17 Ekim 2021, Pazar 05:30

Pekmez Fiyatları Neye İyi Gelir? Besin Değeri Pekmezli Su Faydaları

Pekmez Fiyatları Neye İyi Gelir? Besin Değeri Pekmezli Su Faydaları

Pekmez sağlığa en faydalı besinlerdendir; Kan yapar, öksürüğü keser, kabızlığı giderir, kanseri önler… Pekmezin tüm bu faydaları içerdiği besinlerden kaynaklanır. Pekmez; demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, B6 vitamini, bakır ve selenyumda (önemli bir antioksidan) açısından yüksektir. Ayrıca  yağ ve kolesterol içermez ve önemli oranda sodyum içerir. Sağlık açısından faydalanmak için en iyi yolu, 1 bardak ılık suya 1 ila 2 yemek kaşığı pekmezi karıştırıp içmektir. Pekmezin ve pekmezli suyun sağlığa faydaları şöyledir;

Pekmez Kan Yapar

Pekmez, kan yapmaya yardımcı en etkili besinlerdendir. Akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen dağıtan kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olan iyi bir demir kaynağıdır. Vücuttaki doku ve hücreler oksijenden yoksun kalırsa, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi kansızlık belirtilerinin yaşanmasına neden olur.

Sadece 1 yemek kaşığı pekmez günlük demir ihtiyacının yaklaşık olarak % 15'ini karşılar.

1 bardak ılık su veya süte 1 yemek kaşığı pekmezi karıştırın. Bu karışımı günde 1 veya 2 kez tüketin.

Kabızlık ve Diğer Sindirim Problemlerini İyileştirir

Doğal bir müshil olan pekmez, kabızlığı gidermek ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırmak için dışkı yumuşatıcı olarak görev görür. Aslında pekmez piyasada bulunan birçok kimyasal bazlı müshilden daha etkilidir.

İçindeki yüksek magnezyum içeriği kasları rahatlatır ve dışkıya su çeker böylece geçişini kolaylaştırır. Sadece kabızlık değil, mide ağrılarından mide ülserine ve irritabl bağırsak sendromundan ishale ve daha birçok soruna da şifa kaynağıdır.

Kabızlıktan kurtulmak için bir bardak ılık suya 1 ila 2 tatlı kaşığı pekmezi karıştırın. Yatmadan önce her gün tüketin.

Diğer bir seçenek ise pekmezin 2 yemek kaşığı eşit miktarda fıstık ezmesi ile karıştırılarak sabahları tüketmektir.

Kalp Sağlığını Güçlendirir

Pekmez, yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürmek ve kalp sağlığınızı iyileştirmek için oldukça basit ve çok etkili bir çözümdür. Potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan pekmez vücutta bu eksiklikleri önlemeye yardımcı olur.

İçindeki potasyum ayrıca, hipertansiyona sebep olan sodyumun etkilerini azaltır, bu nedenle pekmez yüksek tansiyon hastaları için çok faydalıdır.

Bunun yanı sıra içinde bulunan magnezyum ve kalsiyum hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Hipertansiyon Dergisinde 1999'da yayınlanan bir çalışmada magnezyum eksikliğinin kan basıncının yükselmesine neden olduğunu belirtilmektedir.

İçindeki B6 vitamini kan pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için kalp sağlığı için çok iyidir. Bu, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıkların yaşanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Stresle Savaşır

 1. Stresten kurtulmak ve ruh halini iyileştirmek için uzmanlar, B vitamini yüksek gıdaları tüketimini öneriyor. Pekmez B vitamini açısından zengin olduğundan rahatlama, stres ve yorgunluk ile mücadele etmenin yanı sıra beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
 2. Özellikle, içindeki B6 vitamini beyinde serotonin seviyelerini yükseltir. Serotonin; ruh hali, uyku, hafıza ve öğrenme ile ilgili beyin hücrelerini etkileyen önemli bir nörotransmiterdir.
 3. B vitamini ile birlikte pekmezdeki kalsiyum ve magnezyum da stres ve endişe ile mücadeleye yardımcı olur.
 4. Bu nedenle, stres altında olduğunuzda 1 bardak sütle veya bir favori yiyeceğinizle birlikte 1 yemek kaşığı pekmez tüketin.

Kanseri Önler

Pekmez farklı kanser türlerini önleyip tedavi eder. İçindeki selenyum, hücrelerin kansere karşı savunmasında çok önemli bir rol oynayan çok önemli bir mineraldir. Selenyum, sağlıklı hücrelere saldıran ve kansere neden olan kararsız moleküller olan serbest radikaller ile savaşan enzimlerin bir parçasıdır. Ayrıca vücuttan antioksidanların geri dönüşümünde de rol oynar. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyerek kansere yakalanma riskini azaltır. Sadece 1 yemek kaşığı pekmez vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir.

Dayanıklılık ve Enerjiyi Artırır

Pekmez, vücut dayanıklılığını ve enerji seviyesini de arttıracaktır. Vücutta hızla enerjiye dönüştürülebilen karbonhidrat sağlayarak geçici bir enerji artışı sağlar. Enerjiniz az olduğunda, 1 bardak ılık su veya süt içine 1 yemek kaşığı pekmezi ekleyin. Dayanıklılığınızı artırmak için bu karışımı günde 1 veya 2 kez tüketin.

Kas ve Kemikleri Güçlendirir

Pekmez, sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olan önemli miktarda kalsiyum içerir. Aslında, vücuttaki düşük kalsiyum olması kemik yoğunluğunun azalmasına ve erken kemik kaybına neden olabilir. Sadece 1 yemek kaşığı pekmez vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalsiyumun % 10'unu karşılayacaktır.

Uyku Problemlerini Giderir

Pekmezi uykuyu desteklediği için uyku problemleri çözümü için de iyidir. Beynin amino asit triptofanı kullanmasına yardımcı olan kalsiyum açısından zengindir. Bu amino asit, uykuya neden olan melatoninin üretilmesine yardımcı olur.

Saç Sağlığını Korur

Pekmez saç için son derece faydalıdır. Saç dökülmesinin nedenlerinden biri olan demir eksikliğini önler.  Ayrıca saç dökülmesini ve tırnak kırılmasını önlemeye yardımcı olan yüksek miktarda magnezyum içerir.

 1. Saçınıza pekmezi uygulayabilirsiniz.
 2. 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı pekmezi karıştırın.
 3. Saç ve saç diplerine uygulayın ve 15 dakika bekletin.
 4. Ardından saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayın.
 5. Haftada 1 veya 2 kez bu uygulamayı tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Leyla

  Beni pekmezi çok sevmiyorum bu yüzden her zaman 1ve ya 2 3 kasık pekmez yıyorum

 
 
KAPAT