03 Temmuz 2020, Cuma 18:40

Pire Isırması Nasıl Olur Anlaşılır Belirtileri Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Pire Isırması Nasıl Olur Anlaşılır Belirtileri Kaşıntısına Ne İyi Gelir

Pireler insan veya hayvan kanıyla beslenen parazitik canlılardır. Pire ısırması ciltte kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi belirtilere neden olur. Bu makalemizde pire ısırması durumunda ne yapmalı? Konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Pire ısırığının görselini makale sonundaki resimde görebilirsiniz

Soğuk Kompress

Soğuk kompress yapmak pire ısırığı sonucu yaşanan kaşıntı ve acıyı azalatmaya yardımcıdır. Bu yöntem insanlar da kullanıldığı gibi hayvanlarda da kullanılabilir. Soğuk hissi sinirleri etkileyerek kaşıntı ve şişliği azaltır.

 1. Pire ısırığı çevresini ılık sabunlu su ile temizleyin.
 2. Bir havlu içine birkaç buz küpü sarın.
 3. Bu havluyu pire ısırığı olan yere tutun.
 4. Günde birkaç kez bu uygulamayı 10 ila 15 dakika tekrarlayın.

Karbonat

Hem insan ve hayvanlarda pire ısırığı için bir diğer tedavi yöntemi karbonattır. Doğasında bulunan doğal asit nötrleyici özelliği sayesinde kaşıntıyı azaltır. Bunun yanısıra, şişlik, iltihap ve enfeksiyonu giderir

1 tatlı kaşığı karbonatı biraz su içine katıp ince bir macun haline geldiğinde pire ısırığı üzerine sürün. 5 ila 10 dakika bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın. Günlük olarak 1 veya 2 kez bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Limon

Hem insan ve hem de hayvanlarda pire ısırığı için bir diğer etkili ve doğal tedavi yöntemi limondur.Evcil hayvanlarınızı ve evinize gelen pire kontrolünde bile yardımcı olabilir. Bu doğal astrenjan, pire ısırıklarının neden olduğu döküntüleri kurutmaya yardımcı olur ve kaşıntıyı karşı korur. Aynı zamanda kızarıklık ve şişlikleri azaltır, ayrıca enfeksiyonu önler.

 1. Biraz limon suyunu pamuğa damlatın ve pire ısırığının olduğu bölgeye sürün.
 2. Kurumaya bırakın ve ardından durulayın.
 3. Bu yöntemi birkaç kez uygulayabilirsiniz.
 4. Bu yöntem hayvanlarda da kullanılabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, pire ısırığı tedavisinde etkili bir diğer yöntemi vardır. Bu yöntem hem insanlarda hem de hayvanlarda kullanılır. İltihabı azaltır ve etkilenen bölgede kaşıntıyı giderir. İçinde bulunan asedik asit özellikleri enfeksiyonu önler.

Biraz pamuğa elma sirkesi damlatın ve ısırık olduğu bölgede bekletin. 5 dakika beklettikten sonra pamuğu kaldırın. Acı geçene kadar günde birkaç kez bu etkili ilaçları deneyin. Bu yöntem cildinizde tahrişe neden olursa, elma sirkesi sirkesini su ile karıştırmayı deneyin.

Yeşil Çay

Yeşil çay, ciltte pire ısırması olduğunda etkili olan bir diğer doğal yöntemdir. Cildi yatıştırır, kaşıntıyı ve şişliği azaltır ve içinde bulunan tahriş karşıtı ve iltihap sökücü özellikleri ile iyileşmeyi hızlandırır.

 1. Bir bardak yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın. Bu çayı pire ısırığını yıkamak için kullanın. Gerekirse bu uygulamayı tekrarlayın.
 2. Alternatif olarak, ısırık üzerine direkt olarak yeşil çay poşetini yertleştirebilirsiniz. Bu çay poşetlerini kullanmadan önce 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin. Gerekirse tekrar uygulayın.
 3. Yeşil çay dışında, siyah çay, papatya çayı, lavanta çayı ve karakafes çayını da pire ısırığı için kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera jeli hem insan hem de hayvanlar da cilt için iyileştiricidir. İçinde bulunan antiseptik gibi aktif bileşenlerin yanı sıra iltihap sökücü özellikler pire ısırığının sebep olduğu şişlik ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırır.

 1. Aloe vera yapraklarından jelini çıkarın.
 2. Bunu pire ısırığının olduğu bölgeye sürün.
 3. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 4. Günlük olarak 2 veya 3 kez bu yöntemi uygulayın.
 5. Kalan jeli buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, pire ısırığı tedavi için çok yararlı olabilir.

Yulaf, cillteki toksinlerin atılmasını sağlar, tahrişi azaltır ve pirenin sebep olduğu iltihabı iyileştirir. Hayvanlarda da kullanılabilir.

Isırık üzerinde bekletmek için, eşit oranda yulaf ve yağsız yoğurda biraz bal ekleyerek macun kıvamına getirin. Bunu etkilenen bölgede 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Etkisini görene kadar bu yöntemi günlük olarak uygulayın.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu, pire ısırığı dahil birçok cilt şikayeti için oldukça faydalıdır. İngiliz tuzu banyosu pire ısırığı sonucu oluşan iltihabı azaltmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcıdır.

Eğer pire ısırmışsa, ılık duş suyunuz içine 1 bardak ingiliz tuzu ekleyin. Bu suda 15 dakika bekleyin. Bu yöntemi haftada 1 veya 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT