, karotenoidler, tokoferoller, selenyum vb. gibi antioksidanlar açısından da zengindir. Tüm bu besin özellikleri ile patates sağlıklı zayıflamaya yardımcı besinler arasında yer alır.

Patates hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünür lifler, bağırsaklarınızdaki fazla suyu emer ve şişer, böylece kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Çözünmeyen lif ise yavaş sindirilir, bu sayede tokluk hissi verip az yemenizi az kalori almanızı sağlar.

Patates, bağırsaklarınızda kolesistokinin salınımını uyaran proteaz inhibitörü II (PI2) adı verilen bir bileşik açısından zengindir. Kolesistokinin, tokluk hissini artıran ve açlık krizlerini frenleyen bir peptittir. Bu durum daha az yemenize neden olur, böylece aldığınız kalori miktarını da azaltır.

Patatesi kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği gibi ana öğünlerinizin herhangi birinde yiyebilirsiniz. Kahvaltıda haşlanmış veya patates püresi yemek, öğle yemeğine kadar tok kalmanıza yardımcı olabilir. Benzer şekilde, öğle yemeğinde patates yemek, akşama kadar tokluk hissi verip çok yemenizi önleyebilir. Akşam yemeğinde patates yemek ise gece boyunca tok kalmanızda etkili olabilir.

Patates kaç kaloridir, zayıflatır mı? Patates çeşitleri ve kalori değerleri

PATATES KİLO ALDIRIR MI?

Her bir yiyeceğin belli kalorisi vardır. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2500 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız ve pişirme tekniklerine dikkat ettiğimiz sürece patates kilo aldırmaz. Patatesi tüketirken kızartma olanı değil haşlama ve fırında pişeni tercih etmelidir. Journal of the American College of Nutrition'da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, patatesli veya patatessiz düşük kalorili bir diyet uygulayan bir grup insanda kilo kaybını karşılaştırdı ve patatesin kilo almaya neden olmadığını tespit etti.

Ağustos 2016'da American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan daha yeni bir araştırma ise, patateslerin kilo üzerindeki etkisi ve bazı kronik hastalıklar hakkında 13 farklı çalışmanın sistematik bir incelemesini içeriyordu. Araştırmacılar, patates yemenin kilo alımına yol açtığını gösteren yeterli kanıt olmadığını belirlediler.

Patates kaç kaloridir, zayıflatır mı? Patates çeşitleri ve kalori değerleri

HAŞLANMIŞ PATATES KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR MU?

Evet, haşlanmış patates kilo verme diyet listenize ekleyebileceğiniz en sağlıklı ve zayıflamaya yardımcı yiyeceklerden biridir. Diyetinize ekleyebileceğiniz en doyurucu yiyeceklerden biri olarak tokluk indeksinde üst sıralarda yer alır. Haşlanmış patatesi, balık, tavuk, et gibi proteinli gıdalar ile birlikte tüketmek tokluk sürenizi uzatacak böylece kalori alımınızı en aza indirecektir.

Patates kaç kaloridir, zayıflatır mı? Patates çeşitleri ve kalori değerleri

HER GÜN PATATES YENİR Mİ?

Patates doyurucu ve besleyici bir sebze olmasına rağmen, bazı araştırmalar patatesleri haftada dört defadan fazla yemenin yüksek tansiyon ve Tip 2 Diyabet geliştirme riskinde artışa yol açabileceğini öne sürüyor. Genel sağlık için de, çeşitli taze ve sağlıklı yiyecekler yemek ve her gün aynı tür yiyecekleri yememek önemlidir.

Uzman Diyetisyen Deniz Zünbülcan’ın görüşlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.