26 Mayıs 2020, Salı 09:24

Pomza (Sünger) Taşı Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Pomza (Sünger) Taşı Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Ponza Taşı Nedir Ponza Topuk Taşı Nasıl Kullanılır Temizlenir?

Ponza taşı ayak sağlığına oldukça faydalı bir taştır. Volkanik bir kayaç çeşidi olan ponza, ayak bakımında kullanılmaktadır.Küvek, pomza taşı, nasır taşı ve sünger taşı gibi isimlerle de anılan Ponza taşı topuk sertleşmesini ve topuk nasırını gidermek amacıyla tercih edilir. Ponza taşının faydaları arasında ayaklardaki ölü deriyi temizlemesi de sayılabilir. Özellikle topuklarda oluşan nasırları tedavi eden ponza taşı, muntazaman kullanılmaya devam edilirse etkisini kısa sürede gösterecektir.

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır?

Ponza taşı hem kullanılmadan evvel hem de kullanım esnasında ılık su ile ıslatılmalıdır. Kullanım aşamasında taşa çok bastırılmaz, dairesel hareketlerle yavaş yavaş masaj yapılarak uygulanır. Yoksa ayak derisini deforme etmesi muhtemeldir. Uygulamanın ardından o bölge durulanır, iyice kurulanıp nemlendirici sürülür.

Ponza taşı nerede bulunur? diye merak ediyorsanız büyük marketlerden, eczanelerden ve aktarlardan temin edeceğinizi söyleyelim. Ayak bakımında ponza taşı kullanmadan önce ayaklarınızı 5 dakika ılık suda bekletin ve topukların yumuşamasını sağlayın. Daha sonra güzelce kurulamanız lazımdır. Zira topuklarınız çok yumuşadıysa ve siz ponza taşı uygularsanız sağlıklı doku da ölü dokularla birlikte kaybedilecektir. Bunun sonucunda deri, yenilenmek için daha çok çalışmaya başlayacak ve topuk derisi kalınlaşacaktır. Bu nedenle uygulama öncesi ayak derisinin hafif nemli veya yeterince kuru olmasına özen gösterilmelidir. Ponza taşını sadece topuklara değil, ayak tabanında ve yanlarında meydana gelen deri sertleşmesi için de kullanabilirsiniz. Ponza taşını doğru kullanırsanız ayağınızdaki kan akışı hızlanacak, ölü dokulardan eser kalmayacak ve topuklarınız pürüzsüz ve elastik bir yapıya sahip olacaktır.

Ponza Taşı Nasıl Temizlenir?

Ponza taşı, kullanımın ardından su ile yıkanmalı ve temiz bir havlu kağıt ile kurulanmalıdır. Taşın ıslak kalmaması lazımdır. Aksi takdirde bir bakteri yuvasına dönüşecektir. Ponza taşı yıkanırken sabun da kullanılabilir. Taşın ölü derilerden tam olarak temizlenmesi için durulama sırasında eski bir diş fırçasıyla fırçalanabilir. Bir miktar suyu kaynatıp içine ponza taşını koyarak bekletmek de ponza taşını temizleme yöntemlerinden biridir.

Ponza taşı temizlerken hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, mutlaka güzelce kurutmayı ihmal etmemek gerekir.

Ponza Taşının Faydaları Nelerdir?

Topuk taşı olarak da bilinen ponza taşı, topukları yumuşattığı için bu ismi almıştır.

  1. Ponza taşı ayak bakımında kullanılan doğal bir üründür fakat aynı zamanda boya, mobilya, inşaat, tekstil, cam, restorasyon, metal, plastik ve kozmetik alanlarında da fayda sağlamaktadır.
  2. Ponza taşı vücuttaki kan akışını harekete geçirir. Özellikle selülitlerin olduğu bölge duş sonrası bu taş ile hafifçe ovulursa kan dolaşımı hız kazanacak, selülitler azalmaya başlayacaktır.
  3. Ponza taşı sadece nasırlı bölgeler için değil tüm vücut için uygundur. Cildinize peeling yapmak istiyorsanız ponza taşı çok işinize yarayacaktır. Deriyi ölü hücrelerden ve diğer yabancı maddelerden arındıran bu taş, cildin hava almasına yardımcı olur. Uygulama öncesi 30 dakika sıcak suyun içerisinde durması önerilir.
  4. Doğal peeling etkisinin yanı sıra ponza taşı, kıl dönmelerine ve batıklara da çözüm sunar.
  5. Nasır tedavisi için ponza taşı kullanmak yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Bu yüzden nasır taşı diye de anılır. Ellerde, dirseklerde, dizlerde ve ayaklarda oluşan bu nasırlar, ponza taşıyla ortadan kaldırılabilir.
  6. Tüylenen giysilerinizi temizler. Tüylenmiş giysilerinizin üzerinde ponza taşını gezdirirseniz ilk günkü canlılığına kavuşacaktır.
  7. Ponza taşı alırken esnek ve yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Islak ponza taşı, fırın ve ocak temizliğinde kullanılmaktadır.
  8. Klozet temizliği için ponza taşından yararlanılabilir. Biraz fırçalamanız daha iyi temizlik yapmanızı sağlayacaktır.
  9. Ponza taşı bitkilere de faydalıdır. Toprağın suya tutunmasını sağladığından bitkilerin besin ihtiyacını karşılar ve gelişimini destekler.
  10. Öte yandan ponza taşı, cildi tazeleyerek ölü dokulardan arındırıp daha sağlıklı görünmesine yardım eder.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT