06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:27

Polikistik Over Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Doğal Çözüm Tarifleri

Polikistik Over Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Doğal Çözüm Tarifleri

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda hormonal dengesizlik ile ilgili meydana gelen bir sağlık sorunudur. Vücuttaki yüksek düzeyde androjen

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda hormonal dengesizlik ile ilgili meydana gelen bir sağlık sorunudur. Vücuttaki yüksek düzeyde androjen (erkeklik hormonu) olarak belirti verir. Bu sendromun tam nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak, genetik önemli bir faktör olarak kabul edilir. Polikistik over sendromu adet düzensizliği, vücutta ve yüzde aşırı tüylenme, kilo alma, sivilce, ciltte yağlanma, saç tellerinde incelme, erkek tipi saç dökülmesi ve pelvik bölgesinde ağrı gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Bu makalemizde polikistik over sendromunu tedavi etmeye yardımcı bitkisel, doğal yöntemler hakkında bilgiler vereceğiz. Polikistik over soğan kürü kullananlar bu kürden çok memnun kaldıklarını dile getiriyorlar.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Polikistik Over Sendromu İçin Soğan Kürü Tarifi

İki bardak klorsuz suyu kaynatınız. (Klorsuz bulamazsanız marketten satın alacağınız küçük pet şişe suyu da kullanabilirsiniz.) Orta boy yemeklik kuru soğanın en dış açık kahverenkli ince kabuğunu soyduktan sonra dörde veya altıya bölüp kaynamakta olan suyun içerisine atınız. Ağzı kapalı olarak beş dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirip ılımaya bırakınız. Ilıyınca, süzülür ve ılık olarak bir su bardağı öğle yemeğinden on dakika önce içilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden önce tekrar taze olarak hazırlanıp on dakika önce içilir. Bu küre onbeş gün devam edilir ve kür sonlandırılır. 15 gün uygulanır, maksimum beş gün ara verilir, sonra tekrar 15 gün uygulanır.

Tarçın

Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar tarçının polistik over sendromunu tedavi etmeye yardımcı olduğunu tespit etmişlerdir.  Bir su bardağı sıcak su içerisine bir tatlı kaşığı tarçın ekleyin. Sonuçlardan memnun kalana kadar ya da günlük olarak birkaç ay boyunca tarçınlı su içmeye devam edin.  Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra tarçın hapı alabilirsiniz. Genellikle günde üç kere olmak üzere bir kapsül (1000 mg) alınması tavsiye edilir.  Ayrıca dilerseniz tarçını tahıl, yulaf ezmesi, yoğurt, süzme peynir, fıstık ezmesi sandviç gibi gıdaların üzerine serperek de diyetinize ekleyebilirsiniz.

Not:  Tarçını günde iki tatlı kaşığından fazla almanız gerekmez. Şayet şeker hastalığınız varsa, insülin direnci ile mücadele ediyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız çünkü bu sizin kan şekerinizi düşürebilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu androjen yani erkeklik hormonu seviyelerini azaltmasıyla Polikistik over sendromuyla mücadelede kullanılır. Bir veya iki çorba kaşığı taze öğütülmüş keten tohumunu bir bardak suyla karıştırın. Sonuçlardan memnun kalan kadar ya da günlük olarak birkaç ay boyunca bu karışımı için. Ayrıca su ile karıştırıp içmek yerine tatlılar, çorbalar ve salatalara ekleyerek diyetinizle düzenli olarak keten tohumunu tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı anti-androjenik özellikleri ile polikistik over sendromu ile savaşmaya yardımcı olur. Cezvede bir bardak su kaynatın. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağını içine atıp 5-10 dk kaynatın. Süzün ve günde iki kez olmak üzere birkaç hafta için.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kan şekerini kontrol etmesi ve vücudunuzun çok fazla insülin üretmesini engellemesi açısından polikistik over sendromu ile başa çıkmada faydalıdır. 2 tatlı kaşığı çiğ, elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın. Sabah ve yemeklerden önce içiniz. İyileşme görene kadar birkaç hafta içmeye devam edin. Yavaş yavaş dozu günde 2-3 kereye; bir bardak için iki yemek kaşığı elma sirkesine çıkarabilirsiniz.

Çemen Tohumu

Çemen vücutta glikoz metabolizmasını destekler ve insülin direncini arttırır. Bu da hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Üç tatlı  kaşığı çemen tohumunu 6-8 saat suda bekletin. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı ıslatılmış tohumu biraz balla beraber alın. Ayrıca öğle ve akşam yemeğinden yaklaşık 10 dk önce 1 tatlı kaşığı yiyin. Birkaç hafta veya iyileşme görene kadar her gün bu tedaviye devam edin.

Hayıt

Hayıt polikistik over semptomlarını hafifleten ve hormonal dengesizliğe bağlı doğurganlığı tedavi etmekte kullanılan popüler bir bitkidir. Bir fincan su kaynatın ve bir tatlı kaşığı taze ya da kurutulmuş hayıt bitkisi ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlensin. Sonra süzerek günde bir kez olmak üzere birkaç hafta ya da ay sonuçları görene kadar tüketin.

Balık Yağı

Omega 3 asidi ile dolu olmasıyla androjeni azaltır ve insülin duyarlılığını artırır. Balık yağı takviyeleri için standart günlük doz yoktur. Doktorunuzun önerdiği gibi ya da günde 2-3 kez olmak üzere 1-3 kapsül alabilirsiniz.

Meyankökü

İtalyan araştırmacılar meyan kökünün polikistik over sendromlu kadınlarda serum testosteron düzeyini azalttığını  tespit etmiştir. 1 bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş meyan kökü ekleyin. Yaklaşık 10 dakika kaynatın ve sonra süzün. Bir kaç hafta boyunca günde 2 ya da 3 kez olarak için.

Not: Meyan kökü, yüksek tansiyon ya da kalp, böbrek veya karaciğer hastalığı olanlar için uygun olmayabilir. Ayrıca kan glukoz seviyeleri üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi, Düzensiz Adet, Adet Gecikmesi İçin Ne Yapılmalı? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

  1. Asmin

    Polistik over kistlerim var nasıl hamile kalabilirim lütfen yardimci olun nolur eğer hamile kalamazsam eşim tekrar evlenicek

  2. ayten ceylan

    polikistik over sendromu var bende hocamcocuk sahibi olmak istiyorum 2defa klomen kullandım 2 defada çatlatma ignesi vuruldum ama hamile kalamadım yardımı olursanız sevinirim

 
 
KAPAT