19 Haziran 2019, Çarşamba 12:28

Pemfigus Nasıl Geçer Tedavisi Ne Kadar Sürer Tedavi Rehberi

Pemfigus Nasıl Geçer Tedavisi Ne Kadar Sürer Tedavi Rehberi

Pemfigus, bağışıklık sisteminin, yanlışlıkla vücudun sağlıklı hücrelerine saldırmaya başladığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu durumda, bağışıklık sistemi cilt proteinlerine saldırır. Bu durum genelde 40-60 yaş aralığındaki insanları etkiler fakat 3 yaşındaki çocuklarda bile görülebilir. Doktorlar pemfigus hastalığını fiziksel muayene, biyopsi ve kan testleriyle teşhis eder. Tedavi ilaçlarla sağlanır.Pemfigus, ağız veya cinsel organlar gibi ciltte veya mukoza zarlarında kabarcıklara ve yaralara neden olur. Pemfigus ilaç tedavisine genellikle 1 hafta içinde cevap verir, 1 hafta içinde iyileşme belirtileri görülür.

Pemfigus Neden Olur?

Pemfigus bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bulaşıcı değildir. Çoğu durumda hastalığı neyin tetiklediği bilinmez.

Normalde, bağışıklık sisteminiz zararlı virüsler veya bakteriler gibi istilacılara saldırır. Fakat pemfigusta, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla cildinizdeki ve mukoza zarındaki sağlıklı hücrelere saldıran antikorlar üretir. Eğer pemfigusunuz varsa, bağışıklık sisteminiz cildinizi ve mukoza zarınızı parçalamaya çalışır.

Bağışıklık sistemi antikor denen proteinleri üretir. Normalde antikorlar virüsler veya bakteriler gibi zararlı maddelere saldırır. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı cilt ve mukoza zarları proteinlerine saldıran antikorlar ürettiğinde pemfigus ortaya çıkar.

Nadiren pemfigus, bazı kan basıncı ilaçları gibi ilaçların yan etkisi olarak da meydana gelebilir. Pemfigusun bu türü genelde ilaç alımı bırakıldığında kaybolur.

Pemfigus bulaşıcı değildir ve oluşmasını önlemenin yolu yoktur. Fakat eğer orta yaşlardaysanız veya yaşlıysanız riskiniz artar.

Pemfigusu aşağıdakiler gibi birçok faktör tetikleyebilir

 1. Çevresel faktörler:
 2. Penisillamin, kaptopril ve rifampisin gibi ilaçlar
 3. Yanıklar
 4. Stres
 5. Hormonlar
 6. Hamilelik
 7. Aşı
 8. UV ışınları, X-ray
 9. Tümör
 10. Pemfigus gelişimi için genetik yatkınlık başka bir önemli neden olabilir.

Pemfigusun Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın iki ana türü vardır. Hangi belirtiye sahip olduğunuz hangi türe sahip olduğunuza bağlıdır.

Pemfigus Vulgaris. Bu en yaygın türdür. Ağzınız ve cinsel organlarınız gibi vücudunuzun nemli kısımlarını etkiler. En çok 30-60 yaş aralığındaki yetişkinlerde görülür.

Bu problemin ilk belirtisi tipik olarak ağzınızda kolayca soyulabilen kabarcıklar olacaktır. Yutkunmak veya yemek yemek zor gelebilir. Kabarcıklar cildinizde veya cinsel organınızın içinde oluşacaktır. Acı verirler fakat kaşındırmazlar. Diğer belirtileri;

 1. Ağızda veya cilt bölgelerinde meydana gelen acı verici kabarcıklar
 2. Cilt yüzeyine yakın ve gelip geçici cilt kabarcıkları
 3. Ciltte sızıntı, kabuklanma veya soyulma
 4. Yemekte ve yutkunmakta zorluk çekme
 5. Yutak, rektum, burun, boğaz, ses telleri (ses kutusu), gözler, vulva veya rektumda görülebilen kabarcıklar
 6. Kırmızı cilt
 7. Acı veren, açık yaralar
 8. Pemphigus Foliaceus. Bunlar göğsünüzde, sırtınızda ve omuzlarınızda oluşmaya meyilli kabuklu kabarcıklardır. Acı vermezler fakat kaşındırırlar.

Pemphigus foliaceus semptomları:

 1. Kabarcıklar genellikle yüzde ve kafa derisinde ortaya çıkar ve göğse ve sırta yayılır.
 2. Kabarcıklar genelde acı verici değildir fakat kaşındırıcıdır.

Pemfigus Nasıl Tedavi Edilir?

Pemfigus için bir ilaç yoktur fakat tedavi sizin durumunuzu kontrol altına alıp belirtileri engellemeye yardımcı olur. Eğer tedavi edilmezse pemfigus ölüme sebep olabilir. Pemfigus tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

Kortikosteroidler (Kortizon İlaçları)

Hafif hastalığı olan kişiler için kortikosteroid krem, hastalığı kontrol etmek için yeterli olabilir. Diğer kişiler için tedavinin temel dayanağı prednisone hapları gibi kortikosteroidlerdir. Ancak zun süre veya yüksek dozda kortikosteroid kullanmak yüksek kan şekeri, kemik kaybı, yüksek enfeksiyon, katarakt, glakom riski ve vücut yağının yeniden dağılımı gibi yuvarlak yüze (ay yüzü) yol açan ciddi yan etkilere neden olabilir. Kortikosteroid ve diğer ilaçların kullanımı hastaların hastalıktan tamamen kurtulmasına yardımcı olabilir.

İmmünosupresanlar (Bağışıklık Sistemi Baskılayıcı İlaçlar)

Azathioprine (Imuran) veya mycophenolate gibi ilaçlar bağışıklık sisteminizin sağlıklı dokuya saldırmasını önler. Fakat yüksek enfeksiyon riski gibi ciddi yan etkileri olabilir.

Biyolojik Terapiler

Eğer diğer ilaçlar semptomları hafifletmede yardımcı olmuyorsa veya diğer ilaçları almakta zorlanıyorsanız, doktorunuz rituximab (Rituxan) isimli yeni bir ilaç türünü reçetelendirebilir. Rituximab, pemfigus antikorlarının üretiminden sorumlu olan beyaz kan hücrelerini hedef alır. Bu ilaç aşı olarak verilir.

Antibiyotikler, Antiviraller ve Antifungal İlaçlar

Bunlar özellikle stafilokok bakterisi veya uçuk virüsü gibi enfeksiyonları kontrol etmek veya önlemek için reçetelendirilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT