28 Mayıs 2020, Perşembe 00:48

Polikistik Over Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over (PKOS)  Nedir, Tedavi Yöntemleri Nasıldır?

Yumurtalıklarda görülen çok sayıda kistin varlığına polikistik over sendromu (PKOS) adı verilir. Regl periyotlarının düzensiz ilerlemesi, kilo artışı, tüylenme, sivilce oluşumu, kısırlık ve yağlı cilt tipine neden olur.Ultrasonografi uygulaması sırasında, 10 ila 15 tane kadar kist görülüyorsa ve bu kistler 2 ila 3 mm çapa sahipse polikistik over sendromu teşhisi konur. Kadınların hormonal dengelerinde anomali varsa ve testosteron benzeri erkeklik hormonu seviyeleri artıyorsa bu hastalık ortaya çıkar.

Hastalık erken dönemde teşhis edilirse spor, fazla kiloların verilmesi, günlük yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, düzenli egzersiz ve tedavi ile iyileştirilebilir. Ayrıca doğum kontrolü sağlamak için üretilen ilaçların kullanımı ile regl periyotları düzenlenebilir, akne ve tüylenme sorunu gibi semptomlar iyileştirilebilir.

Polikistik Over Sendromu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu Olanların Hamile Kalması İçin Soğan kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi ile büyük bir üne kavuşan soğan kürü, PKOS hastalığında da oldukça etkilidir. Bu kür ile miyom, menopoz, kıl dönmesi ve iyi huylu seyreden prostat büyümesi tedavileri desteklenebilir. Ayrıca polikistik over sendromu bulunan kişilerin gebe kalabilmesi için de hayli etkilidir. 

Soğan kürü için yalnızca 2 su bardağı (400 ml) klorsuz su ve kabukları açık kahverengi olan bir adet kuru soğan gerekir. Mor, beyaz ya da kırmızı kabuklu kuru soğan etki göstermeyecektir. Bu nedenle yemeklik kuru soğan tercih etmelisiniz. Kürü hazırlamak için öncelikle suyu bir tencerede kaynatın. Ardından soğanı 4’e keserek suya ekleyin ve 5 dakika sonra ocaktan alın. Ilıdıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz. 15 gün boyunca sürdürülmesi gereken bu kürü, her içimde taze hazırlamanız tavsiye edilir. Öğle ve akşam öğünlerini yemeden 10 dakika öncesinde, 1 su bardağı içmeniz gerekmektedir. 

Soğan kürünü hazırlarken kullanacağınız kuru soğan taze olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, soğan suyunun ılık olarak içilmesidir. Bekletilen ya da soğuyan soğan suyu etkisini kaybedecektir.

Polikistik Over Sendromu Olanların Hamile Kalması İçin Maydanoz Kürü

Malzemeler

  1. ½ demet kadar taze maydanoz,
  2. ½ limon (kabuğuyla birlikte kullanılacak),
  3. 1 su bardağı (200 ml) su.

Öncelikle maydanozları sirkeli su yardımıyla iyice temizleyin. Limonu, varsa smoothie makinesi kullanarak öğütün. Maydanozları da aynı şekilde öğüttükten sonrasında doğrudan içebilirsiniz. Smoothie makinesi yoksa limon ve maydanozları ince ince doğrayın. Suyu ilave edin ve kaynatın. Ardından ılımasını bekleyin ve için.

21 gün boyunca uygulanan maydanoz kürü, insan sağlığı için çok sayıda fayda sağlamaktadır. Tansiyon ve benzeri bir hastalığınız yoksa, kür bittikten sonrasında belirli aralıklarla tekrarlayabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Olanların Hamile Kalması İçin Adaçayı Kürü

  1. 1 avucunuzu dolduracak miktarda doğal adaçayı (içerisinde koruyucu madde ve kimyasal bulunmamasına dikkat edin),
  2. 1 -2 su bardağı kadar (200 ila 400 ml arası) su,
  3. ½ tatlı kaşığı çörek otu.

Tüm malzemeleri bir tencerede kaynamaya bırakın. Ardından 1 ya da 2 dakika kadar kısık ateşte demleyin. ALtını kapattıktan sonra dinlenmeye bırakın. Bu kürü her gün taze olarak hazırlamanız gerekir. 21 günlük kullanımı tavsiye edilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT