06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:35

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Türk mutfağı, hamur işi yönünden zengin bir mutfaktır. Özellikle fırından yeni çıkmış yumuşacık poğaçalar hepimizin vazgeçemediği yiyecekler arasında yer alır.

Türk mutfağı, hamur işi yönünden zengin bir mutfaktır. Özellikle fırından yeni çıkmış yumuşacık poğaçalar hepimizin vazgeçemediği yiyecekler arasında yer alır.

Poğaçalar Fırında Kaç Derece Kaç Dakikada Pişirilir?

Poğaça pişirmek için en uygun ısı, 170 ila 180 derece arasındadır. Hazırladığınız poğaçaları 175 derecede ısıtılmış fırında, 20 ila 25 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. Poğaçaların üzeri kızardıktan sonra fırından çıkararak servis edebilirsiniz. Daha yüksek sıcaklıkta pişirmeyi tercih ederseniz hamurun iç kısmı çiğ kalacaktır.

Güzel Poğaça Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hazırladığınız poğaçaların pofuduk ve yumuşak olması için dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Poğaça yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve poğaça yapmanın püf noktalarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  1. Poğaça hamuru yaparken kullanacağınız bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Yeterince emek verir ve sabır gösterirseniz, tadına doyamayacağınız şekilde kabaran poğaçalar hazırlayabilirsiniz.
  2. Poğaçanın yumuşak olması için toz malzemeleri elemeniz gerekir. Özellikle unu sık gözenekli bir süzgeçten geçirerek elemelisiniz.
  3. Hamurun yumuşak olması için unu azar azar ilave etmelisiniz. İdeal hamurun ele yapışmayan ve çekildiğinde esneyen bir kıvamı olmalıdır.
  4. Hamuru mayalanmaya bıraktığınızda üzerini örtmeyi ihmal etmeyin. Kullanacağınız bezin nemli olması, hamurun daha hızlı ve daha güzel şekilde mayalanmasını sağlar. Kullanmak için uygun bir bez bulamazsanız, yoğurma kabının üzerine streç film kapatmanız da yararlı olacaktır.
  5. Yoğurduğunuz hamurun elinize yapışmaması gerekir. Kıvamını kontrol etmek için parmağınızı batırarak kontrol edebilirsiniz. Bastırdığınız yerde çukur oluşuyor ve bu çukur hemen geri kapanıyorsa kıvamı olmuştur.
  6. Pişireceğiniz sıcaklığı ve süreyi, kullandığınız fırının pişirme performansına göre belirlemelisiniz.
  7. Poğaçaları dilerseniz sade, dilerseniz de damak tadınıza uygun olan iç harçla hazırlayabilirsiniz.
  8. Poğaçanın yumuşak olması için malzemeleri nasıl ilave ettiğiniz ve ne kadar kaliteli malzemeler kullandığınız önemlidir. Hamuru yoğururken su yerine yoğurt ya da süt kullanmanız önerilir. Bu sayede daha lezzetli ve yumuşak bir hamur elde edersiniz. Unu eledikten sonra ilave etmeniz de oldukça önemlidir. Aksi halde poğaça hamuru sert olacaktır.
  9. Poğaçalar fırından çıktığında yumuşak oluyor ve biraz bekledikten sonra sertleşiyorsa, içine eklediğiniz peynire yoğurt ekleyebilirsiniz. ½ kalıp peynir ile 1 kase yoğurdu karıştırırsanız poğaçalarınız soğusa bile yumuşacık kalır. 
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT