Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-06-06 18:33:44 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:41

Penis Üzerinde Sivilce, Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Google News

Peniste sivilce çıkması kıl kökü iltihabından cinsel hastalıklara kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu makalemizde peniste, testiste, penis ucunda sivilce

Penis Üzerinde Sivilce, Erkek Genital Bölgede Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Peniste sivilce çıkması kıl kökü iltihabından cinsel hastalıklara kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu makalemizde peniste, testiste, penis ucunda sivilce çıkmasına yol açan sebeplerden ve bitkisel tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Peniste, Testiste Penis Ucunda Sivilce Neden Çıkar?

Temizliğe Riayet Etmemek

Temizliğe dikkat etmemek örneğin sık banyo yapmamak, iç çamaşırını nadir değiştirmek  ciltte yağ, ölü deri ve bakteri birikimine sebep olabileceğinden peniste sivilceye sebep olabilir. Bu da genellikle kıl köklerinde tıkanmaya sebep olup peniste sivilce oluşumuna yol açabilir.

Kıl Kökü İltihabı

Penis kıl köklerinde ve yağ bezlerinde tıkanma olması halinde kıl kökü iltihabı yaşanabilir ve sivilceler çıkabilir. Bu sivilceler ise kaşıntılı veya ağrılı olabilir. Şu etkenler bu iltihabın tetiklenmesine yol açabilir: yetersiz temizlik, kıl dönmesi, kıyafetlerin sürtünmesi gibi nedenlerle penisin tahriş olması, şampuan, sabun, kayganlaştırıcı, prezervatif gibi maddelere teması ile birlikte ortaya çıkan alerji.

Penis Kanseri

Nadir bir durum olmasına rağmen penis kanseri penis üzerinde sivilce benzeri yumruların oluşumuna sebep olabilir. Bu, penis içindeki normal ve sağlıklı hücrelerin kontrol edilemeyecek şekilde büyümeye başlaması ve kanserli bir tümör oluşması halinde meydana gelir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek, eşcinsellik gibi sapık ilişkilerde bulunmak, birden fazla cinsel partner nedenlerle meydana gelen cinsel hastalıklar ciltte sivilce benzeri doku sorunlara yol açabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da peniste sivilce oluşumuna neden olabilir. Testis ve peniste ağrı ve kaşıntıya neden olabilecek kırmızı veya beyaz kabarcıklar oluşabilir. Bazense, bacak araları da penisle doğrudan temas halinde olduğu için sivilceler bacak aralarına da yayılabilir.

Allerjik Reaksiyonlar

Çamaşırlar için kullandığınız deterjanlar, vücut bakım ürünleri ve kumaşlar, cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu, cildin reaksiyona girmesine ve penis,penis ucu ve testislerde sivilce oluşumuna neden olabilir.

İlaçların Yan Etkisi

Kullandığınız bazı ilaçlar ciltte alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bunun sonucunda da penis ve testisler dahil olmak üzere cildinizde sivilceler çıkabilir.

Hormonal Dengesizlikler

Hormonal değişimler genellikle gelişimin çeşitli evrelerinde özellikle de ergenlikte meydana gelir. Ancak; stres de hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu değişikliklerin neden olduğu hormonal dengesizlik, cilt tarafından aşırı yağ salgılanmasını tetikleyebilir ki bu da gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, penis ve vücudun diğer kısımlarında, özellikle yüzde sivilceler çıkabilir.

Stresli Yaşam

Sürekli veya şiddetli stres; vücutta genellikle hormonal değişiklikleri tetikleyebilecek fizyolojik hareketlere neden olur. Fizyolojik hareketlerin fazla yağ salgılanmasına yol açması durumunda, cilt gözeneklerini tıkanabilir. Bu durum, penis, penis ucu veya testisler dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde sivilce oluşumuna neden olabilir.

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenmek de cildi etkileyebilir. Örneğin; işlenmiş gıdalar, fast food veya yağlı yiyecekler cilt altında yağ birikimine sebep olabilir. Fazla yağ; gözeneklerin tıkanmasına yol açan daha fazla vücut yağının salgılanmasına neden olabilir. Bu, sadece yüzünüzde ve boynunuzda değil, aynı zamanda penis, penis ucu veya testislerde de sivilce oluşumunu tetikler.

Kalıtsal Faktörler

Bazı ailelerde peniste sivilce ırsi olabilir. Bu da o ailede aile üyelerinin penis bölgesinde sivilce oluşumuna yatkın olduğu anlamına gelir. Bu, kalıtsal faktörlerin sivilce gelişimini etkilediğinin bir göstergesidir.

Yağlı Cilde Sahip Olmak

Normalde; cildimiz vücudu nemlendirmeye yardımcı olmak için yağ üretir. Ancak, bu yağın fazla üretilmesi yağlı bir cilte sahip olunduğu anlamına gelir ki bu da gözeneklerin kapanmasına sebep olur. Yağlı bir cilde sahip kişilerde boyun ve yüz bölgesinde sivilcelenme yaşanır. Ancak bu sivilcelenme penis, penis ucu ve testis dahil vücudun başka yerinde de olabilir.

Peniste Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir?

Peniste sivilce için Cildiye doktoruna gidilebilir.

Peniste Sivilce İçin Doğal Yöntemler

 1. Buz: Buzu sivilce üzerinde birkaç dakika bekletin. İyileşmeyi hızlandırmak için her gün tekrarlayın.
 2. Bal: Biraz bal alarak sivilce üzerine sürün ve 15 dakika bekletip yıkayın. Bunu her gün tekrarlayın.
 3. Sarımsak: Sivilce üzerine bir parça sarımsak sürün ve yıkamadan önce 5 dakika bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlayın.
 4. Çay Ağacı Yağı: Sivilce üzerine biraz çay ağacı yağı uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Bunu her gün tekrarlayın.
 5. Aloe Vera Jeli:Aloe vera yaprağını kesip jeli çıkarın. Peniste sivilce üzerine direkt olarak aloe vera jeli uygulayın 15 dakika bekletin. Bunu her gün tekrarlayın.
 6. Zeytinyağı: Her gece uyumadan önce sivilce üzerine zeytinyağı uygulayın ve bir gece bekletin.
 7. Elma Sirkesi: Biraz elma sirkesini su ile seyreltin ve sivilce üzerine uygulayıp 1 gece bekletin. Bu işlemi haftada 3 kez tekrarlayın.
 8. Aspirin: Bir aspirini ezip içine biraz su ekleyin ve sivilce üzerinde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Bunu günlük olarak tekrarlayın.

Penis Üzerine SivilceTıbbi Tedavisi Nasıldır?

Penis, penis ucu veya testis üzerindeki sivilceyi aşağıdaki reçetesiz veya reçeteli ilaçları kullanarak tedavi edebilirsiniz:

Reçetesiz satılan ilaçlar:

 1. Benzoyl peroxide
 2. Salicylic asit
 3. Sülfür
 4. Retin-A
 5. Azelaic asit

Reçeteli İlaçlar

 1. Antibiyotikler; tetracycline gibi (özellikle de sivilceler enfeksiyon kaptığında)
 2. Isotretinoin

Genital Uçuk (Genital Herpes) Belirtileri, Nedenleri Ve Etkili Tedavi Yolları Tıklayınız 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.