26 Ekim 2020, Pazartesi 03:32

Plasentanın Önde Olmasının Belirtileri Riskleri Zararları

Plasentanın Önde Olmasının Belirtileri Riskleri Zararları

Plasenta; anne karnındaki bebeğin beslenmesinden, oksijen almasından ve buna benzer yaşamsal ihtiyaçlarından sorumlu olan bir organdır. Plasenta sayesinde bebek, besin ve oksijen gereksinimini annesinin vücudundan karşılayabilir. Kısaca plasenta, bebek ile anne arasında aracılık eder. Toplumda 'bebeğin eşi' diye bilinir. Bebeğin eşinin önde olması hamilelikte sıklıkla meydana gelen durumlardan biridir. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke p'lasentanın önde olup olmadığı nasıl anlaşılır?' sorusuna; 'Bu durum hamileliğin 12. haftasında ve 16. haftasında yapılan ultrason ile tespit edilir.' şeklinde cevap vermiştir.

Plasenta (Bebeğin Eşinin) Önde Olması Ne Zaman Düzelir?

Plasenta önde olabilir ve plasenta 28 haftaya kadar yer değiştirebilir. Plasenta yani bebeğin eşi önde ise gebelik ayının ilerlemesiyle yukarı yönlü yer değiştirebilir. Eğer bir değişiklik yoksa plasentanın durumu değerlendirilir, normal veya sezaryen doğuma karar verilir.

Plasentanın yeri, hamilelikte yapılan ultrason ile kolayca belirlenebilir. Rahim duvarında farklı bölgelere yerleşen plasenta; ilk haftalarda rahim ağzının yakınındadır. 28  haftalık gebelikte plasentanın konumu yeniden değerlendirilmelidir.

Plasenta (Bebeğin Eşinin) Önde Olması Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin başlangıcında plasenta aşağıda olur, bu yaygın bir durumdur. İlerleyen haftalarda rahim büyür ve plasenta yukarı çıkar.

Hafif pembe renkte kanamalar, plasentanın önde olduğunu gösteren bir belirtidir. Fakat bu kanamalar bir süre sonra artarak daha ciddi boyuta ulaşabilir. Kanama sırasında rahim kasılmaları meydana gelmez. Bu yüzden anne adayı hiçbir ağrı ve sancı duymaz.

Plasenta (Bebeğin Eşinin) Önde Olması Neden Olur?

Sağlıklı bir gebelikte plasentanın rahimde, yani rahmin tepe noktasında yer alan fundusta bulunması beklenir. Fakat plasenta rahim ağzına yerleşmiş ise yani doğum yolu üzerindeyse buna plasenta previa (plasentanın önde olması) denir. Her 300 gebeden biri bu durumu yaşamaktadır.Plasentanın önde olmasının nedenleri şunlar olabilir;

 1. Gebelikte sigara kullanımı
 2. İleri yaşta hamile kalma
 3. İkiz, üçüz gibi çoğul gebelikler
 4. Fazla doğum yapan kadınlarda buna daha sık rastlanır.
 5. İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde plasenta previa görülme olasılığı daha yüksektir.
 6. Sezaryen doğumun ardından sonraki doğumda plasenta previa meydana gelebilmektedir.
 7. Önceki gebeliklerde böyle bir durum oluştuysa tekrarlanma ihtimali mevcuttur.
 8. Daha önce plasenta previa durumunu yaşamış olmak
 9. Yüksek rakımlı bölgede yaşıyor olmak
 10. Daha önce kürtaj yaptırmış olmak
 11. Daha önce sezaryen yaptırmış olmak
 12. Daha önce rahim ameliyatı geçirilmiş olması

Plasenta (Bebeğin Eşinin) Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte rutin kontrolleri yaptırmak çok önemlidir. Plasenta previa olduğu tespit edilirse kanamalar hususunda çok dikkatli olmak gerekir. Doktorun talimatları aynen uygulanmalı ve söylenenlerin dışına çıkılmamalıdır. Tedavi süresi bebeğin kaç haftalık olduğuna göre değişebilmektedir. Anne adayının kanaması yoksa veya az kanaması oluyorsa durumu takip edilir. Normal doğum zamanı gelene kadar periyodik olarak muayene edilir.

Fakat kanaması olanlarda gebelik haftasına göre bir tedavi uygulanmaktadır. Kanamalar yoğunsa anne adayının hastaneye yatırılması gerekmektedir. Böylece anne adayının durumu daha sıkı bir şekilde izlenecek ve anne adayı hastanede gerektiği gibi istirahat edebilecektir. Kanama çok fazlaysa ve durdurulamıyorsa gebeliğin kaçıncı ayında olduğuna bakılmadan hemen sezaryen doğuma alınır. Doktor bu süreci çok iyi bir şekilde koordine etmelidir. Gebelikte meydana gelen küçük bir problem bile erken teşhis ve tedavi edilmelidir. Zira ne anne adayının ne de ve bebeğin hayatı en ufak bir ihmale gelmez.

Plasenta (Bebeğin Eşinin) Önde Olması Tehlikeli midir?

Plasenta öne geldiyse yani rahim ağzına yerleştiyse bu durum annenin ve bebeğin ölümüne dahi yol açabilir. Plasentanın önde olması iki büyük sorun meydana getirir: Bunlardan ilki, aşırı kanamaya sebep olmasıdır.İkincisi erken doğuma yol açabilir. Her iki risk de hayati tehlike ile sonuçlanabilir.

Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir Görevleri Ayrılma Belirtileri Resmi Tıklayınız

Plasenta Previa Nedir Belirtileri Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT