24 Eylül 2020, Perşembe 22:14

pH Ne Demek Cilt İdrar pH Değeri İdeal Kaç Olmalı?

pH Ne Demek Cilt İdrar pH Değeri İdeal Kaç Olmalı?

pH Değeri Ne Demektir?

pH potansiyel hidrojen demektir, vücudumuzdaki hidrojen iyonlarının seviyesini tespit etmek için için kullanılan değere pH değeri denir. Vücudumuzun İdeal pH değeri 5.5 ile 7.45 arasındadır. Sağlıklı bir vücut için uygun ve dengede bir pH değeri son derece önemlidir. Cildimizin pH değerini tespit etmek için eczanelerde satılan bantları alıp ölçebiliriz.

pH Değeri Ne Demektir?

Bir maddenin alkali veya asit değeri, pH ölçüsüyle ifade edilir. Yani pH, sıvıda bulunan hidrojen (H+) iyon miktarını ifade eder. pH oranları 0-14 arasında değişmektedir. pH cetveli maddelerin asit ve alkali derecesi hakkında bilgi vermektedir. 0 pH seviyesi, asit değerinin çok yüksek olduğunu gösterir. 14 pH derecesi aşırı alkali anlamına gelir. pH derecesi 7 ise maddenin alkali veya asit değil, nötr olduğu anlaşılır.

Cildin İdeal pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Cildimizin ideal pH seviyesi 4-6 arasında farklılık göstermektedir. Cildin normal pH seviyesi 5.5 olsa da koltuk altı, kasık bölgesi, parmak araları ve vücudun diğer kapalı bölgelerinde nem oranı daha fazla olduğundan bu bölgeler daha yüksek yani daha alkali pH değerine sahiptir. Kullanacağımız kremlerin, vücut ürünlerinin pH değeri cildimizle uyumlu olmalıdır. Böylelikle cildimizin ideal pH dengesini korumamız mümkün olur. Mesela kolonya 2.5 pH değerine sahiptir. Bu yüzden cildimizde aşırı kuruluğa ve sertliğe neden olabilir. Normal sabunların pH değeri ise 8-12 arasında değişmektedir. Bu sabunlar derimizin yağ ve nem oranını etkileyerek maalesef cildimizin pH dengesine zarar verebilmektedir.

Cildin pH Dengesi Neden Bozulur Nasıl Belirti Verir?

Çeşitli faktörler cildimizin pH dengesini olumsuz etkilemektedir. Hava kirliliği ve mevsim geçişleri buna örnektir. Ancak yakın zamanda yapılan araştırmalara göre cildin pH dengesini bozan en önemli faktör kozmetik ve temizlik ürünleridir.

Derimizin pH dengesi bozulduğunda sivilce, hassasiyet, enfeksiyon, bölgesel kızarıklıklar, alerjik reaksiyon ve kuruluk meydana gelebilir. Bunlar cildimizde bir şeylerin ters gittiğini gösterir ve cilt bakımımıza her zamankinden daha çok özen göstermemizi gerektirir.

Cildin pH dengesi ideal seviyede olmazsa koruyuculuk işlevini tam olarak yerine getiremez. Cildimizdeki kolajen proteini daha kolay parçalanır, cildimiz elastikiyetini kaybetmeye başlar ve kırışıklıklar oluşur. İlerleyen süreçte ne yazık ki sarkma problemleri baş gösterir. Cildin pH seviyesine uygun bakım ürünleri kullanmak bunu engelleyecektir. Böylelikle cilt sağlığını kaybetmeyecek ve daima bakımlı görünecektir.

İdrar pH Değeri Kaç Olmalıdır?

İdrarın normal pH değeri 7.0 ile 7.5 aralığındadır. Bu rakamın 7.0’ın altında olması idrarın asidik olduğunu gösterir. Ne kadar yükselirse idrar o kadar alkali (bazik) demektir. Beslenme programımız %70-80 oranında sebze ve yeşillikten, %20-30 oranında da karbonhidrat ve proteinden oluşuyorsa idrarımız alkali hale gelir. Bu, ideal beslenme şeklidir. Eğer beslenme tarzımız bu şekildeyse İdrarımızın pH seviyesi 7.0-7.5 arasında olur. Yani normaldir. İdrar pH oranınızı hastanede ölçtürebilirsiniz ancak dilerseniz eczaneden bir idrar pH kiti alarak da bunu tespit edebilirsiniz.

Satın Aldığımız Suyun pH Değeri Kaç Olmalıdır?

Dr. Ayça Kaya bu konuda şu bilgileri vermektedir; “Piyasadaki suların pH değeri 7,2’den başlar ve 8,5’a kadar çıkar. Suyun alkali hale gelmesi için damla ve karbonat gibi ürünler kullanmak gerekmez.”

Alkali Su Markaları Ve Piyasadaki Suların Ph Değerleri Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT