26 Ocak 2021, Salı 18:50

Peditus Bebek Şurubu Kullanımı Ve Peditus Uyku Yaparmı?

Peditus Bebek Şurubu Kullanımı Ve Peditus Uyku Yaparmı?

Peditus şurup nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi olan yüksek ateş, öksürük, burun, tıkanıklığı ve ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bugün sizlerle peditus şurubun bebeklerde kullanımıyla ilgili doktorların verdiği bilgileri paylaştık. Peditus kullananların sorularını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Sual: Bebeğim 5 aylık, boğazında kızarıklık ve burnunda akıntı var. Peditus şurup antibiotik mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Peditus antibiyotik değil ağrı kesicidir.)  

Sual: Bebeğim 13 aylık, peditus verdiğimden beri uykusuzluk sorunu yaşıyoruz. Peditus bebeklerde uykusuzluk yapar mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Ekici'nin cevabı: (Peditusun içinde bulunan maddelerin uykusuzluk, huzursuzluk gibi yan etkileri vardır.)

Sual: Bebeğim 2 aylık, öksürüğü geçmeyince doktor Peditus şurup verdi. Yutmakta zorlanıyor, içiremiyoruz. Mamasına eklesek olur mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çağlar'ın cevabı: (İlaçlar mama ya da başka bir gıda ile karıştırılarak verilmez. Zorla da olsa içireceksiniz.)

Sual: Bebeğim 1,5 aylık. Kbb doktoru Peditus şurup yazdı, bu kadar küçük bebeğe kullanabilir miyiz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Evet, kullanabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 6 aylık,15 gündür hırıltı ve öksürük problemi vardı. Doktorumuzun önceden verdiği Peditus şurubu 10 gün kullandık. (İlk 5 günde,günde 2 defa 2 çay kaşığı, son 5 gün ise günde 3 defa 2 çay kaşığı) Peditusun prospektüsünde 5 günden fazla kullanmayın, hepototoksik etki görülebilir denilmiş, bu ne demek?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Peditus yüksek doz ve uzun süreli kullanıldığında karaciğere zararlı etkisi olabilir. Çocuk doktoruna başvurun.)

Sual: Bebeğim 5. ayını doldurdu. 1 haftadır öksürük ve burun akıntısı sorunu var. 5 gün boyunca sabah akşam günde toplam 2  çay kaşığı Peditus şurup verdim. Geçmedi, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Sekrol şurup kullanabilirsiniz, 3-4 güne kadar geçmezse çocuk doktoruna gitmenizi tavsiye ederim.)

Sual: Bebeğim 4,5 aylık. Doktor peditus yazdı ve kullanımının bir sakıncası olmadığını bildirdi. Çeşitli kaynaklarda peditusun bu kadar küçük bebeklerde kullanılmaması gerektiğini okudum, doğrusu nedir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın cevabı: (Peditusu gerekli durumlarda hastalara veriyoruz ancak doğru şekilde ve hastaya uygun şekilde kullanımı önemlidir.)


Sual: Bebeğim 5 aylık, nezle ve hafif hırıltı var. Evde peditus şurup, bricanyl ekspektoran şurup, muconex şurup var. Hangisini verebiliriz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıdvan Güçlü'nin cevabı: (Burun damlası ve Peditus kullanabilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 9. ayını bitirdi. Soğuk algınlığı belirtileri var. Sağlık ocağındaki doktor Peditus şurup verdi, kullanabilir miyiz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çağlar'ın cevabı: (Soğuk algınlığında peditus şurup kullanabilirsiniz. Benim de tercih ettiğim bir ilaçtır. Günde 3 defa 1 çay kaşığı verebilirsiniz.)

Sual: Bebeğim 3 aylık, burnu tıkalı, ateşi yükseldi, doktor peditus yazdı. Bir doktor arkadaş peditusun yan etkileri var, bebeklere verilmez dedi, bu konuda bilgi verir misiniz?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Çetiner'in cevabı: (Çocuklarda bu tür gribal enfeksiyonlarda, peditus türü ilaçların kullanımından vazgeçildi çünkü hem sekresyonu koyulaştırıp hastalık süresini uzatıyor, hem de çocuklarda huzursuzluk ve havaleye kadar giden bir sürü yan etkileri mevcut.)

Not: Bu cevaplar yalnızca soru soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı bebeğinize, çocuğunuza asla vermeyin.

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebeklere Uyku İlacı, Şurubu, Damlası Verilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

İburamin Cold İlacının Bebeklerde Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Bebeklerde Kan İlacı Kullanımı ( Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Bebeklerde Calpol Kullanımı (Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

73 Yorum

 1. Ay

  1 aylık bebeğe nezle için hangi şurup vermeliyim?

 2. Silan

  Pedfen surubu kac gun boyunca vermeliyim

 3. Buket

  Bebegim 2 aylik grip oldu petidus versem olur mu yardimci olurmusunuz

 4. İkranur

  Kızım 4 aylık grip oldu önce doktor ventolin klamer sekrol iburamin verdi 1 hafta kullandık bu sefer onları kullanmayı bırak ventolin le katarin verdi katarin ağır gelmez mi daha 4 aylık

 5. Gulsah

  Merhaba lar kızım 18aylik ve balgamli öksürüğü var arada burnu akiyor ve tikanıyor geniz akıntısı mevcut doktorumuz klavunat ilaç verdi birde zaditen ama ilaçları içince kusuyor ne yapmalıyım

 6. Nur Altintas

  Bebeğim 9.5 aylik 1 hafta sonra sünnet olacak 2 gündür balgamli öksürük başladı hafifçe burun akıntısı var hasta oluyor gibi sünnet günü gelene kadar nasıl tedavi edebilirim ??

 7. Aysegul

  Mbr hocam benim kızım 3 buçuk yaşında iki hafta önce ateşlendi antibiyotik le pedidus şurup verdi doktor kullandım hafta iç kontrole götürdüm doktor TM geçmedi ni ve iki gün DHA pedidus kullanmami söyledi kullandım ve salı günü kestim şurubu bu gece yine ateşlendi kaç gün kullanıla bilir pedudus

 8. eda

  3 aylik bebeğimin oksugu var oksurrkn kusmadı ama onun haricinde kusdu petitos subu versem günde 2 kere sabh akşam çay kaşığının yarımıyla verdim

 9. Sonay

  İyi Akşamlar hocam kızım 8bucuk aylık öksürük var burun akıntısıda petidus versem olurmu

 10. Misafir

  Hocam merhaba oğlum 3 gündür grip ver doktor peditus şurup verdi fakat emmeme ve iştahsızlık sorunumuz VAR BU DURUM geçicidir umarım anne sutunden kesilirmi tamamen 3 hiç bir şekilde istemiyor

 
 
KAPAT