21 Ekim 2021, Perşembe 22:02

Plevral Efüzyon İçin 5 Farklı Etkili Bitkisel Tedavi Yöntemi

Plevral Efüzyon İçin 5 Farklı Etkili Bitkisel Tedavi Yöntemi

Plevralefüzyon akciğerde su toplanması, akciğer zarları arasında su birikmesi demektir. Plevralefüzyon konjestif kalp yetmezliği, enfeksiyon, böbrek yetmezliği, travma veya kanser gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Plevral Efüzyon Nedir?

Akciğerde su toplanması olarak da adlandırılan plevralefüzyon, akciğerleriniz ile göğüs boşluğu arasındaki boşlukta aşırı sıvı birikmesine denir .

Plevral Efüzyon Belirtileri Nelerdir?

 1. Nefes darlığı
 2. Göğüs ağrısı, özellikle derin nefes alırken
 3. Ateş
 4. Öksürük
 5. Göğüste ağırlık veya sıkışma hissi.
 6. Düz yatamama.
 7. Egzersiz yapamama.
 8. Dispne (nefes darlığı veya zor, zahmetli nefes alma)
 9. Ortopne (kişi dik oturmadıkça veya dik durmadıkça rahat nefes alamama )
 10. Genel olarak kendini iyi hissetmeme
 11. Kuru öksürük
 12. Derin nefes almada zorluk
 13. Kalıcı hıçkırıklar
 14. Yüksek ateş
 15. Uzanırken nefes almada zorluk

Plevral Efüzyon Neden Olur?

Akciğerleri dışını ve göğüs duvarının içini saran ince zara plevra denilmektedir. Bu zarda oluşabilecek tahriş, iltihap ve enfeksiyon durumunda normalden daha fazla sıvı salgılamaya başlar. Bu zar arasındaki fazla sıvı ise akciğerin dışında göğüs boşluğunda birikir ve bu durum tıpta plevral efüzyon olarak adlandırılır.

 1. Konjestif kalp yetmezliği (genel olarak en yaygın neden budur)
 2. Siroz hastalığı
 3. Karaciğer fonksiyonun kötü olması
 4. Kan pıhtısının neden olduğu ve akciğer arterlerinde tıkanıklık olan pulmoneremboli
 5. Açık kalp ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar
 6. Zatürre hastalığı
 7. Şiddetli böbrek hastalığı
 8. Pankreatit
 9. Tüberküloz veya pnömoni gibi enfeksiyonlar
 10. Lupus ve romatoidartrit gibi bağışıklık sistemi hastalıkları
 11. Erkeklerde akciğer kanseri ve kadınlarda meme kanseri
 12. Akciğerleri veya plevrayı etkileyen veya yayılan herhangi bir kanser türü

Plevral Efüzyon Nasıl Teşhis Edilir?

Plevralefüzyonu teşhis etmek için şu testler yapılır:

 1. Göğüs röntgeni
 2. Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması
 3. Göğüs ultrasonu
 4. Torasentez ( biyopsiyi veya sıvı örneğini çıkarmak için kaburgalar arasına bir iğne sokulması )
 5. Plevral sıvı analizi (plevra boşluğundan alınan sıvının incelenmesi)

Plevral Efüzyon Nasıl Tedavi Edilir?

Plevralefüzyonun tedavisi bu durum nedenine göre değişir. Genellikle aşağıdaki tedaviler uygulanır;

Sıvının Boşaltılması

Plevral efüzyon durumunda uygulanan en yaygın tedavi yöntemi göğüs boşluğuna bir iğne ya da göğse küçük bir tüp sokmak suretiyle oradaki fazla sıvının boşaltılmasıdır. Bu yöntem öncesinde hastaya lokal anestezi verilir ve işlem esnasında herhangi bir acı hissedilmez. Ancak işlem sonrasında işlem uygulanan bölgede hafif ağrı veya sızı hissedilebilir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için hastaya doktor tarafından uygun bir ağrı kesici yazılabilir. Ek olarak eğer sıvı birikmesi tekrar görülürse bu tedavi birkaç kez daha uygulanabilir.

Ameliyat

Sıvının boşaltılmasının mümkün olmadığı durumlarda hastaya ameliyat yapılması gerekebilir. Bugün için doktor hastanın göğüs boşluğuna bir şant ya da küçük bir tüp yerleştirir. Bu sayede plevrada göğüste biriken sıvının karna geçmesi sağlanır ve bu şekilde sıvı vücuttan daha basit şekilde atılır. Plevral efüzyon durumunda ameliyatın uygulanması için diğer tüm tedavi yöntemlerinin fayda vermemesi gerekir. Daha ciddi vakalar için plörektomi ameliyatı ile plevral astarın bir kısmının alınması da gerekebilir.

Plevral Efüzyon İçin Doğal Çözümler

Bal

Plevral efüzyon için etkili besinlerden biri baldır. HipokratKülliyesi8'de balın antik zamanlardan beri plevral efüzyon tedavisi için kullanıldığından bahsedilmektedir. Balın boğaz ağrısı ve öksürük dindirmede etkisi büyüktür.

Zerdeçallı Süt

Zerdeçalın yapısında iltihap sökücü ve bakteri karşıtı özellikler bulunur. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda zerdeçalın akciğerlerde enfeksiyon oluşumuna sebep olan bakterileri yok etmede çok etkili olduğu ispatlanmıştır.

Zencefil

Zencefil sağlık için çok faydalı bir sebzedir ve içeriğindeki iltihap sökücü özellikler sayesinde plevral efüzyonun tedavisinde çok faydalıdır. Bunun için bir cezveye 1 bardak suya biraz zencefil doğrayıp 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra suyunu süzün ve zencefil çağınız hazır. Maksimum fayda için bu çayı günde en az 2 ya da 3 kez içmelisiniz.

Kimyon Çayı

Kimyon tohumları iltihap sökücü etkisi büyük olan carvone isimli bileşikler açısından çok zengindir. Bu sebeple plevral efüzyonun sebep olduğu şikayetleri dindirmek için geleneksel olarak kimyona başvurulmaktadır. Bunun için 1 bardak sıcak suya yarım tatlı kaşığı kuru kimyon tohumu koyup birkaç dakika kaynatın. Işte kimyon çayınız hazır. Bu çayı plevral efüzyon belirtileri sürerken her gün günde 2-3 defa tüketin.

Sarımsak

Sağlığa birçok faydasıyla bilinen az miktarda sarımsağı düzenli olarak tüketmek çok önemlidir. Sarımsak organosülfür bileşikleri içerdiği için plevral efüzyon hastaları için faydalıdır ve düzenli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT