2022-04-21 11:00:47 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:32

Peniste yara neden olur, nasıl geçer, tedavi edilir? Peniste yara için hangi doktora gidilir?

Peniste yara cinsel yolla bulaşan hastalıklardan enfeksiyona kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu gibi bir sorunla karşılaştıysanız Üroloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Peniste yara neden olur, nasıl geçer, tedavi edilir? Peniste yara için hangi doktora gidilir?

Erkek cinsel organı olan peniste yara sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur, ağrılı veya ağrısız olabilir. Peniste yara ağrı, kaşıntı, yanma, akıntı, kızarıklık, tahriş, şişlik, sivilce, küçük içi sıvı lezyonlar gibi sorunlarla birlikte görülebilir. Peniste yara nedenleri şöyledir:

PENİSTE YARA NEDEN OLUR?

Peniste yara erkek üreme organında yaşanabilecek en can sıkıcı şeylerdendir. Peniste yaraya sebep olabilecek sorunlar şöyledir:

 1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. Herpes, klamidya, genital siğiller, belsoğukluğu, uçuk, paraziter enfeksiyon gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 2. Balanit (Penis başının iltihap kapması)
 3. Cilt kuruluğu. Cilt kuruluğuna yol açan alerjik bir duruma bağlı olabilir.
 4. Sedef, egzama gibi cilt iltihapları
 5. Frengi (Sifiliz hastalığı)
 6. Fazla mastürbasyon yapma
 7. Tahriş, enfeksiyon veya virüs gibi nedenler
 8. Sık sık cinsel ilişki yaşama
 9. Uyuz hastalığı. Uyuz, penis de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyebilen bulaşıcı bir cilt rahatsızlığıdır. Reçeteli kremler ve losyonlar, uyuz tedavisinin ilk aşamasıdır. Bunlar işe yaramazsa, doktor oral ilaçlar reçete edebilir.
 10. Mantar hastalığı
 11. Genital herpes. Cinsel aktivite sırasında bir kişiden diğerine geçen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.
 12. Molluscum contagiosum. Molluscum contagiosum viral bir cilt enfeksiyonudur.
 13. Penis kanseri (Çok çok nadir görülür)

 1. Şankroid. Şankroid, Haemophilus ducreyi bakterisinin neden olabileceği bakteriyel bir enfeksiyondur, korunmasız cinsel ilişkiden bulaşabilir.
 2. Kıl dönmesi
 3. Liken planus. Liken planus, cildinizde iltihaplanmaya (şişme ve tahrişe) neden olan yaygın bir hastalıktır.
 4. Atopik dermatit veya egzama, kronik bir cilt hastalığıdır. Penis de dahil olmak üzere vücudun pek çok yerinde görülebilir. Peniste egzama döküntüleri, kokulu temizlik ürünleri, çamaşır deterjanları veya giysilerden kaynaklanan sürtünmeden kaynaklanabilir.
 5. Genital siğil. Genital siğiller, insan papilloma virüsünün neden olduğu viral bir cinsel enfeksiyondur.
 6. Riter sendromu
 7. Diyabet ülseri. Diyabet ülserleri tipik olarak ayaklarda görülür. Bununla birlikte, peniste de görülebilir.
 8. Virüse bağlı lezyonlar
 9. İltihabik hastalıklar
 10. Allerjik kontakt dermatiti
 11. Pedikülosis Pubis (Genital Organ Biti)
 12. Peniste prezervatife, penise sürülen sabuna, kayganlaştırıcılara, erken boşalmayı engelleyen kremlere veya bitkisel karışımlara vs alerjik tepki

PENİSTE YARA İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Penis üzerinde çıkan yaralar olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir. Bu durumun sebebi basit olabildiği gibi çok ciddi de olabilir. Dolayısıyla penis yaraları için zaman geçmeden doktora gitmeli ve muayene olmalısınız. Bunun için hastanelerin Cildiye ya da Üroloji bölümlerine gitmelisiniz. Cildiye uzmanları bu durumun teşhisinde daha iyidir.

PENİSTE YARA NASIL GEÇER?

Penisteki yaraların geçmesi için uygulanacak tedavide Cildiye uzmanı penisi muayene eder ve ek olarak hastadan kan ve idrar tahlili isteyebilir. Gerekli tetkikler sonucunda doktor doğru tedaviye karar verecektir. Genellikle penisteki yaranın sebebi enfeksiyon ve cinsel hastalık ise doktor hastaya antibiyotik ilaç ya da antibiyotikli merhem verebilir. Ek olarak sebep mantar ise antifungal denilen yani mantar karşıtı ilaçlar reçete edilecektir. Peniste yara eğer alerjik bir durumdan kaynaklı meydana geldi ise bu durumda doktor alerji ilaçları verir ve bu ilaçlar penisteki yaraların iyileşmesi için etkili olur.

Mavi Kadın
6 Görüş
Samet05 Mayıs 2023 - 00:47
Benim penisimin üstünde altında baya yaralar var ve çok pis kaşınıyor sivilce gibi ama değil geçiyor sonrasında daha fazla çıkıyor ne yapa bilirim
Samet08 Mart 2023 - 14:12
Benim penisimin ucunda 3 yerinde sivilce gibi sertleşip sonra kabuk bagladi neden olur tedavisi nedir acil yardım istiyorum
Canbey04 Mart 2023 - 05:43
Penisimin başından küçük bir yara çıktı kabuk bağla di doktora kontrole gittim endişe edilecek bişey yok sürtünme den olmuştur dedi krem verdi kullandım kremi fakat geçmedi ve gözlemlediğim kadarıyla büyümeye başladı çok korkuyorum endişe etmeye başladım lütfen bana yardımcı olur musunuz ?
Cihat 10 Şubat 2023 - 14:15
Penisimde aşırı bi kaşıntı ve yanma şekilde kaşıntı var birde yara oluşmuş. Cipro ilaç içiyorum birde allerset diye bir ilaç var onu içiyorum biraz rahatlıyorum ama aradan 12 saat geçmeden tekrar başlıyor birde kirem sürüyorum ve bunlar fazda atmıyor. Penisimdeki damarlar da aşırı şekilde kaşıntı oluyor sebebi ne olabilir
İlhan Ekinci 09 Şubat 2023 - 01:59
Penim penisim çok acıyor ama sebepinj öğrenmek istiyorum
Fatih 14 Aralık 2022 - 18:51
Vücutta olan yara
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…