Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-05-12 16:03:03 | Son Güncelleme : 2023-09-14 16:41:49

Plansız gebelikleri önlemenin yolu ertesi gün hapının fiyatı ne kadar? Hapın etkileri ne zaman görülür?

Google News

Plansız gebelikleri önlemek için acil doğum kontrol yöntemleri arıyorsanız, arama motorunda konuyu araştırdığınızda ertesi gün hapı çıkacaktır. Haliyle ertesi gün hapı fiyatı da merak konusu. Sizin için konuyu araştırdık.

Plansız gebelikleri önlemenin yolu ertesi gün hapının fiyatı ne kadar? Hapın etkileri ne zaman görülür?

Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık'ın verdiği bilgilere göre; Progesteron ve östrojen hormonlarını birlikte içeren haplara göre daha güvenilir olan progesteron içerikli ertesi gün hapını kullanırken doz aşımı yapmamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Yanlış ya da aşırı kullanımda kadınlarda birtakım sağlık sorunlarına neden olabilen hapın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığı da unutulmamalıdır.

Plansız bir şekilde anne baba olmak istemeyenlerin imdadına yetişen, gebeliklerin gerçekleşmesini en başında önleyen doğum kontrol hapı fiyatı hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Hızlı ve etkili bir korunma yöntemi olan ertesi gün hapı ne kadar etkili ne zaman kullanılmalı? Gelin, konuyla ilgili detaylara geçelim.

 

ERTESİ GÜN HAPI NE ZAMAN ALINMALI?

Eşinizle bebek sahibi olmayı planlamıyorsanız, riskli durumları önlemek istiyorsanız ‘ertesi gün hapı ne kadar etkili?’ diye merak ediyor olabilirsiniz. Biz de konuyla ilgili detayları size aktaralım. Ne zaman kullandığınızda etkileri nasıl olur bilirseniz bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Acil korunma yöntemleri arasında yer alan ertesi gün hapı, gebeliği planlamadığınızda kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Korunma kazaları sonrası veya istenmeyen gebeliklerin oluşmaması için kullanılan bu tıbbi ürün, ilk 12-24 saat içerisinde kullanılırsa yüzde 90 ila 98 oranında gebeliği önler.

Eğer doğum kontrol hapı kullanımını ilk 48 saat içinde gerçekleştirirseniz, etkisi yüzde 75 civarında olacaktır. Ancak bu durumda riskler daha fazla olacağından ertesi gün hapı kullanımı bir an önce tercih edilmelidir. Böylece gebeliği önleme olasılığı artar.

ERTESİ GÜN HAPI İŞE YARIYOR MU?

Ertesi gün hapı nedir, ne değildir biliyor olabilirsiniz; ancak yine de uyaralım. Her ne kadar gebeliği önlemede oranlar yüzde 90’lara çıksa da tamamen koruduğunu düşünmemeniz gerekir. Sonuç olarak yüzde 100 bir etkiden bahsedemeyiz. Her zaman yüzde 1’lik bir risk söz konusu. Bu yüzden ertesi gün hapı kullanımına güvenmemeniz, daha garantili korunma yöntemlerini bir arada kullanmanız tavsiye edilir.

Bunun yanında ertesi gün hapı alındığında zaten yumurtlama gerçekleşmiş olur. Sonuç itibariyle bu bir korunma metodu olarak kabul edilmez ve sürekli kullanılmaz. Kullanım sıklığının az olması da ertesi gün hapı fiyatı yüksekliğini tolere eden bir koşul diyebiliriz.

Oral yolla alınan bu ilaç, yumurtanın sperm ile karşılaşmasını önlemek üzere geliştiriliyor. Böylece gebelik oluşması için gereken ortam oluşmaz. Yukarıda da değindiğimiz gibi ertesi gün hapı acil korunma yöntemleri arasında sayılan bir yoldur. Sonuçlarının başarılı olması sebebiyle bu listede yer alıyor. Şayet korunmasız ilişki sonrası belirtilen sürelerde alırsanız işe yarar, yani plansız gebeliğe karşı korur. Fakat ilacı ne kadar geç alırsanız etkisi o kadar düşer. Dolayısıyla işe yarayıp yaramayacağı alındığı saatle doğrudan ilişkilidir. Ertesi gün hapı ne kadar etkili diye soranlara bu cevabı verebiliriz.

Ertesi gün hapı aldıktan sonra şayet herhangi bir nedenden dolayı istifra ettiyseniz işe yaramayabilir. Dolayısıyla etkinliğini devam ettirmek için aynı oranda yeniden almanız gerekir.

Peki, ertesi gün hapı zararları var mı? Tabii ki fazla kullanımda yumurtalıklarınıza zarar verebilme riski taşıyor, ancak bilinen daha ciddi bir zararı da yok. Yine de kullanım öncesi doktorunuza danışmanız önemli. Yan etkilerini bilmek, bu konuda yeterli fikir verecektir. Ertesi gün hapı yan etkileri bir hayli can sıkıcı olabilir.

ERTESİ GÜN HAPI YAN ETKİLERİ NELER?

Gebeliğin plansız olarak gerçekleşmesini önlemek için kullanabileceğiniz ertesi gün hapı yan etkileri şu şekilde:

İlacı aldıktan sonra göğüs hassasiyeti, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler birkaç gün sürebilir. Hatta yorgunluk, halsizlik, ara kanamalar, baş dönmesi, baş ağrısı ve adet düzenliği bile yaşayabilirsiniz. Bu yan etkileri yaşamamanız adına ayda bir kereden fazla ertesi gün hapı kullanmamanız önerilir.

Medicana.com.tr’deki bir makaleye göre; ertesi gün hapının içeriğindeki maddeler, alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bunun dışında ertesi gün hapının kullanıldığında farklı bir ilaç kullanılıyor ise, ertesi gün hapı ve kullanılan diğer ilaç etkileşime girebilir. Bu da bazı yan etkilerin daha yoğun görülmesine neden olabilir.

Öyleyse ertesi gün hapı fiyatı hakkında detayları öğrenmeniz gerekiyor ki hazırlıksız olmayın.

ERTESİ GÜN HAPI FİYATI 2023 YILINDA NE KADAR?

Ertesi gün hapı fiyatı genelde diğer korunma ilaçlarına göre yüksek kabul edilir. Farklı markaların ürettiği hap fiyatı 210 ila 350 TL arasında değişiyor. Bu fiyat ambalajında bulunan tek bir hap içindir, çünkü tekli paketler halinde satılır. Ancak gebeliği önlemede son çare olarak görüldüğü zamanlarda alınması zaruri olarak kabul edilir. Haliyle fiyata pek bakılmaz ve satın alınır. Ama fiyatı bilmeniz, fikir sahibi olmanız açısından yine de önemli.

Bunun yanında bazı kişilerde şu yanılgı vardır. Hapı aldığı zaman sürecinde korunmasız olarak cinsel ilişkiye girebileceğini düşünür. Oysa hapın alındığı gün ve haftalarda korunmasız ilişkiye girildiği an hamile kalma riski her zaman vardır. Yani korumaz.

Özetle gebeliği yüksek oranda önlemeyi başaran ertesi gün hapı fiyatı ve etkinliği yüksek bir korunma yöntemi. Ancak östrojen ve progesteron hormonlarıyla birlikte işlev görenlere göre daha güvenli.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kaynak : Mavi Kadın, medicana.com
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.