2022-01-22 20:34:34 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:38

Pekmez çeşitleri ve kalorileri… Üzüm, dut, keçiboynuzu hangi pekmez kaç kalori?

Pekmez kış aylarının en çok tüketilen, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi besinlerdendir. Yüksek kalorili ve tadına doyulmayan bir yiyecek olduğundan sık sık, çok miktarda tüketilmesi kilo almaya neden olabilir…

Pekmez çeşitleri ve kalorileri… Üzüm, dut, keçiboynuzu hangi pekmez kaç kalori?

Obezite yani şişmanlık günümüzde çok yaygın görülen bir sorundur, birçok hastalığın da ana nedenlerindendir. Günümüzde insanların çoğu şişmanlamamak, fit ve sağlıklı kalmak için düzenli spor yapmaya ve yediklerine, içtiklerine dikkat etmeye başladılar. Kilo vermek için egzersizle birlikte sağlıklı gıdalarla beslenmek de çok mühimdir. Pekmez de diyetisyenler tarafından önerilen faydalı besinlerdendir; ölçülü tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

PEKMEZİN KALORİSİ NE KADARDIR?

 1. 1 yemek kaşığı pekmez 58 kaloridir.
 2. 100 gram dut pekmezi 271 kaloridir. (100 gram 1 çay bardağı eder)
 3. 100 gram üzüm pekmezi 280 kaloridir.
 4. 100 gram keçiboynuzu pekmezi 283 kaloridir.
 5. 100 gram Harnup pekmezi 340 kaloridir.

Dut, üzüm, keçiboynuzu ve incirden elde edilen pekmez; yüksek miktarda potasyum, magnezyum, folik asit ve demir içermektedir. Enerji kaynağı olan pekmez içeriğindeki demir sayesinde demir düşüklüğü ve kansızlık gibi problemlere şifa olan bir besindir.

PEKMEZ KİLO YAPAR MI?

Pekmez makul ölçülerde tüketildiğinde kilo yapmaz, aksine kilo vermeye bile yardımcı olur. Bunun sebebi ise içeriğinde iştah dengeleyen lifler bulunmasıdır. Bu yüzden de pekmez kişiyi uzun süre yok tutmaya yardımcı olmaktadır.

Ancak pekmezin kalorisi yüksek olduğundan günde 2-3 yemek kaşığı pekmez yemek, hele tahin ile pekmezi karıştırıp yemek kilo almanıza neden olacaktır. Çünkü unutmamalısınız ki pekmez yüksek oranda karbonhidrat içerir. Öyle ki 1 yemek kaşığı pekmez ile vücudun bir günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Pekmez sahip olduğu ekşi tat sebebi ile iştah açıcı olabilir. Mayhoş güzel tadı sebebiyle kahvaltı masasında yedikçe yediren bir özelliği bulunmaktadır. Bu yanıyla kilo alımına sebep olabilir.

PEKMEZİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Journal of Applied Pharmaceutical Science (Uygulamalı Eczacılık Bilimleri Dergisi) dergisinde yayımlanan araştırmada pekmez bulunan polifenollerin, obeziteyle savaşmakta ve kilo kontrolünde etkili olabilecek antioksidanlar açısından zengin olduğunu bildiriyor.

Pekmezde yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum, bakır, demir, fosfor, krom, kobalt ve sodyum gibi birçok farklı mineral bulunmaktadır. Dahası, içeriğindeki zengin karbonhidrat ve şeker sebebiyle enerji kaynağıdır. Ek olarak içeriğindeki niasin (B-3 vitamini), B-6 vitamini, tiamin ve riboflavin vitaminleri de bulunmaktadır.

 1. Pekmez bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 2. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığı giderir.
 3. Kişiye yüksek enerji verir.
 4. Etkili bir kan yapıcı olduğu için düşük kan değerlerine sahip, kansızlık problemi yaşayan kişiler tarafından her sabah aç karnına 1-2 yemek kaşığı kadar tüketilmelidir.
 5. Pekmez; sedef ve egzama gibi cilt problemlerinin tedavisizinde de etkili bir besindir.
 6. Mideyi rahatlatma özelliği olan pekmez; mide hastalıklarına karşı şifadır.
 7. İçeriğindeki iltihap sökücü ve antioksidan özellikleri ile romatizmaya karşı etkili bir besindir.
 8. Pekmezin içeriğinde bulunan demir, selenyum ve bakır kemik sağlığının korunmasına yardımcıdır. İçeriğindeki kalsiyum osteoporozu engeller.
 9. Pekmezin sahip olduğu antioksidanlar selenyum, manganez ve çinko yaşlanma karşıtı etki gösterir.
 10. Pekmez çinko içeriği ile saçları yumuşatır, saç dökülmesini engeller ve beyaz saçların azalmasına yardımcı olabilir.

 1. Uzmanların yaptığı araştırmalar göstermiştir ki siyah üzüm pekmezi kan şekeri seviyesini dengelemektedir. Bu yönüyle pekmez; şeker hastalığının önüne geçmektedir.
 2. Pekmezin içeriğinde bulunan temel mineral potasyumu vücuttaki hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Vücuttaki asit baz dengesinin korunmasını sağlar. Potasyum vücutta sinir ve kasların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Potasyum açısından zengin olan pekmezi tüketmek hipokalemi hastalığını engeller ve kan basıncını düşürür.
 3. Pekmez cilt için de çok faydalı bir besindir. Zengin mineral içeriği sayesinde ciltteki yara ve cilt yanıkları iyileştirir. Ayrıca sağlıklı hücrelerin çoğalmasına da katkı sağlar.
 4. Gabrielle Hatfield'ın 'Halk Tıbbı Ansiklopedisi: Eski Dünya ve Yeni Dünya Gelenekleri' isimli kitapta; geçmişte pekmezin sivilce tedavisinde kullanıldığı bilgisi geçmiştir. Bunun sebebi pekmezin içeriğinde bulunan laktik asitin; cilt üzerinde çıkan sivilcelere karşı etkin rol oynamasıdır.

Pekmezin Sağlık İçin Bilinmeyen 5 Zararı Nedir? Tıklayınız

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı Diyette Tahin Pekmez Yenir mi Tıklayınız

Mavi Kadın