Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
06-07-2021 16:28 | Güncelleme : 12-09-2022 16:58

Pekmez Kilo Aldırır mı, Tahin Veya Üzüm Pekmezi Kilo Yapar mı

Google News

Tahin pekmez ikilisi kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir.

Pekmez Kilo Aldırır mı, Tahin Veya Üzüm Pekmezi Kilo Yapar mı

Tahin pekmez ikilisi kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Tahin susamın öğütülmesiyle yapılırken, pekmez ise üzüm, dut ve keçiboynuzu özünden elde edilmektedir.Bu iki doğal lezzet bir araya geldiğinde tatlı isteğini karşılar ve enerji verir. Tam bir besin deposu olan tahin ile pekmez bağırsak fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi rahatsızlıkları giderir. Aynı zamanda emziren annelerin süt miktarını arttırdığı gibi, çocukların da kemik gelişimi destekler. İçeriğinde bol miktarda yağ ve şeker barındıran tahin ve pekmez ikilisinin diyette yenilip yenilmeyeceği oldukça merak edilmektedir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, her gün düzenli bir şekilde 2 yemek kaşığı tahin pekmez tüketmenin yetişkin bir insanın günlük vitamin ihtiyacını karşıladığını ifade etmiştir. Ancak diyet yapan kişilerin günlük 1 yemek kaşığını geçmemeleri ve haftada birkaç kere tüketmeleri tavsiye edilir. Aksi halde tahin pekmezin içeriğindeki susam yağı ve şeker oranı kilo almaya müsait kişiler için pek de doğru bir seçim olmayacaktır. Yazımızın devamında tahin pekmezin kalorisi hakkında detaylı bilgi mevcuttur.

Tahin Pekmez Kaç Kaloridir?

1 tatlı kaşığı tahin pekmezde 26 kalori bulunur.

1 yemek kaşığı tahin pekmezde 52 kalori bulunur.

1 porsiyon (25 gram) tahin pekmezde 109 kalori bulunur.

100 Gram tahin pekmezde 435 kalori bulunur.

1 yemek kaşığı üzüm pekmezinde 58 kalori ve 1 yemek kaşığı tahinde 97 kalori bulunmaktadır.

Diyette Tahin Pekmez Yenir mi?

Diyet yapan kişiler tarafından tahin pekmezin diyette yenilip yenilmeyeceği oldukça merak edilmektedir. Uzmanlar diyet yapan kişilerin tahin pekmezi çok sık tüketmemeleri gerektiği bildirmektedir.

Diyette olan kişilerin kahvaltı da 1 yemek kaşığı tahin pekmez tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Diyet yapan kişiler her gün tahin pekmez yememeli, canları istediği zaman haftada birkaç kere yemelidir. Aksi halde tahin pekmezin ölçüsünü kaçırır ve ekmekle tüketilirse kilo alınması kaçınılmaz hale gelecektir. Aynı zamanda kararında tüketilen tahin pekmez içeriğindeki lif sayesinde bağırsakları çalıştırır, tokluk hissi verir ve kilo vermeyi destekler.

Tahin Pekmez Kilo Aldırır mı?

Lezzetiyle damaklarda tat bırakan tahin pekmez ikilisi içerisindeki susam yağından ve şeker oranından dolayı kilo aldıran besinler arasında yer alır. Tahin pekmez içerdiği yağ ve şekerden dolayı kilo problemi olan kişilerin tahin pekmez ikilisini tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Aksi taktirde kilo almak kaçınılmaz olup, obezite rahatsızlığına yakalanma riski oldukça fazladır. Aynı zamanda tahin pekmezin besin değeri içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunduğundan şeker hastalarının tahin pekmezi kararında ve ölçüyü kaçırmadan tüketmeleri gerekmektedir.  Ancak tahin pekmez tüketmek isteyen kişiler tahin pekmezin kalori hesabını göz önünde bulundurdukları taktirde kilo almazlar. Tam aksine kilo almak isteyen bireylerin tahin pekmez tüketmesi yararlarına olacaktır. Tahin pekmez ikilisini aşırıya kaçmamak koşuluyla düzenli tükettiklerinde kilo alımına yardımcı olacaktır.

Tahin Pekmez Besin Değeri Nedir?

Besin Değeri          100 Gramında             % Günlük Değer

Kalori                           437 kcal                            % 21.1

Karbonhidrat                    43 g                             % 13.9

Lif                                          5 g                            % 22.5

Protein                               10 g                            % 20.2

Yağ                                      23 g                            % 35.7

Kolesterol                          0 mg                            % 0.0

Sodyum                                 0 g                            % 0.0

A Vitamini                           0 IU                           % 0.0

C Vitamini                          0 mg                            % 0.0

Potasyum                          0 mg                            % 0.0

Kalsiyum                             0 mg                            % 0.0

Demir                                 0 mg                           % 0.0

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.