13 Ağustos 2022, Cumartesi 10:05

Polidipsi nedir? Polidipsinin 20 farklı nedeni, belirtisi ve tedavisi

Polidipsi nedir? Polidipsinin 20 farklı nedeni, belirtisi ve tedavisi

Polidipsi, aşırı susuzluk çekme, ne kadar su içerseniz için suya kanamamak demektir. Polidipsi, şeker hastalığından kullanılan ilaçların yan etkilerine kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Polidipsinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir.

Yeteli miktarda su içtiğiniz halde su içmeye doyamıyor musunuz? Bu yaşadığınız durum tıp dilinde polidipsi olarak adlandırılır ve çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Polidipsinin en sık karşılaşılan nedeni şeker hastalığıdır. Diğer nedenleri şöyledir:

POLİDİPSİ NEDEN OLUR?

Polidipsi, hastanın aşırı susaması ve bu nedenle onu aşırı sıvı tüketmeye zorlayan bir durumudur. Polidipsi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Polidipsi, yüksek kan şekeri düzeylerinin yani şeker hastalığının yaygın bir belirtisidir. Tip 1 diyabetin erken bir işareti de olabilir.
 2. Çok fazla tuzlu, baharatlı besinler tüketmek
 3. Kortikosteroidler veya diüretikler gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak da görülebilir.
 4. Ağız kuruluğu: Polidipsi, ağız kuruluğunun sık görülen semptomlarından biridir. Ağızda tükürük üreten bezler düzgün çalışmadığında ağzınız kuruyabilir.

 1. Anemi (Kansızlık): ABD Ulusal Sağlık, Akciğer ve Kan Enstitüsü'ne göre şiddetli kansızlık aşırı susuzluğa neden olabilir. Anemi, kanımızda yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmaması anlamına gelir. Bu durum vücudun çeşitli organlarına oksijen gitmesini engeller. Ayrıca vücuttan sıvı kaybına neden olur, bu da ciddi anemi vakalarının polidipsiye yol açmasının sebebidir. Anemi (kansızlık), vücuttaki demir veya B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Anemi riskini artıran yaygın faktörler arasında kötü beslenme, yoğun adet görme veya bazı hastalıklar yer alır. Aneminin diğer belirtileri arasında baş dönmesi, yorgunluk hissi, terleme ve solgun yüz/cilt bulunur.
 2. Diabetes insipidus (yalancı diyabet hastalığı), antidiüretik hormonun (ADH) salgılanmasıyla ilgili bir problem olduğunda meydana gelir ve polidipsiye neden olabilir. Diabetes insipidus, böbrekleriniz çok fazla idrar üretir, bunun sonucunda sık tuvalete çıkar ve çok susarsınız.
 3. Polidipsinin en yaygın bir diğer nedeni de dehidrasyon yani vücudun susuz kalmasıdır. Vücudunuz susuz kaldığında organların düzgün çalışması için yeterli suya sahip değildir. Dehidrasyon, kusma, ishal, aşırı egzersiz ve aşırı terleme gibi birçok şeyden kaynaklanabilir.

 1. Organ yetmezliği (kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği): Kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği polidipsiye neden olabilir. Bu durumun nedeni genellikle vücudunuzun artık kan dolaşımınızdan dokularınıza yeterince sıvı aktaramamasıdır.  Organ yetmezliği ciddi bir tıbbi sorundur ve teşhis konduktan sonra acil tedavi gerektirir.
 2. Diabetes Mellitus : Diabetes mellitus, hastanın kan şekeri seviyesinin normalin üzerinde olduğu bir durumdur ve polidipsiye neden olabili.
 3. Sepsis (kan zehirlenmesi), vücudunuzda şiddetli bir enfeksiyondan kaynaklanan bir reaksiyon meydana gelmesidir. Sepsis, organ yetmezliğine, doku hasarına yol açabilir ve hemen tedavi edilmezse bazen ölümcül olabilir. Sepsisin yaygın bir yan etkisi polidipsidir.
 4. Yeterli miktarda su içmeden aşırı egzersiz yapmak.
 5. İshal ve kusma.

 1. Hiperaldosteronizm: Hiperaldosteronizm , adrenal bezlerin aşırı miktarda aldosteron hormonu salgıladığı bir durumdur ve polidipsiye yol açabilir.
 2. Vücudunuzun güneşte veya herhangi bir nedenden dolay ciddi şekilde yanması
 3. Önemli miktarda kan kaybetmek.
 4. Sheehan Sendromu : Sheehan sendromu, doğum sonrası aşırı kanama nedeniyle oluşan bir durumdur ve polidipsi belirtisi verebilir.
 5. Ortalamadan daha kuru bir iklimde yaşamak (çöl veya yüksek rakımlar gibi).
 6. Şizofreni, depresyon, anoreksi ve anksiyete gibi akıl hastalıkları
 7. Psikojenik neden : Psikojenik polidipsi oldukça yaygındır ve psikiyatri hastalarının yaklaşık %20'sinde görülür. Kronik şizofreni hastaları özellikle bu durumdan etkilenir, ancak anoreksiya nervoza , psikotik depresyon ve bipolar psikoz gibi diğer psikiyatrik sorunlar da polidipsiye neden olabilir.

POLİDİPSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Polidipsinin ana belirtisi artan susuzluktur. Bununla birlikte, polidipsi ile ilişkili başka semptomlar da görülebilir, örneğin:

 1. Artan idrar çıkışı (günde 5 litreden fazla) idrar yapma.
 2. Kalıcı ağız kuruluğu.
 3. Şeker hastalığı durumunda polidipsiye eşlik edebilecek diğer semptomlar şunlardır:
 4. Halsizlik
 5. Bulanık görme
 6. Sık acıkma
 7. Sık idrara çıkma
 8. Anormal kilo kaybı
 9. Yaralarda veya enfeksiyonlarda artış
 10. Yüksek kan şekeri
 11. Hiponatremi  polidipsiye neden olduysa polidipsiye eşlik edebilecek semptomlar şunlardır:
 12. Baş ağrısı
 13. Baş dönmesi
 14. Kas krampları veya spazmları
 15. Açıklanamayan nöbetler

POLİDİPSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Polidipsinin nedeni, hastanın şikayetleri, fizik muayene ve tanı testleri ile belirlenmelidir. Kan testleri şeker hastalığı olup olmadığını tespit edebilir. Serum ve idrar ozmolalitesinin ve hormonal ADH ve aldosteron düzeylerinin ölçümü, yalancı diyabet ve hiperaldosteronizm gibi durumların saptanmasına yardımcı olabilir.

Polidipsinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin şeker hastalığı bu durumun nedeni ise doktor şeker hastalığını tedavi etmek için ilaçlar verecek, bazı beslenme önerilerinde bulunacaktır.

Diabetes insipidus'un neden olduğu polidipsi, burun spreyi, oral tabletler veya enjeksiyon şeklinde alınabilen desmopressin adı verilen insan yapımı bir hormon ile tedavi edilebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT