2022-04-15 18:17:56 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:33

Pilavın yanına ne gider? Pilavın yanına en çok yakışan yemekler, çorbalar, tatlılar…

Pilav Türk mutfağının ana menüde yer alan yemeklerindendir. Et yemekleri ve tavuk yemekleri ile çok yakışır. Aslında pilavın yanına gitmeyen yemek yok gibidir. Kuru fasulye, nohut yemeği, kuru köfte-patates kızartması, orman kebabı… Pilavın yanına ne yapsanız yakışır. İşte pilavın yanında yenilebilecek yemek, çorba, salata ve tatlı önerileri:

Pilavın yanına ne gider? Pilavın yanına en çok yakışan yemekler, çorbalar, tatlılar…

Pirinç pilavı yaptığınız menüde yanına yapacağınız diğer yemekler ile güzel sofralar kurabilirsiniz. Pilavın yanına başlıca et yemekleri, sulu yemekler ve sebze yemekleri, kızartmalar yakışmaktadır. Siz de pirinç pilavı yanına ne yapacağınız konusunda fikir arıyorsanız, işte size güzel tavsiyeler...

PİLAVIN YANINA NE YAKIŞIR?

 1. Et yemeği
 2. Tavuk yemeği
 3. Kuru fasulye
 4. Cacık
 5. Kuru köfte, patates kızartması
 6. Kola
 7. Yoğurt
 8. Etli nohut yemeği
 9. Kebap çeşitleri

 1. Ayran
 2. Barbunya yemeği
 3. Domates çorbası
 4. Hamsi (Hamsi pilavı)
 5. Orman kebabı
 6. Et sote
 7. Döner

 1. Mercimek çorba
 2. Karnabahar yemeği
 3. Patates yemeği
 4. Bezelye yemeği
 5. Türlü yemeği
 6. Mevsim salatası

 1. Közde patlıcan salatası
 2. Kazandibi
 3. Puding
 4. Profiterol
 5. Piliç ızgara
 6. Tavuklu salata
 7. Ezo gelin çorba
 8. Şekerpare
 9. Tavuklu patates
 10. Taze fasulye
 11. Sulu köfte
 12. Sebze kızartması
 13. Etli bamya
 14. Sebzeli güveç
 15. Rus salata
 16. Revani
 17. Tulumba
 18. Komposto
 19. Patlıcan oturtma
 20. Zeytinyağlı sebze yemekleri

 1. Ekmek kadayıfı
 2. Fıstıklı baklava
 3. Tavuk sote
 4. Saç kavurma
 5. Güveç yemekleri
 6. Etli patates yemeği

PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ

Malzemeler

 1. 1 su bardağı pirinç
 2. 1. 5 su bardağı su
 3. 3-4 kaşık arpa şehriye veya tel şehriye
 4. Tuz
 5. Yağ

Yapılışı

İlk olarak uygun bir kabın içinde pirinci suda 15 dakika kadar bekletelim. Diğer yandan, bir tencerenin içinde şehriyeleri yağda kavurun. Şehriyeler pembeleştiğinde içine suyunu süzdüğünüz pirinci ekleyin. Pirinci 5 dakika kavurduktan sonra içine tuz ve 1,5 bardak sıcak su ekleyin. Pirinç suyunu çekip göz göz olduğunda ocağına altını kısın. Kısık ateşte pişen pirinci ocaktan alıp üzerine bir havlu kağıt serin ve kapağını kapatıp 15 dakika bekletip dinlendirin.

TANE TANE PİLAV YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Pilav tavuklu, nohutlu, şehriyeli ve daha birçok farklı çeşidiyle yapılan lezzetli yemeklerin başında gelmektedir. Pilav en çok nohut ve kuru fasulye yemeğiyle yakıştırılsa da her türlü yemekle iyi gider. Pirinç pilavını kıvamında yapmak tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. İşte tane tane ve lezzetli pirinç pilavı yapmak için değerli püf noktaları şunlardır:

 1. Pilav için en iyi pirinç çeşidi baldo pirincidir. Baldo pirinç sayesinde tane tane lezzetli pilav yapabilirsiniz.
 2. Pilav yaparken önemli bir diğer husus ise yağ seçimidir. Lezzetli pilav için mutlaka tereyağ kullanmalısınız. Bu eğer masraflı geliyorsa ama tereyağının lezzetinden de vazgeçemiyorsanız, pirinci kavurduğunuz aşamada sıvı yağ kullanabilir, suyunu eklerken bir miktar tereyağ kullanabilirsiniz. Yahut pilavı yaparken yalnızca ayçiçek yağı veya zeytinyağı da kullanabilirsiniz ancak tereyağı pilavı daha lezzetli yapacaktır.
 3. Pilavı yapmadan önce pirinci güzel şekilde yıkamanız da pilavın tane tane olması için şarttır. Bunun sebebi yıkama ile pirinçte bulunan nişastanın akıp gitmesidir ve bu sayede pilavın kıvamı çok daha başarılı olmaktadır. Dolayısıyla, ilk etapta pirinci derin uygun bir kapta bol su ile birkaç sefer yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra ise pirinçleri güzelce durulamalısınız.
 4. Pilavın tane tane olması için kavurma aşaması da çok önemlidir. Kavururken pirinçlerin kırılmaması için metal kaşık değil tahta pilav kaşığı kullanmalısınız.
 5. Lezzetli pilav için son ipucumuz ise pirinçleri kavururken içine 4-5 damla limon damlatmanızdır. Bu yöntem sayesinde pirinçler sararmaz ve beyaz rengini korur.

Tane tane lezzetli mi lezzetli pilav yapmak için pilav ölçüsü ne olmalıdır? Tıklayınız

Mavi Kadın