01 Haziran 2020, Pazartesi 04:13

Perde Nasıl Beyazlar Sararan Tülleri Beyazlatma Yöntemleri Formülleri

Perde Nasıl Beyazlar Sararan Tülleri Beyazlatma Yöntemleri Formülleri

Sararan Tülleri Beyazlatma Yöntemleri 

Evin vazgeçilmezleri arasında bulunan perdeler evleri güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Günümüzde birçok modeli bulunan perdelerin en çok kullanılan modeli ise klasik tül perdelerdir. Perdeler sigara dumanı, kalorifer, hava kirliliği ve güneş gibi faktörlerden dolayı kirlenmektedir. Bu yüzden insanlar sürekli olarak perdelerini temizlemekteler. Ancak perdelerin sürekli olarak yıkanması perdeleri yıpratır. Bu da perdelerin ömrünü kısaltır.  En ideali yılda  4 kez yıkamaktır. Bu makalemizde tül perdelerin yıkanması için uygun yöntemlerden bahsedeceğiz.

Evde perde kullanımında yaşanan en sık problem sık kirlemesindir. Evde sigara dumanı,toz ve is perdelerde sararmaya yol açmaktadır. Bu sarılıkları gidermek için kullanılan birçok beyazlatıcı deterjan vardır. Ancak bu deterjanlardan hangisi kullanılırsa kullanılsın sararmalar yeterince geçmemektedir. Bunun için birkaç tane doğal yöntem vardır. Yazımızın devamında bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Tül Perde Beyazlatma Yöntemleri

Toz Şeker

Mutfakların vazgeçilmezleri toz şekeri perde temizliğinde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için öncelikle tül perdelerinizi her zaman yaptığınız şekilde çamaşır makinenize koyun. Perdelerin üzerine tepeleme  2 tatlı kaşığı toz şeker dökün. Burda dikkat edilmesi gereken nokta şekerin deterjan gözüne değil çamaşır üstüne dökülmesidir. Sonrasında makinenizi çalıştırın. Bu yöntem sayesinde tül perdeleriniz çok beyaz ve parlak olacaktır.

Karbonat

Tül perdelerinizdeki sarılığı geçirmek için kullanılan bir diğer yöntem ise karbonattır. Bunjn için tül perdelerinizi her zaman yaptığınız şekilde çamaşır makinenize koyun ve sonrasında deterjan gözüne 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Her zamanki ayarda yıkatın. Isterseniz karbonatı makine yıkaması esnasında da ekleyebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınız zaman perdelerinizin parlaklığını fark edeceksiniz. Eğer evinizde karbonat yoksa kabartma tozu kullanabilirsiniz.

Yumurta Kabuğu

Perdeleri beyazlatmak için kullanılacak yöntemlerden birisi ise yumurta kabuklarıdır. Bunun için bir tülbent içine yumurta kabuklarını kırıp koyun. Sonrasında tülbenti perdelerin olduğu suyun içine bırakın.  Bu suda bekletilen perdeleri makineye atıp yıkayın.

Sirke İle Tül Perde Beyazlatma

Evde doğal temizlik yöntemlerinden birisi sirkedir. Sirkede bulunan leke karşıtı özelliklere ek olarak yoğun dezenfektan özellik tülleri beyazlatmaktadır. Öncelikle deterjan gözüne biraz sirke koyun. Sonrasında tül perdelerinizi her zaman yaptığınız şekilde çamaşır makinenize koyun. Sirke perdeleri beyazlattığı gibi ayni zamanda sentetik kumaşları yumuşatır.

Amonyak

Eğer tül perdelerinizin çok sararmasından şikayetçi iseniz amonyak birebirdir. Bunun için perdelerinizi makinede yıkamadan 1 gece önce deterjanlı suda bekletilen. Gece boyu bu şekilde bekleyen perdelerdeki kirler kolayca geçmektedir. Ertesi sabah bir leğenin içine su koyun ve içine 1 çay bardağı amonyak ekleyip iyice çalkalayın. Sonrasında perdenizi bu amonyaklı su içinde bekletin.  Bu suda bekleyen perdeler beyazlayacaktır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta ise bu suda bekletilen perdeler iyice durulanmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT