2021-11-09 04:43:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:26

Peynirin besin değeri ve sağlık için 8 faydası

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan peynir hem lezzetli hem de bir o kadar sağlıklı bir besindir.

Peynirin besin değeri ve sağlık için 8 faydası

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan peynir, büyük küçük herkesin damak tadına hitap eder. Sütten elde edilen peynir birçok farklı çeşidiyle sofralarımıza renk katar. İstisnasız her yaş grubunun severek tükettiği peynirin sağlığa da pek çok faydası vardır. Vitamin ve mineral yönünden zengin olup, vücudun kalsiyum ihtiyacının birçoğunu karşılamaktadır.

Peynirin Besin Değeri Nedir?

100 gram beyaz peynir 309 kalori içermektedir. Buna göre 30 gram yani 1 dilim beyaz peynirde ise 92 kalori bulunur.

Peynirin Sağlığa Muhteşem Faydaları

Zengin besin içeriğine sahip olan peynir, sağlık yönünden kişiye birçok fayda sağlar. Bilhassa doğal yapım olan peynirler vitamin ve mineral değeri bakımından oldukça yüksektir. Peynirin vücuda ne gibi olumlu etkileri var diyorsanız kısaca şu şekilde sıralayalım;

Sindirimi Kolaylaştırır

Beyaz peynir, bağırsak sağlığını koruyarak sindirimi kolaylaştırır. İshal ve kabızlık sorunları ile mücadele eder.

Kalsiyum İhtiyacını Karşılar

Tam bir kalsiyum deposu olan beyaz peynir, kişinin günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

Enerji Verir

Zengin besin değerine sahip olan peynir, sabah kahvaltılarında tüketildiğinde kişiye bol enerji verir. İçerdiği bol vitamin ve mineral sayesinde kişideki yorgunluğun yerini enerjiye bırakır.

Tam Bir Protein Deposudur

Vücudun sağlıklı işleyebilmesi için proteine ihtiyaç vardır. Kişi bu ihtiyacını peynir ile karşılayabilir. Tam bir protein deposu olan peynir, vücuttaki kas oranının artmasını sağlar.

Folik Asit İhtiyacını Karşılar

Beyaz peynir, folik asit içeriği bakımından da zengin besin grubunda yer alır. Kişi günlük folik asit ihtiyacının bir kısmını peynirden alabilir.

Bağışıklık Sistemini Korur

Beyaz peynir içerisinde; A, B, C, ve D vitaminleri bulundurur. İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini korur ve kişiyi hastalıklara karşı muhafaza eder.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Beyaz peynir kötü kolesterolü düşürüp kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.

Zihni Kuvvetlendirir

Beyaz peynirin bir diğer faydası ise, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmasıdır. Beyaz peynir, hafızayı güçlendirerek unutkanlık probleminin önüne geçer.

Peynirin Sağlığa Olan Zararları

  • Bazı kimselerin süt ürünlerine karşı alerjisi olabilir. Peynir de süt ürünlerinden biri olduğu için, alerjisi olanların peynir tüketiminde dikkat etmeleri gerekir.
  • Süt ürünlerinin içerisinde laktoz bulunur. Laktozlu ürünler ise kişide şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle bazı kimselerde peynir tükettikten sonra mide şişliği görülebilir.

  • Her peynir çeşidi birbirinden farklıdır. Yağlı ve tuzlu peynirler kişinin kilo almasına yol açar. Bu nedenle kilo kontrolüne dikkat edenlerin aşırı yağlı ve tuzlu peynir tüketiminden kaçınmaları gerekir.
  • Tuzlu peynir tüketmenin bir diğer yan etkisi ise kişide kalp-damar rahatsılığı gibi birçok hastalığa neden olmasıdır. Bu nedenle her besinde olduğu gibi peyniri de makul ölçüde tüketmeli ve aşırı tüketimden uzak durulmalıdır.

Mavi Kadın